Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego
Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii > Geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii, pierwszego stopnia, stacjonarne

Geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii, pierwszego stopnia, stacjonarne (S1-PRK-GGG)

Pierwszego stopnia
Stacjonarne, 3,5-letnie
Język: polski

Dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze

Dyscyplina: nauki o Ziemi i środowisku

Język wykładowy: polski

Tytuł zawodowy, który uzyskasz po skończeniu studiów: inżynier

Gdzie i kiedy będziesz mieć zajęcia

Miejsce: Zajęcia odbywają się na Kampusie Ochota, na Wydziale Geologii UW, ul. Żwirki i Wigury 93, część kursów terenowych prowadzona jest również w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Czas: Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00

Jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz nageoinformatyce i geofizyce w geoinżynierii

  • Zdobędziesz umiejętności do samodzielnej pracy jako specjalista z zakresu GIS, będziesz potrafić wykorzystywać dostępne oprogramowanie w sposób kreatywny tworząc wyspecjalizowane rozwiązania (aplikacji i usług) w środowisku systemów informacji geograficznej.
  • Uzyskasz wiedzę i umiejętności z zakresu programowania, obsługi i zarządzania bazami danych, wykorzystania usług sieciowych, znajomości obowiązujących standardów w geoinformatyce.
  • Uzyskasz wiedzę i umiejętności z zakresu geologii, geofizyki, hydrogeologii oraz geologii inżynierskiej.
  • Zdobędziesz przygotowanie do pracy w firmach/przedsiębiorstwach geologicznych, hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich, geofizycznych jak również w jednostkach administracji państwowej oraz samorządowej.
  • Umiejętności i kompetencje uzyskanej na uczelni wiedzy pogłębisz dzięki 6-cio miesięcznym praktykom zawodowym, podczas których zapoznasz się z rynkiem pracy i jego zapotrzebowaniem względem poszczególnych umiejętności.
  • Możesz podjąć starania się o uprawnienia w zakresie wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi.
  • Zdobędziesz przygotowanie do podjęcia studiów magisterskich na dowolnym kierunku studiów związanych z GIS, IT, geofizyką i innymi naukami.

Gdzie możesz znaleźć pracę po ukończeniugeoinformatyki i geofizyki w geoinżynierii

Po geoinformatyce i geofizyce w geoinżynierii masz dużą szansę znaleźć zatrudnienie w:

  • prywatnych firmach i przedsiębiorstwach geofizycznych;
  • prywatnych firmach i przedsiębiorstwach geoinformatycznych;
  • prywatnych firmach i przedsiębiorstwach hydrogeologicznych;
  • prywatnych firmach i przedsiębiorstwach geologiczno-inżynierskich;
  • prywatnych firmach i przedsiębiorstwach z branży budowlanej i geotechnicznej;
  • jednostkach administracji centralnej – Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz administracji samorządowej;
  • służbie geologicznej i hydrogeologicznej kraju – Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy;
  • Oddziale Geologicznym Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – PGNiG Grupa Orlen i Orlenie;
  • prywatnych firmach i przedsiębiorstwach sektora górniczego (kopalnie odkrywkowe i podziemne).

Czy na geoinformatyce i geofizyce w geoinżynieriisą różne specjalności i specjalizacje

W ramach kierunku geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii nie ma specjalności ani specjalizacji, jednak duża ilość przedmiotów do wyboru na każdym roku studiów zapewni Ci możliwość realizowania programu studiów zgodnie z Twoimi indywidualnymi zainteresowaniami i oczekiwaniami.

Tu znajdziesz program kierunku: https://geo.uw.edu.pl/kandydat/kierunek-geoinformatyka-i-geofizyka-w-geoinzynierii-ggg-studia-inzynierskie/

W kwestii rekrutacji skorzystaj z poniższego linku: https://geo.uw.edu.pl/kandydat/kierunek-geoinformatyka-i-geofizyka-w-geoinzynierii-ggg-studia-inzynierskie/

Czego będziesz się uczyć nageoinformatyce i geofizyce w geoinżynierii

Oferujemy program kształcenia obejmujący naukę geoinformatycznych narzędzi do pozyskiwania i analizowania danych przestrzennych ze szczególnym uwzględnieniem geofizycznych metod badawczych płytkiego podłoża (Near Surface Geophysics) w zakresie pozyskiwania danych, ich przetwarzania i interpretacji dla celów geologii inżynierskiej, geotechniki, hydrogeologii i badania zanieczyszczeń środowiska.

Poznasz ścieżkę pozyskiwania, integrowania, analizowania danych przestrzennych w wyniku której możliwe jest budowanie geologiczno-geofizycznych baz danych oraz modeli przestrzennych (Digital Twin) z użyciem środowiska GIS (Geographic Information System), CAD (Computer Aided Design) oraz BIM (Building Information Modeling).

Oferujemy Ci dużą liczbę zajęć prowadzonych w formie praktików, konwersatoriów, wyjazdów terenowych i praktyk zawodowych.

Gwarantujemy rozwój pasji przyrodniczych – zainteresowania możesz realizować w studenckich kołach naukowych (np. Koło Geoinformatyki i Geofizyki GIF) oraz zdobywając granty na naukowe badania studenckie.

Czy podczas studiów nageoinformatyce i geofizyce w geoinżynieriibędziesz realizować praktyki

Tak, będziesz realizować 6-cio miesięczne praktyki zawodowe. Mamy podpisane umowy z firmami i przedsiębiorstwami, ale również jesteśmy otwarci na rozwój nowej współpracy spełniając Twoje zainteresowania naukowe.

Czy podczas studiów nageoinformatyce i geofizyce w geoinżynierii istnieje możliwość realizacji jednego/kilku semestrów na innej uczelni

Tak, możesz skorzystać z programu ERASMUS+ oraz MOST

Gdzie znajdziesz więcej informacji ogeoinformatyce i geofizyce w geoinżynieriii programie studiów

Wejdź na naszą stronę https://geo.uw.edu.pl/kandydat/kierunek-geoinformatyka-i-geofizyka-w-geoinzynierii-ggg-studia-inzynierskie/

Koordynatorzy ECTS:

Przyznawane kwalifikacje:

Inżynier na kierunku Geinformatyka i geofizyka w geoinżynierii

Dalsze studia:

studia drugiego stopnia

Efekty kształcenia

Absolwent osiągnął efekty uczenia się w obszarze wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych określone w Uchwale nr 237 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 22 marca 2023 r. którym przypisano 210 punktów EC TS:
WIEDZA:
- rozumie zjawiska fizyczne, geologiczne zachodzące w przyrodzie
- zna i rozumie zasady tworzenia modelu geologicznego dla potrzeb dokumentowania geologiczno – inżynierskiego, geotechnicznego /lub hydrogeologicznego czy też geofizycznego
- zna metody geofizyczne, ich zalety i ograniczenia stosowania
- ma wiedzę na temat środowiskowych danych geoprzestrzennych i zna zasady tworzenia baz danych i pracy z nimi
- zna i rozumie podstawowe regulacje prawne dotyczące utworów dorobku intelektualnego oraz patentów. Szanuje efekty ludzkiej kreatywności i jest świadomy konsekwencji związanych z wkroczeniem w zakres cudzej wyłączności

UMIEJĘTNOŚCI:
- potrafi wykonać interpretację geologiczną danych geofizycznych. Identyfikuje struktury geologiczne i tektoniczne w obrazie geofizycznym oraz określa ich parametry geologiczne i petrofizyczne.
- potrafi kreatywnie i optymalnie zaplanować etapy pracy badawczej z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i odpowiedniego oprogramowania prowadzące do osiągnięcia zamierzonego celu.
- potrafi projektować i organizować prace geofizyczne związane z poszukiwaniem wód podziemnych i złóż, obiektów archeologicznych, rozpoznaniem podłoża budowlanego, czy też lokalizacją zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego.
- potrafi samodzielnie przeprowadzać analizy geoprzestrzenne i krytycznie interpretować ich wyniki w odniesieniu do rzeczywistości.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- rozumie konieczność ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi.
- jest gotów współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role. Współdziała w grupach tematycznych w terenie, laboratorium i podczas opracowywania wytworzonych wyników badań.
- rozumie i docenia znaczenie uczciwości intelektualnej w działaniach własnych i innych osób

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uw.edu.pl/