Problemy społeczne i zawodowe informatyki 1000-214bPSZ
W ramach tych zajęć są zapraszani ciekawi ludzie, którzy w trakcie wystąpienia dzielą się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami, prowadząc wykład oraz dyskusję.
Zapraszani prelegenci reprezentują różne dziedziny i zainteresowania z szeroko rozumianej informatyki i jej zastosowań oraz są w różnym wieku — począwszy od młodych absolwentów naszego Wydziału, a skończywszy na znanych osobistościach świata biznesu i nauki.
Ponieważ idea tych zajęć polega na spotkaniu z konkretnymi osobami, obecność jest obowiązkowa (choć formalnie jest to wykład). Biorąc pod uwagę zdarzenia losowe dopuszczam dwie nieobecności bez potrzeby ich usprawiedliwiania.
Przedmiot – zgodnie z regulaminem – musi być oceniony w standardowej skali. Podstawą oceny jest jakość eseju, w którym słuchacze przedstawiają swoje uwagi na temat całości zajęć oraz poszczególnych prelegentów.
Najlepszą rekomendacją są bardzo pozytywne opinie uczestników zajęć. Oto dwa przykłady dobrze oddające ton wiele wypowiedzi:
- "Po prostu jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, unikalne i interesujące — takie w moich oczach są zajęcia z Problemów Społecznych i Zawodowych Informatyki",
- "Były to moje ulubione zajęcia w tym semestrze. I jedne z najciekawszych w trakcie całych studiów".
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
1. Ma podstawową wiedzę dotyczącą prawnych i społecznych aspektów informatyki, a w szczególności odnośnie własności intelektualnej, prywatności i swobód obywatelskich, ryzyka i odpowiedzialności związanej z systemami informatycznymi (K_W12).
2. Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystującej wiedzę z zakresu informatyki (K_W15).
Umiejętności
1. Potrafi pozyskiwać informacje z prezentacji specjalistów, literatury, Internetu oraz innych wiarygodnych źródeł, integrować je, dokonywać ich interpretacji oraz wyciągać wnioski i formułować opinie (K_U02).
2. Potrafi porozumiewać się (przy użyciu różnych technik i z wykorzystaniem różnych narzędzi) zarówno w środowisku zawodowym, jak i w innych środowiskach, być elastycznym i otwartym na argumenty ewentualnych adwersarzy (K_U04).
Kompetencje
1. Rozumie konieczność ciągłego dokształcania się w celu rozwijania się bądź zmiany specjalizacji lub nawet zawodu ( K_K01).
2. Rozumie i docenia znaczenie uczciwości intelektualnej w działaniach własnych i innych osób; postępuje etycznie i wpływa na odpowiednie zachowanie innych (K_K03).
3. Rozumie szerokość zakresu zawodu informatyka; potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy (K_K06).
Kryteria oceniania
Zajęcia są oceniane stopniem w standardowej skali. Podstawą oceny jest obecność na zajęciach oraz jakość eseju, w którym słuchacz przedstawia swoją opinię dotyczącą koncepcji zajęć oraz na temat każdego z prelegentów, których wysłuchał.
Literatura
Ze względu na formę prowadzonych zajęć ten przedmiot nie ma stałej literatury.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: