Mikrobiologia i elementy parazytologii 1100-2BO24
Treści kształcenia: Podstawy bakteriologii. Taksonomia i nazewnictwo prokariontów. Wielkość i kształty komórek prokariotycznych. Budowa i funkcje komórki bakteryjnej. Laboratoryjna hodowla i metody identyfikacji bakterii. Chromosom bakteryjny. Horyzontalny transfer genów. Podstawy wirusologii: budowa wirusów, morfologia, właściwości, rola, cykle replikacyjne. Konwersja lizogenna. Bioróżnorodność metaboliczna prokariotów. Typy pokarmowe. Sposoby uzyskiwania energii. Wpływ warunków fizycznych na prokarioty. Ekstremofile. Rola bakterii i archeonów w ekosystemach. Udział prokariotów w obiegu pierwiastków. Formy występowania mikroorganizmów w środowisku. Biofilm na szkłach kontaktowych. Związki między organizmami należącymi do różnych gatunków - symbiozy. Mikrobiom człowieka i jego rola. Stany chorobowe. Kompozycja ludzkiego mikrobiomu powierzchni oka. Zakażenia bakteryjne (i wirusowe) w okulistyce. Kontrolowanie rozpowszechniania się chorób. Leki przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne (antybiotyki i chemioterapeutyki). Sposoby działania związków antybakteryjnych. Farmakoterapia przeciwbakteryjnymi lekami okulistycznymi. Metody sterylizacji i dezynfekcji. Podstawy mykologii (biologia grzybów, stany chorobowe; rozprzestrzenianie, patogeny, objawy, odporność na różnego rodzaju grzybice, izolacja w warunkach laboratoryjnych, hodowla, identyfikacja). Podstawy parazytologii (stany chorobowe, cykle życiowe, rozprzestrzenianie się, mechanizmy patogenne, symptomy chorób wywołanych wybranymi przedstawicielami pasożytów, laboratoryjna identyfikacja pasożytów). Biologia ewolucyjna widzenia.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Celem wykładu jest
przekazanie treści dotyczących podstaw wirusologii, bakteriologii i
parazytologii,mykologii oraz metod diagnostyki zakażeń, a także tematyki dotyczącej sterylizacji i dezynfekcji w zakresie niezbędnym do prawidłowej higieny instrumentów optometrycznych, z którymi pacjent ma bezpośredni kontakt, oraz wstępnego rozpoznawania infekcji wynikających z niewłaściwej
pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Wykład przedstawia podstawowe informacje o rozpoznawaniu i sposobach leczenia infekcji bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych i grzybowych.
Po zakończeniu kursu student:
wiedza
K_W06 Zna budowę morfologiczną i organizmów patogenicznych dla człowieka oraz rozumie funkcjonowanie organizmu jako całości
K_W21 Posiada wiedzę o zasadach BHPzapewniających bezpieczną pracę w laboratorium,
umiejętności
K_U01 Stosuje podstawowe techniki i narzędzia badawcze biologii doświadczalnej oraz umie wyjaśnić zasady ich działania
kompetencje społeczne
K_K04 Odczuwa potrzebę stałego dokształcania się i aktualizowania wiedzy dotyczącej nauk matematyczno-przyrodniczych
Kryteria oceniania
Egzamin z trzech części 1) bakteriologicznej, 2) parazytologicznej i 3) mykologicznej uzupełnionej danymi z wykładu o biologii ewolucyjnej widzenia.
Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie minimum 51% liczby punktów, które można otrzymać na pisemnym teście kontrolnym. Egzamin może zawierać zarówno pytania testowe jak i pytania otwarte.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Mikrobiologia, redakcja Jadwiga Baj. PWN 2018
Mikrobiologia lekarska - Piotr B. Heczko, Marta Wróblewska, Agata Pietrzyk, PZWL 2014
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: