Matematyka ubezpieczeniowa 1000-1D11AM
Tematyka seminarium obejmuje zastosowania matematyki w ubezpieczeniach na życie (również emerytalnych) oraz w ubezpieczeniach majątkowych. Podstawowym problemem jest właściwe wymodelowanie ryzyka ubezpieczeniowego i w konsekwencji właściwe obliczenie składki. Od uczestników wymagamy m.in. zaliczenia wykładów: "Matematyka ubezpieczeń życiowych'', "Teoria ryzyka''. Zakładamy, że zainteresowania matematyczne uczestników są ukierunkowane na rachunek prawdopodobieństwa i jego zastosowania.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1) student potrafi docenić znaczenie matematyki aktuarialnej w teorii i praktyce ubezpieczeń.
2) potrafi zastosować umiejętności nabyte w ramach poszczególnych przedmiotów w modelowaniu konkretnych zagadnień ubezpieczeniowych
3) umie korzystać ze specjalistycznej literatury (również w języku angielskim, na poziomie B2+), aby na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i umiejętności
Kryteria oceniania
1) wygłoszenie co najmniej jednego referatu
2) systematyczna obecność na seminariach.
Literatura
H. U. Gerber: "Life insurance mathematics'', Springer 1995.
H. U. Gerber: "Introduction to mathematical risk theory'', Huebner foundation 1970.
M. Skałba: "Ubezpieczenia na życie'', WNT 1999.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: