Pracownia ochrony radiologicznej 1100-3BF17
Pracownia obejmuje 30h zajęć, z czego 20h to praktyczne pomiary z wykorzystaniem przyrządów dozymetrycznych (podzielone na 5 bloków po 4h godziny zajęć), a 10h przeznaczone jest na opracowanie zebranych wyników i przygotowanie pisemnego raportu z wykonanych ćwiczeń.
Ćwiczenia będą obejmowały:
naukę posługiwania się podstawowymi przyrządami dozymetrycznymi wykorzystywanymi w ochronie radiologicznej i przy pomiarach dawek i aktywności w zakładach medycyny nuklearnej i zakładach radioterapii (np. radiometry EKO-C, Canberra Colibri TTC, dozymetr medyczny to UNIDOS E webline);
dobór przyrządu radiometrycznego w zależności od mierzonego rodzaju promieniowania;
identyfikacja mierzonego promieniowania;
pomiar mocy dawki;
wykreślanie izodoz;
pomiar widm promieniowania;
pomiar osłabienia promieniowania przez przesłony;
pomiar aktywności.
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętności:
student umie posługiwać się przyrządami dozymetrycznymi;
student umie wykorzystać przyrządy dozymetryczne w badaniu skażeń promieniotwórczych i ochronie radiologicznej.
Kryteria oceniania
Uzyskanie pozytywnej oceny końcowej z pracowni możliwe jest po zaliczeniu (zdobyciu pozytywnej oceny) z 5 zadań praktycznych wykonywanych na Pracowni Ochrony Radiologicznej oraz uzyskaniu pozytywnej oceny ze sprawdzianu końcowego.
Literatura
Materiały do ćwiczeń
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: