On-line services of the University of Warsaw
You are not logged in | log in
Study programmes > All studies > Intercultural Language Studies > (in Polish) międzykulturowe studia filologiczne, stacjonarne, pierwszego stopnia

(in Polish) międzykulturowe studia filologiczne, stacjonarne, pierwszego stopnia (S1-PRK-MSF)

(in Polish: międzykulturowe studia filologiczne, stacjonarne, pierwszego stopnia)
first cycle programme
full-time, 4-year studies
Language: unknown

Kierunek studiów realizowany w ramach „Zintegrowanego Programu Rozwoju Dydaktyki – ZIP 2.0, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) (nr umowy: FERS.01.05-IP.08-0365/23-00).
Oznacza to, że studia na tym kierunku stwarzają dodatkowe możliwości rozwoju pasji i kompetencji przydatnych na intensywnie zmieniającym się rynku pracy.  

Uczestnicząc w Programie ZIP 2.0, dzięki funduszom europejskim, możesz korzystać m.in. z:
- dodatkowych zajęć prowadzonych przez praktyków i organizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
- warsztatów wspierających umiejętność pracy w zespołach międzynarodowych i wielokulturowych, 
- indywidualnych wyjazdów krajowych i zagranicznych w celach naukowych i zawodowych,
- różnych form współpracy z badaczami z zagranicy, 
- zróżnicowanej oferty obozów szkoleniowych, zajęć terenowych i wyjazdów studyjnych,
- środków finansowych na pokrycie kosztów studenckich badań naukowych, 
- Tutoringu, czyli indywidualnego wsparcia ze strony nauczycieli akademickich, 
- programu mentoringu zawodowego przygotowującego do wejścia na rynek pracy, 
- możliwości realizacji projektów zespołowych społecznie zaangażowanych.

Sprawdź zasady korzystania z oferty Programu ZIP 2.0.

Dziedzina: nauki humanistyczne

Dyscypliny: literaturoznawstwo, językoznawstwo, nauki o kulturze i religii

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: licencjat

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia:

Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Neofilologii przy ul. Dobrej 55 bądź w jego najbliższym sąsiedztwie. Na zajęcia sportowe możesz uczęszczać w budynku po drugiej stronie ulicy przy Dobrej 56/66, a zajęcia lektoratowe bądź ogólnouniwersyteckie znajdziesz zarówno w budynku Wydziału, jak i na Kampusie Centralnym, oddalonym od nas o niecałe 10 minut drogi.

Czas: Zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, choć obowiązkowe zajęcia nie odbywają się w najpóźniejszych godzinach.

Czym są międzykulturowe studia filologiczne (MSF):

Międzykulturowe studia filologiczne (MSF) to 4-letnie studia licencjackie, dzięki którym możesz jednocześnie studiować dwie wybrane filologie w ramach oferty Wydziału Neofilologii UW z dużym naciskiem na przedmioty komparatystyczne oraz z zakresu komunikacji międzykulturowej i dyplomacji.

Jakie języki możesz studiować na MSF:

Na kierunku MSF równolegle studiujesz dwie spośród pięciu dostępnych ścieżek filologicznych: angielska, francuska, hiszpańska, niemiecka i włoska. Spośród powyższych opcji dwie z nich: hiszpańska i włoska możesz studiować od poziomu początkującego. Do pozostałych potrzebna jest znajomość języka na poziomie matury rozszerzonej. Docelowo każda ścieżka prowadzi do uzyskania kompetencji językowych na poziomie zaawansowanym (C1).

Warto też dodać, że na MSF poznasz też trzeci język obcy w ramach zajęć lektoratowych Wydziału Neofilologii, dzięki którym osiągniesz kompetencję językową na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym (B1).

Dowolność kombinacji językowych na MSF:

Dużym atutem kierunku jest możliwość łączenia dowolnych ścieżek, z zastrzeżeniem aby co najmniej jedna była na rozszerzonym poziomie językowym od początku studiów. Wybór tej ścieżki determinuje jeden z egzaminów maturalnych z języka obcego na poziomie rozszerzonym. Egzamin z drugiego języka obcego na poziomie rozszerzonym uprawnia do wyboru ścieżki z tego języka bądź jednej z 2 ścieżek od poziomu początkującego: hiszpańska lub włoska. Innymi słowy, możesz wybrać różne kombinacje filologiczne, ale dzięki przedmiotom kierunkowym realizowanym po polsku zapewniona jest tożsamość kierunku.

Czy te studia są dla mnie:

Lubisz uczyć się języków obcych? Fascynują Cię obce kultury i zwyczaje? Lubisz literaturę, ale nie chcesz się ograniczać do tradycyjnych metod i sposobów analizy? Studia MSF zapewnią Ci wszechstronne wykształcenie filologicznego w ramach kultury, literatury i języka dwóch wybranych obszarów językowych. Poznasz nie tylko klasyczne teksty, ale też teksty kultury i teksty medialne, a dzięki nowoczesnym narzędziom sztucznej inteligencji poznasz warsztat pracy współczesnego filologa.

Dzięki przedmiotom komparatystycznym zyskasz narzędzia do analizy porównawczej między kulturami i literaturami różnych krajów zachodniego kręgu kulturowego, co rozwinie Twoje umiejętności analityczne.

Umiejętności komunikacyjne na MSF:

Mając całe zaplecze kulturowe, zdobędziesz też umiejętność prowadzenia dialogu międzykulturowego dzięki praktycznym przedmiotom z zakresu komunikacji międzykulturowej i dyplomacji. Uwrażliwią Cię one na różnice kulturowe i dadzą umiejętności komunikacyjne pożądane na rynku pracy.

Jakie kompetencje zdobędziesz na MSF?

Jako absolwent/ka międzykulturowych studiów filologicznych będziesz:

  • znać biegle dwa języki obce na poziomie C1 oraz trzeci język na poziomie co najmniej B1,
  • posiadać dobrą znajomość literatury i kultury obszarów językowych wybranych ścieżek filologicznych,
  • rozpoznawać i analizować zjawiska kultury i literatury, rozumieć zasady ich funkcjonowania,
  • operować nowymi technologiami w pracy filologa,
  • mieć umiejętność współpracy z osobami pochodzącymi z różnych kultur,
  • świetnie przygotowany/a do kreatywnej pracy w środowisku zawodowym, dzięki umiejętności analizy porównawczej.

Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/dwu semestrów na innej uczelni?

Tak, na MSF otrzymasz możliwość korzystania z oferty stypendiów zagranicznych (ERASMUS+). Dzięki 4-letnim studiom licencjackim nie tylko jest łatwiej zaplanować taki wyjazd stypendialny, ale też jest możliwość dwóch semestralnych wyjazdów do różnych krajów. Co więcej, Erasmus+ daje też możliwość odbywania praktyk zawodowych za granicą.

Jak MSF przygotuje Cię do zawodu:

Po pierwsze w ramiach studiów będziesz mieć możliwość opcjonalnego wzięcia udziału w różnych ścieżkach warsztatowych, które pokażą Ci, jak wykorzystać kompetencje filologiczne w różnych zawodach. Po drugie w czasie studiów będziesz też mieć możliwość udziału w szeregu praktyk zawodowych w instytucjach/firmach bazujących na dialogu międzykulturowym, w tym w instytucjach współpracujących z placówkami dyplomatycznymi.

Gdzie możesz znaleźć pracę po MSF?

Ponieważ uzyskasz zarówno kompetencje analityczne dzięki przedmiotom komparatystycznym, jak i kompetencje komunikacyjne dzięki kompleksowej nauce języków, a także wyczucie międzykulturowe dzięki przedmiotom kulturoznawczym i z zakresu dyplomacji, to znajdziesz zatrudnienie w szerokiej gamie zawodów. Możesz znaleźć pracę w instytucjach kultury, mediach, firmach międzynarodowych; w instytucjach wymagających dialogu międzykulturowego; w korporacyjnych działach HR, czy w wydawnictwach.

Gdzie znajdziesz więcej informacji i programie studiów

Więcej informacji o międzykulturowych studiach filologicznych można znaleźć na stronie: msf.wn.uw.edu.pl

ECTS Coordinators:

Qualification awarded:

First cycle degree - licencjat - in Intercultural Language Studies

Access to further studies:

second cycle programme

Learning outcomes

None

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://irk.uw.edu.pl/