Dyscypliny: nauki o zarządzaniu i jakości, ekonomia i finanse, nauki prawne
Dyscyplina wiodąca: nauki o zarządzaniu i jakości
Cele programu studiów:
Studia pierwszego stopnia na kierunku Zarządzanie mają na celu wykształcenie absolwenta znającego metodologię badań i terminologię w zakresie zarządzania oraz w dyscyplinach uzupełniających, jak ekonomia, finanse i nauki prawne. Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę z zarządzania oraz z dyscyplin pokrewnych, zna podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości i jest przygotowany do działania w sposób przedsiębiorczy. Posiada umiejętności i kompetencje do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych funkcjonowaniem organizacji oraz do określenia wpływu otoczenia: technologicznego, społecznego, politycznego, prawnego, ekonomicznego i ekologicznego, na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki.
Studia mają na celu wykształcenie absolwenta posiadającego umiejętności samodzielnego i zespołowego przygotowania opracowań dotyczących funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnego ich przedstawiania w języku polskim i angielskim. Studia przygotowują do samodzielnego uczenia się i aktualizowania wiedzy oraz do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.
Specjalności:
Zarządzanie małym przedsiębiorstwem
Zarządzanie w korporacji
Zarządzanie w e-gospodarce
Zarządzanie w sektorze publicznym
Nabór studentów do grup w ramach specjalności, będzie dokonywany na podstawie wyników nauki z pierwszego i drugiego roku studiów, obliczonych ze średniej, z uzyskanych ocen.
Uruchomienie w/w specjalności będzie możliwe po zapisaniu się wymaganej liczby, minimum 30 studentów.
Miejsce zajęć:
Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Szturmowej 1/3, w Warszawie. Wirtualny spacer po kampusie
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od godz. 12.00 do (najpóźniej) godz. 20.00.
Program studiów
Sylwetka absolwenta
Absolwent w zakresie wiedzy:
Posiada wiedzę o charakterze nauk o zarządzaniu i jej miejscu w systemie nauk społecznych oraz o jej przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami naukowymi. Postrzega zarządzanie jako naukę interdyscyplinarną.
Zna i rozumie terminologię i metodologię badań w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających: ekonomii i finansach, naukach prawnych.
Ma wiedzę o funkcjonowaniu organizacji, o jej różnorodnych typach, celach, strukturach, operacjach (funkcjach, aktywnościach), kulturach oraz relacjach z otoczeniem.
Zna procedury i praktyki efektywnego zarządzania organizacjami.
Ma wiedzę dotyczącą funkcji: operacyjnej, marketingowej, finansowej, zarządzania personelem, w organizacji.
Zna i rozumie teorie i modele ekonomiczne, dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
Zna i rozumie regulacje prawne, dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
Zna techniki analizowania wpływu otoczenia zewnętrznego na funkcjonowanie organizacji.
Zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania, analizy i ochrony danych, potrzebnych do podejmowania decyzji w organizacjach.
Zna i rozumie podstawowe pojęcia oraz zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej.
Ma wiedzę o podstawowych zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.
Absolwent w zakresie umiejętności:
Potrafi prawidłowo interpretować zjawiska społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, technologiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki.
Analizuje proponowane rozwiązania konkretnych problemów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
Potrafi samodzielnie analizować rzeczywiste sytuacje decyzyjne oraz dokonywać wyboru odpowiedniej decyzji.
Potrafi ocenić efekty rynkowe, finansowe i społeczne podejmowanych decyzji i przedsięwzięć oraz przedstawić ich merytoryczne uzasadnienie.
Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki.
Potrafi wykorzystać narzędzia informatyczno-komunikacyjne w swojej pracy.
Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych oraz prac pisemnych z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych i różnych źródeł w języku polskim i angielskim.
Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się w tym języku specjalistyczną terminologią z zakresu zarządzania.
Posiada umiejętność współdziałania i pracowania w większej lub mniejszej grupie, przyjmując w zespołach różne role, wykazując przy tym przywództwo, komunikatywność, sumienność i wytrwałość.
Rozumie potrzebę uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności, w tym na studiach drugiego stopnia.
Posiada podstawowe umiejętności badawcze, takie jak formułowanie problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników w zakresie nauk o zarządzaniu.
Absolwent w zakresie kompetencji społecznych:
Potrafi dokonywać ocen krytycznych związanych z funkcjonowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki.
Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Wykazuje wrażliwość na kwestie etyczne, społeczne oraz na różnice kulturowe.
Możliwości zatrudnienia
Absolwent tego kierunku będzie mógł podejmować pracę m.in. w:
przedsiębiorstwach przemysłowych i usługowych,
administracji państwowej,
administracji samorządowej,
organizacjach niedochodowych.
Wśród potencjalnych stanowisk pracy znajdują się: analityk, specjalista, starszy specjalista, menedżer średniego szczebla, itd. Dobre przygotowanie z zakresu nauk o zarządzaniu stanowi podstawę i dogodny punkt wyjścia do rozwoju osobistego i osiągania awansu zawodowego. Awans ten wymaga nie tylko doświadczenia zawodowego, ale i kontynuowania nauki na studiach II stopnia, studiach podyplomowych czy specjalistycznych kursach.
Licencjat na kierunku zarządzanie w zakresie zarządzanie małym przedsiębiorstwem
Licencjat na kierunku zarządzanie w zakresie zarządzanie w e-gospodarce
Licencjat na kierunku zarządzanie w zakresie zarządzanie w korporacji
Licencjat na kierunku zarządzanie w zakresie zarządzanie w sektorze publicznym
Dalsze studia:
studia drugiego stopnia
Efekty kształcenia
Uwaga, istnieje więcej niż jedna wersja tego pola. Kliknij poniżej i
wybierz wersję, którą chcesz wyświetlić:
1. Efekty kształcenia Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku Zarządzanie absolwent:
WIEDZA
- ma elementarną wiedzę o miejscu zarządzania w systemie nauk oraz o jego przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami naukowymi . Postrzega zarządzanie jako naukę interdyscyplinarną
- ma podstawą wiedzę o funkcjonowaniu organizacji, o jej różnorodnych typach, celach, strukturach, operacjach (funkcjach, aktywnościach), kulturach oraz relacjach z otoczeniem
- zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych (informacji) potrzebnych do podejmowania decyzji w organizacjach
- zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystując wiedzę z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych właściwych dla studiowanego kierunku studiów (zarządzania)
UMIEJĘTNOŚCI
- potrafi prawidłowo interpretować zjawiska społeczne, polityczne, prawne i ekonomiczne i ich wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw i całości gospodarki
- potrafi samodzielnie analizować rzeczywiste sytuacje decyzyjne oraz dokonywać wyboru odpowiedniej decyzji
- posiada umiejętność organizowania działań i przedsięwzięć oraz dokonania ich analizy ekonomicznej
- potrafi wykorzystywać w praktyce podstawową wiedzę, dotyczącą funkcjonowania przedsiębiorstw
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
- rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego oraz umie uzupełniać i doskonalić zdobytą wiedzę
- potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
- prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu menedżera
2. Wymiar studiów w punktach ECTS - 180, Liczba semestrów – 6
3. Jeżeli program jest oparty na standardach (kształcenie nauczycieli) należy podać odpowiednie rozporządzenie - NIE
4. Liczba punktów ECTS:
- którą student musi uzyskać w ramach zajęć z zakresu nauk podstawowych, do których odnoszą się efekty kształcenia dla określonego kierunku, poziomu i profilu kształcenia - 108
- którą student musi uzyskać w ramach zajęć o charakterze praktycznym, w tym zajęć laboratoryjnych i projektowych - 51
- w ramach zajęć modułowych do wyboru - 54
5. Informacja o praktykach (jeżeli są przewidziane w programie studiów) z podaniem wymiaru i liczby punktów ECTS:
- zasady odbywania praktyk na studiach pierwszego stopnia na kierunku zarządzanie zostały uchwalone przez Radę Wydziału Zarządzania UW 18 kwietnia 2009 r. Praktyki na Wydziale Zarządzania obowiązują od 1 czerwca 2009 r.
- czas trwania praktyk na kierunku zarządzanie wynosi 4 tygodnie (w programie studiów 90 godzin – 5 ECTS). Każdy student musi odbyć praktykę i uzyskać zaliczenie praktyki nie później niż do końca ostatniego semestru studiów, a przed obroną pracy dyplomowej
- opiekę merytoryczną nad prawidłowym procesem zaliczenia praktyk sprawuje Pełnomocnik ds. praktyk, działający w imieniu Prodziekana ds. studenckich. Pracę Pełnomocnika ds. praktyk, wspomaga pracownik administracyjny, prowadzący obsługę studentów oraz dokumentację praktyk.
Wiedza: absolwent zna i rozumie
K_W01 Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne).
K_W02 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności różnych typów organizacji, jej kluczowych funkcji (operacyjnej, marketingowej, finansowej, zarządzania personelem) i jej relacji z otoczeniem.
K_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W04 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W05 Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
K_W06 Zna i rozumie podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.
Umiejętności: Absolwent potrafi
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach strategii organizacji, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
K_U04 Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego. K_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki.
K_K02 Gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
K_K03 Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.
Wiedza: absolwent zna i rozumie
K_W01 Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne).
K_W02 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności różnych typów organizacji, jej kluczowych funkcji (operacyjnej, marketingowej, finansowej, zarządzania personelem) i jej relacji z otoczeniem.
K_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W04 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W05 Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
K_W06 Zna i rozumie podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.
Umiejętności: Absolwent potrafi
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach strategii organizacji, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
K_U04 Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego. K_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki.
K_K02 Gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
K_K03 Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.
Wiedza: absolwent zna i rozumie
K_W01 Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne).
K_W02 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności różnych typów organizacji, jej kluczowych funkcji (operacyjnej, marketingowej, finansowej, zarządzania personelem) i jej relacji z otoczeniem.
K_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W04 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W05 Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
K_W06 Zna i rozumie podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.
Umiejętności: Absolwent potrafi
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach strategii organizacji, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
K_U04 Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego. K_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki.
K_K02 Gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
K_K03 Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.
Wiedza: absolwent zna i rozumie
K_W01 Zna i rozumie metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne).
K_W02 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu zasady, procedury i praktyki dotyczące działalności różnych typów organizacji, jej kluczowych funkcji (operacyjnej, marketingowej, finansowej, zarządzania personelem) i jej relacji z otoczeniem.
K_W03 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W04 Zna i rozumie w zaawansowanym stopniu regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
K_W05 Zna i rozumie procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki, w tym zasady ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego.
K_W06 Zna i rozumie podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.
Umiejętności: Absolwent potrafi
K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauk uzupełniających (ekonomia i finanse, nauki prawne) do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach strategii organizacji, stosując właściwy dobór źródeł oraz przystosowując istniejące metody.
K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, ekologiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór źródeł.
K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując narzędzia informatyczno-komunikacyjne.
K_U04 Potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu opisu Kształcenia Językowego. K_U05 Potrafi planować, organizować pracę własną i zespołową.
K_U06 Posiada zdolność do samokształcenia się i podnoszenia zdobytych kwalifikacji.
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem organizacji, sektora i całej gospodarki.
K_K02 Gotów jest do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
K_K03 Gotów jest do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.
Kwalifikacja:
Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie:
https://irk.uw.edu.pl/