Pracownia fizyczna i elektroniczna S 1100-3BB18
Zajęcia na Pracowni fizycznej elektronicznej składają się siedmiu sesji zajęć laboratoryjnych i zajęć przygotowawczych.
Zajęcia umożliwiają słuchaczom zapoznanie się z budową i zasadą działania podstawowych urządzeń elektronicznych (generator impulsów, oscyloskop) i obwodów elektronicznych złożonych z dyskretnych i zintegrowanych układów analogowych i cyfrowych
Podczas kursu obok wiedzy o badanych zjawiskach fizycznych słuchacze zdobywają umiejętność interpretacji danych doświadczalnych, oceny ich błędów oraz porównywania z przewidywaniami modelowymi.
Program:
W ramach Pracowni fizycznej i elektronicznej studenci wykonują następujące ćwiczenia laboratoryjne:
1. Filtry całkujace i różniczkujące
2. Drgania w obwodzie RLC.
3. Badanie charakterystyki diody germanowej, krzemowej i diody Zenera.
4. Cyfrowe układy scalone I : bramki i operacje logiczne.
5. Cyfrowe układy scalone II : przerzutniki, liczniki, dekodery.
6. Wzmacnicze operacyjne:wzmacniacz odwracający, nieodwracajcy, różniczkujący, całkujacy
7. Sygnalizator temperatury
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć w ramach Pracowni FiE studenci posiadają wiedzę o zjawiskach i technikach pomiarowych stosowanych w badaniach zjawisk fizycznych. Posiadają umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi (multimetry, oscyloskop, komputerowe systemy zbierania danych). Studenci posiadają umiejętność planowania i prowadzenia pomiarów. Posiadają umiejętność interpretacji danych doświadczalnych oraz potrafią dokonywać analizy wyników z uwzględnieniem niepewności pomiarowych. Studenci potrafią zaprojektować, zbudować i uruchomić podstawowe układy elektroniczne.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia:
Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Nieobecność należy usprawiedliwić odpowiednim zaświadczeniem. Przewidywane jest termin dodatkowy dla osób, które z przyczyn losowych nie mogły być obecne na zajęciach.
Ćwiczenia wykonywane na Pracowni fizycznej i elektronicznej są oceniane; ocenie podlega przygotowanie studenta do wykonanie ćwiczenia, sposób prowadzenia pomiarów oraz pisemne sprawozdanie z przeprowadzonego doświadczenia.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen za wykonanie ćwiczeń laboratoryjnych.
Ocena końcowa z Pracowni fizycznej i elektronicznej wystawiana jest na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych z ćwiczeń laboratoryjnych.
Literatura
1. Instrukcje do ćwiczeń dostępne na stronie http://www.fuw.edu.pl/studia/pracownie/
2. H. Szydłowski, Pracownia fizyczna wspomagana komputerem, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003
3. T. Stacewicz, A. Kotlicki, Elektrnika w laboratorium naukowym, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994
4. J.R. Taylor, Wstęp do analizy błędu pomiarowego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1995.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: