Biologia komórki 1000-713BKM
Program wykładu:
Komórkowa budowa organizmów. Porównanie prokariota z eukariota. Błona komórkowa. Skład i funkcje cytoplazmy. Organella komórkowe. Komórka eukariotyczna. Mitochondria i chloroplasty. Budowa i funkcje cytoszkieletu komórki oraz macierzy pozakomórkowej. Oddziaływania między komórką a środowiskiem. Transport przez błony komórkowe, endo- i egzocytoza. Mechanizmy przekazywania sygnałów. Receptory związany z białkami G, receptory związane z kinazami tyrozynowymi, aktywacja szlaków - MAP kinazy, PKC, PLC. Komórki macierzyste. Różnicowanie komórek. Powielanie materiału genetycznego i ekspresja genów. Cykl komórkowy. Mitoza. Mejoza. Apoptoza. Nowotworzenie.
Komórka prokariotyczna - unikatowe cechy strukturalne bakterii (w tym bakterii gramujemnych i gramdodatnich) oraz archeonów. Cykle życiowe i formy przetrwalne bakterii. Metabolizm ze szczególnym uwzględnieniem cech unikatowych (chemolitotrofia, oddychanie beztlenowe, wiązanie azotu cząsteczkowego, fotosynteza anoksygenowa, metanotrofia). Oddziaływania między bakteriami, archeonami i organizmami eukariotycznymi. Wirusy - budowa i sposoby namnażania.
Program ćwiczeń:
Techniki mikroskopowe, metody stosowane we współczesnych badaniach komórki. Cytoszkielet i ruch komórki. Mitoza i kariotyp komórki. Podział mejotyczny na przykładzie komórek roślinnych i zwierzęcych.
Podstawowe techniki pracy z mikroorganizmami. Izolowanie bakterii z gleby, wody i powietrza na podłożach mikrobiologicznych. Barwienia proste i złożone komórek bakteryjnych, obserwacje przyżyciowe bakterii.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wykład: Opanowanie wiadomości z zakresu biologii komórki, budowy i funkcjonowania komórek prokariotycznych oraz roślinnych i zwierzęcych. Student zna budowę komórki, podstawowe procesy zachodzące w komórce, funkcje pełnione przez komórki.
Ćwiczenia: Opanowanie wiadomości z zakresu biologii komórki, budowy i funkcjonowania komórek roślinnych i zwierzęcych oraz komórek prokariotycznych. Poznanie współczesnych technik analizy komórek pro- i eukariotycznych, umiejętność pracy z mikroskopem świetlnym, zrozumienie mechanizmów regulujących prawidłowe funkcjonowanie komórek. Zapoznanie się z budową mikroskopową komórek. Analiza komórek w różnych fazach cyklu. Umiejętność zrozumienia funkcjonowania komórki. Umiejętność zrozumienia zastosowania metod badań komórek i tkanek we współczesnej biologii i medycynie.
Wiedza:
- ma wiedzę na temat budowy i sposobu funkcjonowania komórek różnych typów (K_W16)
- ma ogólną wiedzę na temat zakresu badań biologicznych i stosowanej w nich metodologii (K_W15)
Umiejętności:
- potrafi uczyć się systematycznie i samodzielnie (K_U28)
Kryteria oceniania
Do zaliczenia przedmiotu (ćwiczenia plus wykład) niezbędne jest zaliczenie egzaminu.
Egzamin będzie zawierał materiał ćwiczeniowy oraz wykładowy, składał się będzie z pytań testowych (50% punktów możliwych do uzyskania) oraz z pytań półotwartych i otwartych. Do zaliczenia przedmiotu niezbędne jest uzyskanie 51% punktów
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Alberts i wsp. Podstawy Biologii Komórki. PWN 2005
Alberts et al. Molecular Biology of the Cell. Garland Publishing Inc. 2002
Kilarski. Strukturalne podstawy biologii komórki. PWN 2003
Kawiak i wsp. Podstawy Cytofizjologii. PWN 1997
Wojtaszek i wsp.. Biologia komórki roślinnej, tom I i II, PWN 2007
Baj J. "Mikrobiologia". PWN, 2018
Kunicki-Goldfinger W.J.H. „Życie bakterii”. PWN, 2001.
Madigan M.T., Martinko J.J., Parker J. „Brock biology of microorganisms”. Prentice Hall International Inc., London,1997 (oraz wszystkie następne wydania tej książki).
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: