Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy 0000-BHP-OG
Przedmiot Bezpieczeństwo i Higiena Pracy został wprowadzony na mocy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia (Dz.U.2018.2090).
Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to ogół norm prawnych oraz środków badawczych mających na celu stworzenie pracownikowi takich warunków pracy, by mógł on pracować w sposób produktywny, bez narażenia na nieuzasadnione ryzyko wypadku lub choroby zawodowej oraz nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne.
Specyfika wyższej uczelni wymaga aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy nie tylko pracownikom w niej zatrudnionym ale także osobom pobierającym naukę na pierwszym roku studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich, stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktorantów/tek rozpoczynających kształcenie w Szkole Doktorskiej.
Przedmiot Bezpieczeństwo i Higiena Pracy ma przybliżyć studentom/kom, doktorantom/kom problematykę z tego zakresu jak również pomóc uzyskać odpowiedni poziom wiedzy, który spowoduje przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole wyższej.
Warunkiem zaliczenia zajęć ze Szkolenia BHP jest:
1) zapoznanie się z materiałami umieszczonymi na platformie,
2) uzyskanie odpowiedniej liczby punktów z testu wyboru.
Test składa się z 26 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, ściśle związanych z umieszczonymi na platformie materiałami. Pytania dla każdego studenta/ki, doktoranta/ki są wybierane losowo z bazy pytań i układane w przypadkowej kolejności. Zaliczenie testu następuje po udzieleniu prawidłowo 14 odpowiedzi na 26 pytań. Informacja o zaliczeniu Szkolenia BHP zostanie automatycznie umieszczona w systemie USOS po zakończonych turach szkolenia.
W cyklu 2023Z:
Przedmiot Bezpieczeństwo i Higiena Pracy został wprowadzony na mocy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia (Dz.U.2018.2090). |
W cyklu 2024Z:
Przedmiot Bezpieczeństwo i Higiena Pracy został wprowadzony na mocy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia (Dz.U.2018.2090). |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Po zakończeniu modułu student/ka, doktorant/ka:
1) zna zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zna treść wybranych zagadnień z zakresu prawa pracy,
3) zna zasady ochrony przeciwpożarowej,
4) zna zasady udzielania pierwszej pomocy w razie zaistnienia wypadku,
5) zna zagadnienia dotyczące promieniotwórczego pierwiastka radonu,
6) zna zasady i sposoby ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami.
Kryteria oceniania
Test składa się z 26 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, ściśle związanych z umieszczonymi na platformie materiałami. Pytania dla każdego studenta/tki, doktoranta/tki są wybierane losowo z bazy pytań i układane w przypadkowej kolejności. Zaliczenie testu następuje po udzieleniu prawidłowo 14 odpowiedzi na 26 pytań. Student/ka, doktorant/ka z przedmiotu BHP uzyskuje 0,5 pkt Ects
Praktyki zawodowe
---
Literatura
Wszystkie materiały pozwalające przyswoić wiedzę z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dostępne są na platformie COME po zalogowaniu się do przedmiotu.
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Szczegóły organizacji szkolenia 2023/2024 1) semestr zimowy: 2) semestr letni: |
W cyklu 2024Z:
Szczegóły organizacji szkolenia 2024/2025 1) semestr zimowy: 2) semestr letni: |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z wieloma programami:
- Biotechnologia, niestacjonarne (wieczorowe), pierwszego stopnia
- Filologia włoska, studia niestacjonarne (wieczorowe), pierwszego stopnia
- Pedagogika, niestacjonarne (zaoczne), pierwszego stopnia
- Profilaktyka społeczna i resocjalizacja, niestacjonarne (zaoczne), pierwszego stopnia
- i innymi...
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: