Innowacyjne zastosowania informatyki 1000-2D10IZI
Główną tematyką seminarium będą zastosowania informatyki w innych dziedzinach nauki. W chwili obecnej w wielu dziedzinach metody obliczeniowe zajmują ważną pozycję. Można tu wymienić matematykę, biologię obliczeniową, chemię czy fizykę, gdzie ich wykorzystane jest oczywiste. W innych dziedzinach stosowanie algorytmów i, szerzej, metod obliczeniowych, nie należy jeszcze do standardu i dopiero przebija się do świadomości badaczy (zazwyczaj tych młodszego pokolenia). Na tym polu jest mnóstwo ciekawych zagadnień i wiele do zrobienia.
Suma doświadczeń prowadzących seminarium obejmuje już współpracę z historykami, archeologami, geografami, hydrologami, historykami literatury i filologami, chemikami, astronomami, etnologami, biologami, lekarzami.
Pod naszą opieką powstawały i powstają prace magisterskie dotyczące przetwarzania tekstów i obrazów, wizualizacji, symulacji, tworzenia platform obliczeniowych, interfejsów użytkownika.
Na nasze seminarium zapraszamy studentów, którzy mają silne zainteresowania poza-informatyczne, w tym zwłaszcza studiujących na drugich kierunkach lub zawodowo zajmujących się taką tematyką. Referaty na seminarium będą dotyczyć bardzo różnorodnych dziedzin zastosowań i jeszcze bardziej różnorodnych konkretnych tematów, czyli dają okazję do poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prace magisterskie zwykle zawierają bardzo istotny nakład pracy związany z uzyskaniem specyfikacji wymagań i wiążą się z licznymi kontaktami z nie-informatykami w celu poznania obcej i często fascynującej dziedziny wiedzy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci przygotowują i wygłaszają referaty seminaryjne (K_U11) w oparciu o najnowszą angielską literaturę dotyczącą szeroko rozumianych zastosowań informatyki w innych dziedzinach (K_U14, K_K08), w tym z konferencji i czasopism ACM i IEEE (K_K07). Wiele referatów omawia badania interdyscyplinarne, prowadzone w zespołach o mieszanym składzie, z istotną rolą nie-informatyków (K_K02).
Od studenta referującego oczekujemy nie tylko zrelacjonowania artykułu, ale także wyrażenia własnej opinii o nim (K_K06), a od słuchaczy udziału w dyskusji, gdy referują inne osoby (K_K02).
Referaty drugiego rodzaju są związane z tworzeniem pracy magisterskiej (K_U13), w tym te pierwsze, niedługo po ustaleniu tematu, gdy trzeba zaprezentować samodzielnie przygotowany plan pracy i zdobycia wiedzy niezbędnej do zrealizowania tematu (K_K01, K_U15,K_K03).
Kryteria oceniania
Studenci pierwszego roku zaliczają seminarium na podstawie dwóch referatów i zarejestrowania tematu pracy magisterskiej.
Studencki drugiego roku zaliczają na podstawie dwóch referatów i złożenia pracy magisterskiej.
Literatura
Współczesna literatura z tej dziedziny, w tym czasopisma naukowe i artykuły z konferencji. Szczegóły przedstawią prowadzący na pierwszych zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: