Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterraneanand Other European Borderlands, studia stacjonarne, II stopnia (S2-ISSC) | |
Drugiego stopnia Stacjonarne, 2-letnie Język: angielski, hiszpański, włoski | Spis treści: Opis ogólnyLimit miejsc: 30, w tym: 20 miejsc w I turze, w rekrutacji czerwcowo-lipcowej oraz 10 miejsc w II turze, w rekrutacji sierpniowo-wrześniowej. Nazwa kierunku studiów: Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands (ISSC) Typ studiów: stacjonarne, studia II stopnia (magisterskie) Jednostki odpowiedzialne: Wydział „Artes Liberales” UW oraz Ośrodek Badań nad Migracjami UW Język wykładowy kierunku: angielski ISSC to studia interdyscyplinarne o tematyce kulturoznawczo-społecznej, koncentrujące się na problemach i wyzwaniach współczesnego świata, w perspektywie sytuacji społeczno-politycznej i kulturowej Polski, Śródziemnomorza, oraz innych wybranych obszarów Europy. Przedmioty prowadzone są przez naukowców prowadzących badania na Wydziale "Artes Liberales" oraz w Ośrodku Badań nad Migracjami. Program łączy następujące elementy:
Studia mają charakter wysoce zindywidualizowany: w ramach programu studenci wybierają zajęcia spośród bogatej oferty seminariów, wykładów monograficznych, konwersatoriów, warsztatów oraz innych przedmiotów fakultatywnych, zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami i oczekiwaniami. Główne tematy i ścieżki studiów:
Do innych poruszanych zagadnień należą m.in.: płynne życie (fluid life), bezpieczeństwo, ryzyko, kryzys, stan nadzwyczajny, katastrofa klimatyczna, masowe globalne i lokalne migracje, autorytet nauki w kulturze post-prawdy, jakość demokracji, nowe ruchy społeczne, wojny hybrydowe, globalne zagrożenia zdrowia publicznego (pandemie), prekaryzacja, automatyzacja pracy, cyfryzacja, globalne kryzysy ekonomiczne, starzenie się demograficzne, nierówności i mobilność społeczna, lekcje z przeszłości: antyczne i nowożytne wzorce polityki/społeczeństwa/jednostki, rewolucje i zmiany społeczne, rola wiedzy i filozofii Typy zajęć:
Profil absolwenta: Absolwent/ka studiów ISSC posiada szeroką wiedzę humanistyczną i rozumie wybrane zagadnienia nauk społecznych. Charakteryzuje się też umiejętnością interdyscyplinarnego podejścia do zagadnień kulturowych oraz wrażliwością na problemy komunikacji międzykulturowej. Studia te pozwolą również na rozwinięcie umiejętności miękkich (praca zespołowa, kreatywność, umiejętność skutecznego uczenia się, umiejętność prezentacji pomysłów i poglądów w mowie i piśmie, umiejętność zbierania, kategoryzowania i syntetyzowania danych, szczególnie cyfrowych). Istotne na zmieniającym się rynku pracy okażą się także umiejętności pozyskiwania, wykorzystania, interpretacji, wizualizacji różnych rodzajów danych, w tym tzw. dużych danych na temat złożonych zjawisk społecznych, w tym: zjawisk kryzysowych, kwestii tożsamościowych, migracji, nierówności czy zmian demograficznych. Studia na kierunku ISSC pozwolą także na rozwijanie praktycznych kompetencji użytecznych zarówno w potencjalnej przyszłej pracy badawczej, jak i na rynku pracy: umiejętności planowania, przygotowywania i realizacji procesu badawczego; umiejętności innowacyjnego przetwarzania i wizualizacji danych; umiejętności łączenia wiedzy na temat procesów społecznych z politykami publicznymi (evidence-based policies). Te kompetencje przygotują absolwenta/kę do podjęcia pracy w instytucjach kultury, państwowych instytucjach społecznych oraz w organizacjach pozarządowych o podobnym profilu, w firmach i instytucjach zajmujących się animacją kultury oraz przybliżaniem kultury innych krajów; w firmach i instytucjach, które potrzebują specjalistów ds. kontaktów międzykulturowych. |
Koordynatorzy ECTS:
Przyznawane kwalifikacje:
Efekty kształcenia
Absolwent osiągnął efekty kształcenia w zakresie:
Wiedzy -
Rozumie procesy kulturowe i społeczne zachodzące w krajach śródziemnomorskich (oraz innych regionach pogranicznych Europy, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach oraz ich znaczenie dla całego kontynentu.
Rozumie relacje między różnymi wymiarami zmiany społecznej (zwłaszcza w odniesieniu do różnych aspektów mobilności i „kryzysów”) oraz zna podejścia do tego procesu właściwe wielu dziedzinom i dyscyplinom naukowym.
Rozumie związki historyczne oraz kulturowe między krajami i narodami północnego wybrzeża Morza Śródziemnego a resztą Europy.
Zna terminologię nauk społecznych i rozumie ich rolę kulturze; rozumie zależności między poszczególnymi dyscyplinami społecznymi, a także ich związki z badaniami nad kulturą.
Rozumie wartość wynikającą z interdyscyplinarnego podejścia do analizy i interpretacji zmian społecznych we współczesnym świecie (szczególnie zaś w krajach śródziemnomorskich oraz w krajach Europy ŚrodkowoWschodniej).
Zna zaawansowane metody analizy i interpretacji tekstów kultury.
Zna zaawansowane nowe metody analizy i interpretacji używane w badaniach społecznych.
Zna najważniejsze metody badań interdyscyplinarnych.
Ma uporządkowaną, pogłębioną, szczegółową wiedzę na temat kultury i języka wybranego regionu Śródziemnomorza (regionu włoskiego lub hiszpańskiego), prowadzącą do specjalizacji, dostrzega historyczne i współczesne związki oraz interakcje w obrębie kultur Śródziemnomorza.
Rozumie teksty kultury wytworzone w języku obcym (włoskim lub hiszpańskim), w tym teksty specjalistyczne; potrafi samodzielne pisać teksty analityczne w obcym języku.
Umiejętności -
Potrafi selekcjonować oraz dokonać krytycznej oceny informacji pochodzących z różnych źródeł naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i innych.
Potrafi korzystać z podstawowych metod numerycznych w celu uporządkowania, interpretacji i prezentacji danych, szczególnie w kontekście badań społecznych; jest świadomy istnienia innowacyjnych źródeł danych, w tym tzw. dużych danych (Big Data), potrafi wyszukać i wykorzystać potrzebne dane do pracy naukowej.
Potrafi samodzielnie formułować problemy badawcze, dokonuje właściwego doboru źródeł, przeprowadza ich krytyczną analizę i ocenę według uświadomionych uprzednio kryteriów, potrafi dostosować metodologię do przedmiotu badań, formułuje wnioski ze świadomością różnych punktów widzenia.
Interpretuje w sposób pogłębiony i interdyscyplinarny procesy społeczne, a szczególnie zachodzące w nich zmiany.
Potrafi przygotować wystąpienie ustne lub pisemne uwzględniające potrzeby odbiorców, w szczególności z użyciem wachlarza narzędzi cyfrowych; potrafi prezentować argumenty, aby poprzeć swoje przekonania i wiedzę, w sposób logiczny i przekonujący.
Potrafi prezentować wyniki indywidualnej i zespołowej pracy akademickiej we właściwej formie: w postaci wypowiedzi ustrukturyzowanej i uargumentowanej, zarówno w formie pisemnego opracowania, jak i ustnego wystąpienia (referatu konferencyjnego lub głosu w dyskusji). Zachowuje przy tym wszelkie zasady etyczne, również te związane z prawem autorskim. Zna zasady korzystania ze źródeł wyszukanych w formie cyfrowej.
Potrafi przygotować prace pisemne uwzględniające wymogi stawiane pracom akademickim.
Potrafi przygotować prace pisemne o popularno naukowym charakterze i inne, skierowane do szerokiego odbiorcy (dziennikarskie, popularnonaukowe) oraz o cechach użytkowych (aplikacje projektowe).
Potrafi posługiwać się wybranym językiem obcym (hiszpańskim lub włoskim) na poziomie B2+, również w kontekście akademickim.
Potrafi zaplanować i realizować proces własnego rozwoju i uczenia się oraz ukierunkowywać proces uczenia się innych poprzez planowanie pracy zespołowej.
Potrafi zaplanować i zorganizować pracę grupową (określenie celów, etapów, ról, dobór metod). Potrafi wziąć udział w pracy zespołowej w różnych rolach.
Kompetencji społecznych -
Jest gotów do podejmowania kształcenia przez całe życie.
Jest gotów do podejmowania pracy zespołowej - również w zespole badawczym.
Jest gotów do poznawania nowych metod badawczych.
Jest gotów do przyjęcia kompetencji w zakresie wyboru najwłaściwszych środków służących do realizacji wskazanych zadań.
Jest gotów do okazania szacunku dla partnerów w dyskusji i używa argumentów merytorycznych; rozumie zasady tolerancji i różnic kulturowych.
Zna etos akademicki i stosuje go w rozwijaniu własnego dorobku naukowego.