Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego
Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Studia II stopnia > Kryminalistyka i nauki sądowe w zakresie chemia sądowa > Kryminalistyka i nauki sądowe w zakresie chemia sądowa, studia stacjonarne drugiego stopnia

Kryminalistyka i nauki sądowe w zakresie chemia sądowa, studia stacjonarne drugiego stopnia (S2-PRK-KNS-CHS)

Drugiego stopnia
Stacjonarne, 2-letnie
Język: polski

Postęp społeczny i technologiczny rodzi również wzrost przestępczości oraz jej ewolucję i przekształcanie się, zarówno od strony liczby dokonywanych czynów zabronionych przez prawo, jak też sposobu ich popełniania. W związku z tym kryminalistyczne badania naukowe, w tym zwłaszcza z zakresu chemii, fizyki i dziedzin pokrewnych, oraz praktyczne aplikowanie ich wyników odgrywa obecnie coraz większą rolę w wykrywaniu przestępstw i udowadnianiu winy ich sprawcom.

Dotychczas w Polsce nie prowadzono studiów kryminalistycznych na poziomie magisterskim, łączących w tak szerokim zakresie aspektów teoretycznych i praktycznych kryminalistyki z chemią i fizyką. Nowy kierunek Kryminalistyka i Nauki Sądowe w zakresie chemia sądowa pozwala na komplementarne przekazanie studentom podstaw wiedzy z kilku powiązanych ze sobą dyscyplin naukowych, które tworzą podstawy współczesnej nauki kryminalistyki, a z drugiej umożliwi zdobycie absolwentom takich umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej. W związku z tym absolwenci tego kierunku będą mieli szerokie perspektywy pracy: od laboratoriów policyjnych i prywatnych laboratoriów kryminalistycznych, poprzez firmy farmaceutyczne, pracownie medycyny sądowej i ochrony środowiska, do ośrodków specjalizujących się w badaniach leków, suplementów, dopingu bądź dzieł sztuki. Proponowane zajęcia skupią się przede wszystkim na metodologii współczesnych badań kryminalistycznych oraz na stronie technicznej takich badań i metodach laboratoryjnych, zaadaptowanych z różnych gałęzi nauki, w tym zwłaszcza chemii i fizyki. Ponadto przedmiotem wykładu będą także zagadnienia prawne i psychologiczne, gdyż ta część wiedzy kryminalistycznej jest niezbędna dla efektywnego prowadzenia i rozumienia istoty śledztw i procesów sądowych.

Studia mają charakter interdyscyplinarny, gdyż w ramach Centrum Nauk Sądowych UW współprowadzone są przez pięć wydziałów uniwersyteckich: Biologii, Chemii, Fizyki, Psychologii oraz Prawa i Administracji. Dzięki temu studenci mogą skorzystać z wiedzy wykładowców reprezentujących różne dziedziny i specjalizacje naukowe. Dodatkowo zajęcia prowadzone są również przez ekspertów zewnętrznych (np. z laboratoriów policyjnych) lub w jednostkach pozauniwersyteckich (np. zajęcia z medycyny sądowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym). Pozwala to na przekazanie podstaw wiedzy z kilku dyscyplin naukowych, które tworzą zręby współczesnej nauki kryminalistyki, a z drugiej strony umożliwia studentom zdobycie takich umiejętności, które będą mogły być wykorzystane w przyszłej pracy zawodowej.

Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym tzn. odbywają się od poniedziałku do piątku w zakresie godzin 8:00 -20:00, zarówno na kampusie Centralnym tj na Krakowskim Przedmieściu jak i na Kampusie Ochota. Dodatkowo przewidziane są zajęcia terenowe w postaci tygodniowego wyjazdu oraz warsztaty praktyczne odbywające się w niektóre soboty i niedziele, o czym studenci są informowani z odpowiednim dużym wyprzedzeniem.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Centrum Nauk Sądowych lub do naszego biura ds. prowadzenia studiów pokój 4.29 w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ul Żwirki i Wigury 101 w Warszawie w godzinach od 9:00 do 15:00 od poniedziałku do piątku albo pod telefonem: +48 (22) 55 26 696 lub +48 601 321 642 oraz mailowo dziekanat.cns@uw.edu.pl.

Przyznawane kwalifikacje:

Magisterium na kierunku Kryminalistyka i nauki sądowe w zakresie chemia sądowa

Dalsze studia:

studia trzeciego stopnia, studia podyplomowe

Standardy nauczania

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 18 kwietnia 2002r. w sprawie określania standardów nauczania dla poszczególnych kierunków studiów i poziomów kształcenia (Dz.U.nr 116, poz.1004, z późn. zmianami).

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uw.edu.pl/