Kulturoznawstwo-wiedza o kulturze, stacjonarne, drugiego stopnia (S2-KUWK) | |
Drugiego stopnia Stacjonarne, 2-letnie Język: polski | Spis treści: Opis ogólnyDziedzina: nauki humanistyczne Dyscyplina: nauki o kulturze i religii Język wykładowy: polski Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: magister Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia Miejsce: Zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Kultury Polskiej na Kampusie Głównym przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28. Niektóre zajęcia (np. przedmioty ogólnouniwersyteckie) mogą się odbywać się w innych lokalizacjach. Czas: Zajęcia mogą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Czego będziesz się uczyć na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze Podczas studiów zdobędziesz pogłębioną wiedzę z zakresu zagadnień teorii kultury i medialności w kulturze współczesnej. Zagadnienia te będziesz omawiać m.in. w kontekście antropologii, socjologii i filozofii. W ofercie studiów przewidzieliśmy konwersatoria, które wybierzesz zgodnie ze swoimi zainteresowaniami naukowymi. Na studiach drugiego stopnia będziesz analizować specyfikę nauk o kulturze oraz ich związki z innymi dyscyplinami humanistycznymi i społecznymi w duchu założeń współczesnej, zaangażowanej i zintegrowanej humanistyki. Rezultaty swoich badań naukowych będziesz przedstawiać przede wszystkim w postaci samodzielnych rozpraw w języku polskim i w wybranych językach obcych. Najważniejszą metodą pracy na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze są ćwiczenia, podczas których dyskutujemy na temat przeczytanych lektur oraz analizujemy studia przypadków. Nieliczne zajęcia prowadzimy w formie wykładów – pozwalają one usystematyzować wiedzę. Na wszystkich zajęciach poznasz najnowsze metodologie badań kulturoznawczych oraz najnowsze i tradycyjne narzędzia badawcze. Na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze stawiamy na praktykę – staramy się Ci pokazać, jak swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobyte podczas studiów możesz wykorzystać w konkretnych działaniach poza uczelnią. Szczegółowy program studiów można znaleźć na stronach:
Czy podczas studiów na kulturoznawstwie – wiedzy o kulturze będziesz realizować praktyki W programie studiów nie przewidzieliśmy obowiązkowych praktyk. Czy podczas studiów istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni Możesz skorzystać z programów MOST lub ERASMUS+. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach: https://ikp.uw.edu.pl/studia/erasmus-studia-i-praktyki-za-granica/ lub https://polon.uw.edu.pl/erasmus-i-most/. Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz nakulturoznawstwie – wiedzy o kulturze Studia pozwolą Ci zdobyć wiedzę o mediach i sposobach rozpowszechniania kultury, a także zrozumieć ich wpływ na kształtowanie procesu kulturowego. Studia pogłębią także Twoją znajomość:
Dowiesz się także, jak zdobytą wiedzę, umiejętności i kompetencje wykorzystać w dalszym rozwoju. Dzięki temu staniesz się osobą świadomie i z zaangażowaniem uczestniczącą we współczesnej kulturze. Na studiach drugiego stopnia zdobędziesz specjalistyczną wiedzę i zbudujesz warsztat naukowy, który pozwoli Ci podjąć dalsze badania w szkole doktorskiej. Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniu kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze Nie ma takiego zawodu jak „kulturoznawca”, jednak dzięki temu absolwenci studiów na kierunku kulturoznawstwo – wiedza o kulturze nie są zamknięci w wąskiej niszy. Są przygotowani do pracy w różnych instytucjach i środowiskach. Nasi absolwenci pracują wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności analizy, interpretacji i komunikacji oraz wiedza humanistyczna. Osoby po studiach kulturoznawczych zmieniają przestrzeń wokół siebie i kształtują więzi społeczne. Pracują w różnorodnych instytucjach kultury (urzędy, muzea, kina, galerie, stowarzyszenia), prowadzą badania (także badania rynku) oraz współdziałają z różnymi społecznościami. Dzięki nauce krytycznego myślenia oraz doskonaleniu warsztatu pisarskiego absolwenci kulturoznawstwa – wiedzy o kulturze są cenieni jako dziennikarze, krytycy filmowi i teatralni, redaktorzy, wydawcy. Wielu z nich odnosi sukcesy w środowiskach twórczych, m.in. jako pisarze, poeci, reżyserzy i dramaturdzy. Zdobyta podczas studiów umiejętność komunikacji za pomocą tekstu, obrazu czy filmu jest szczególnie wartościowa dla osób popularyzujących naukę i kulturę, działających na polu mediów społecznościowych, copywriterów i specjalistów od PR. Dzięki umiejętnościom wielostronnej i pogłębionej analizy zjawisk społecznych absolwenci studiów kulturoznawczych są cenionymi ekspertami w firmach i programach samorządowych. Mogą tworzyć programy dydaktyczne i konsultować polityki lokalne.
Wejdź na nasze strony: |
Przyznawane kwalifikacje:
Dalsze studia:
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent/-ka zna i rozumie:
- swoistość nauk o kulturze, subdyscypliny tych nauk i ich rozległe związki z innymi
naukami humanistycznymi i społecznymi, także w perspektywie historycznej;
- w stopniu pogłębionym współczesne teorie kultury oraz jej mediów (kultura
wizualna, teatr i performans, słowo) i związanych z nimi praktyk kulturowych;
- w stopniu pogłębionym współczesne teorie tożsamości stanowiące podstawę aktualnie
prowadzonych badań kulturoznawczych i z zakresu antropologii kultury;
- w stopniu pogłębionym wybrane aspekty kultury polskiej związane z samodzielnie
obraną drogą badawczą.
Umiejętności: absolwent/-ka potrafi:
- interpretować zgromadzony materiał uwzględniając kontekst historyczny, społeczny i
polityczny;
- określać znaczenie medialnego charakteru praktyk i przekazów kulturowych dla ich
treści i funkcji;
-inicjować i prowadzić badawcze prace zespołowe; współdziałać w zespole z innymi
osobami; prowadzić zespół; organizować pracę indywidualną i zespołową.
Kompetencje społeczne: absolwent/-ka jest gotowa do:
- krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści;
- przyjęcia postawy szacunku i badawczej ciekawości wobec różnorodnych zjawisk
kultury w tym używania zdobytej wiedzy do rozwiązywania zaobserwowanych
problemów oraz zasięgania opinii ekspertów;
- wykazywania troski o dziedzictwo kulturowe i świadomości jego znaczenia dla życia
społecznego; aktywnego działania na rzecz jego zachowania.