Prowadzony w
cyklach:
2023L, 2024L
Kod Erasmus: 11.1
Kod ISCED: 0541
Punkty ECTS:
6
Język:
angielski
Organizowany przez:
Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Związany z programami studiów:
Obliczenia naukowe 1000-135ONA
- Środowiska obliczeń naukowych typu MATLABa i metody rozwiązywania podstawowych zadań obliczeniowych w wybranym z pakietów: Octave, Scilab, MATLAB. Cechy wybranych problemów numerycznych.
- Charakterystyki współczesnych komputerów osobistych i ich wpływ na efektywność obliczeń. Pamięć hierarchiczna, możliwości procesorów. Prawa Amdahla.
- Podstawy programowania w języku C. Techniki optymalizacji programów numerycznych z poziomu kodu źródłowego i na etapie kompilacji. Współpraca z bibliotekami w Fortranie.
- Biblioteki numeryczne dla podstawowych zadań obliczeniowych (algebra liniowa gęsta i rzadka, równania
nieliniowe i optymalizacja, kwadratury, równania różniczkowe zwyczajne, równania różniczkowe cząstkowe, itd.). - Narzędzia i sposoby wizualizacji danych naukowych.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Założenia (lista przedmiotów)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Zna materiał wyłożony w trakcie wykładu i utrwalony na ćwiczeniach w laboratorium. Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do rozwiązywania zadań.
W szczególności:
- Umie w praktyce wykorzystać środowiska numerycznych obliczeń naukowych do rozwiązywania podstawowych zadań obliczeniowych w wybranym z pakietów: Octave lub MATLAB.
- Potrafi opracować w tym pakiecie funkcje i skrypty w celu rozwiązania zadań obliczeniowych matematyki stosowanej o średnim stopniu skomplikowania.
- Potrafi konstruować algorytmy dla mniej typowych problemów obliczeniowych matematyki stosowanej i zaimplementować je w odpowiednio dobranym języku programowania; widzi związki między modelami matematycznymi a zadaniami obliczeniowymi.
- Rozumie związek między architekturą komputera a efektywnością implementacji algorytmów numerycznych.
- Zna podstawowe techniki optymalizacji kodu źródłowego i wynikowego oraz umie wykorzystać specjalistyczne biblioteki numeryczne w programach w języku C/C++.
- Potrafi przeprowadzić proste wizualizacje danych i wyników.
- Rozumie ograniczenia używanego oprogramowania i sprzętu komputerowego oraz niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym wykorzystaniem poznanych technologii
Kryteria oceniania
Egzamin ustny + projekt komputerowy
Literatura
- Piotr Krzyżanowski, "Obliczenia inżynierskie i naukowe", PWN 2011.
- Skrypt z przykładowymi zadaniami i ich rozwiązaniami.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: