Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego
Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Studia I stopnia > Zarządzanie finansami i rachunkowość > Zarządzanie finansami i rachunkowość, stacjonarne, pierwszego stopnia

Zarządzanie finansami i rachunkowość, stacjonarne, pierwszego stopnia (S1-PRK-ZFR)

Pierwszego stopnia
Stacjonarne, 3-letnie
Język: polski
  • Dziedzina: nauki społeczne
  • Dyscypliny: nauki o zarządzaniu i jakości, ekonomia i finanse, nauki prawne
  • Dyscyplina wiodąca: nauki o zarządzaniu i jakości

Cele programu studiów:

Studia pierwszego stopnia mają na celu wykształcenie absolwenta znającego metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających, jak ekonomia i finanse, nauki prawne oraz w szczególności, dla zarządzania finansami i rachunkowości. Celem programu jest przekazanie wiedzy o podstawowych zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości i przygotowanie absolwenta do działania w sposób przedsiębiorczy. Studia mają wykształcić absolwenta posiadającego umiejętności i kompetencje do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami oraz do określenia wpływu otoczenia: technologicznego, społecznego, politycznego, prawnego, ekonomicznego i ekologicznego, na decyzje finansowe, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki. Celem programu jest wykształcenie absolwenta posiadającego umiejętności samodzielnego i zespołowego przygotowania opracowań, dotyczących zarządzania finansami w organizacjach, rachunkowości, zarządzania instytucjami finansowymi i strategii instytucji finansowych oraz komunikatywnego ich przedstawiania w języku polskim i angielskim. Studia przygotują do samodzielnego uczenia się i aktualizowania wiedzy oraz do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.

Specjalności:

  • Rachunkowość w organizacjach gospodarczych
  • Zarządzanie instytucjami finansowymi
  • Finanse przedsiębiorstwa
  • Podatki i finanse publiczne

Nabór studentów do grup w ramach specjalności, będzie dokonywany na podstawie wyników nauki z pierwszego i drugiego roku studiów, obliczonych ze średniej, z uzyskanych ocen.

Uruchomienie w/w specjalności będzie możliwe po zapisaniu się wymaganej liczby, minimum 30 studentów.

Miejsce zajęć:

Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Szturmowej 1/3, w Warszawie.

Wirtualny spacer po kampusie

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od godz. 8.00, średnio do godziny 16.00.

Sylwetka absolwenta

Absolwent w zakresie wiedzy:

  • Posiada wiedzę o teoriach i praktykach związanych z zarządzaniem finansami i rachunkowością oraz ich miejscu w systemie nauk społecznych, jej przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z dyscyplinami naukowymi. Postrzega zarządzanie finansami i rachunkowość jako naukę interdyscyplinarną.
  • Zna i rozumie terminologię i metodologię badań w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości oraz w dyscyplinach uzupełniających (zarządzanie, ekonomia, nauki prawne).
  • Ma wiedzę o zasadach, procedurach i praktykach dotyczących działalności finansowej różnych typów organizacji.
  • Zna teorie i praktyki wykorzystywane do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, z rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych.
  • Ma wiedzę o funkcjonowaniu organizacji, o jej różnorodnych typach, celach, strukturach, operacjach (funkcjach, aktywnościach), kulturach oraz relacjach z otoczeniem.
  • Zna i rozumie regulacje prawne, teorie i modele ekonomiczne, dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
  • Zna techniki analizowania wpływu otoczenia zewnętrznego na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki.
  • Zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania, analizy i ochrony danych (informacji), potrzebnych do podejmowania decyzji finansowych w organizacjach.
  • Zna i rozumie podstawowe pojęcia oraz zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej.
  • Ma wiedzę o podstawowych zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.

Absolwent w zakresie umiejętności:

  • Potrafi prawidłowo interpretować zjawiska społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, technologiczne i ich wpływ na decyzje finansowe, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki.
  • Analizuje proponowane rozwiązania konkretnych problemów finansowych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
  • Potrafi samodzielnie analizować rzeczywiste sytuacje decyzyjne oraz dokonywać wyboru odpowiedniej decyzji.
  • Potrafi ocenić efekty rynkowe, finansowe i społeczne podejmowanych decyzji i przedsięwzięć oraz przedstawić ich merytoryczne uzasadnienie.
  • Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące finansów, rachunkowości, funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki.
  • Potrafi wykorzystać narzędzia informatyczno-komunikacyjne w swojej pracy.
  • Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych oraz prac pisemnych z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych i różnych źródeł w języku polskim i angielskim.
  • Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się w tym języku specjalistyczną terminologią z zakresu zarządzania.
  • Posiada umiejętność współdziałania i pracowania w większej lub mniejszej grupie, przyjmując w zespołach różne role, wykazując przy tym przywództwo, komunikatywność, sumienność i wytrwałość.
  • Rozumie potrzebę uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności, w tym na studiach drugiego stopnia.
  • Posiada podstawowe umiejętności badawcze, takie jak formułowanie problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, umiejętność opracowania i prezentacji wyników w zakresie nauk o zarządzaniu.

Absolwent w zakresie kompetencji społecznych:

  • Potrafi dokonywać ocen krytycznych związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, z rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych.
  • Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
  • Wykazuje wrażliwość na kwestie etyczne, społeczne oraz na różnice kulturowe.

Możliwości zatrudnienia

Absolwent tego kierunku będzie mógł podejmować pracę m.in. w :

  • przedsiębiorstwach sektora finansowego (bankach, zakładach ubezpieczeń, domach maklerskich, towarzystwach funduszy inwestycyjnych),
  • sektora niefinansowego prywatnego (np. przedsiębiorstwach o różnej skali działalności), zarówno produkcyjnych, jak i usługowych,
  • instytucjach sektora publicznego (np. w instytucjach administracji rządowej i instytucjach sektora publicznego).

Wśród potencjalnych stanowisk pracy znajdują się: księgowy, analityk bankowy, analityk ubezpieczeniowy, analityk rynkowy, analityk finansowy, itp. Absolwent studiów pierwszego stopnia wykonuje na tych stanowiskach pracę mniej zaawansowaną, wymagającą podstawowej wiedzy i umiejętności (np. jako asystent głównego księgowego, młodszy referent, młodszy specjalista, itp.). W celu zapewnienia awansu zawodowego, będzie musiał rozwijać swoje kwalifikacje podejmując kursy, studia podyplomowe lub studia II stopnia.

Koordynatorzy ECTS:

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat na kierunku zarządzanie finansami i rachunkowość w zakresie finanse przedsiębiorstwa
Licencjat na kierunku zarządzanie finansami i rachunkowość w zakresie podatki i finanse publiczne
Licencjat na kierunku zarządzanie finansami i rachunkowość w zakresie rachunkowość w organizacjach gospodarczych
Licencjat na kierunku zarządzanie finansami i rachunkowość w zakresie zarządzanie instytucjami finansowymi

Dalsze studia:

studia drugiego stopnia

Efekty kształcenia

Uwaga, istnieje więcej niż jedna wersja tego pola. Kliknij poniżej i wybierz wersję, którą chcesz wyświetlić:

Wiedza: absolwent zna i rozumie
K_W01 Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne), w szczególności dla zarządzanie finansami i rachunkowość.

K_W02 Zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności finansowej różnych typów organizacji i wykorzystuje teorię zarządzania i dyscyplin uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych.

K_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.

K_W04 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.

K_W05 Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.

K_W06 Zna i rozumie podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.

Umiejętności: absolwent potrafi
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami finansowymi, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.

K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne oraz ich wpływ na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.

K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące zarządzania finansami w organizacjach, rachunkowości, zarządzania instytucjami finansowymi i strategii instytucji finansowych oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.

K_U04 Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego.

K_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.

K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.

Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych.

K_K02 Gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.

K_K03 Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uw.edu.pl/