Co jest w Twoim kosmetyku? 8120-CJTK-WUM
S1-Seminarium 1 – Temat: Nawilżanie skóry i kosmetyki nawilżające Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Jak nawilżać skórę? Czy każdy kosmetyk nawilża? Co decyduje o doborze surowców nawilżających? Nisko- i wielkocząsteczkowe surowce nawilżające. Nawilżanie "aktywne". Regeneracja bariery naskórkowej. Analiza treści etykiet kosmetyków rynkowych.
S2-Seminarium 2 – Temat: Kosmetyki naturalne Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Co to jest "kosmetyk naturalny"? Czy w "eko kosmetykach" są produkty syntezy chemicznej? Jakie są możliwości działania kosmetyków naturalnych? Co można wyczytać między wierszami na etykiecie kosmetyku?
S3-Seminarium 3 – Temat: Kosmetyki anti-age Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Substancje biologicznie czynne starej i nowej generacji (m.in.peptydy biomimetyczne). Substancje przeciwrodnikowe. Mechanizmy działania przeciwstarzeniowego. Ochrona, wpływ na fibroblasty i składniki ECM. Analiza treści etykiet kosmetyków rynkowych. Strategie recepturowania. Obietnice marketingowe a rzeczywiste efekty działania.
S4-Seminarium 4 – Temat: Nutrikosmetyki Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Skład i wpływ na skórę. Analiza treści etykiet nutrikosmetyków rynkowych.
S5-Seminarium 5 – Temat: Skóra i emolienty, atopowe zapalenie skóry i emolienty, świąd w atopowym zapaleniu skóry, emolienty i sterydy. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Usystematyzowana najnowsza wiedza o wszystkich grupach emolientów (substancji tłuszczowych, węglowodorów i silikonów) stosowanych w recepturach kosmetycznych. Wpływ na skórę, wady i zalety, parametry sensoryczne i wiele innych informacji przydatnych w praktyce, kosmetologicznej i lekarskiej.
S6-Seminarium 6 – Temat: Ochrona przeciwsłoneczna. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Ochrona przed UV. Filtry starej i nowej generacji. Stabilność filtrów organicznych. Bezpieczeństwo stosowania. Analiza treści etykiet kosmetyków rynkowych. Ocena ochrony przeciwsłonecznej i metody jej wyznaczania. Samoopalacze.
S7-Seminarium 7 – Temat: Kosmetyki myjące. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Jak mycie wpływa na skórę? Kosmetyki myjące i kąpielowe, zasady recepturownia. Jak rozpoznać łagodny dla skóry kosmetyk myjący? Co się kryje pod popularnymi hasłami marketingowymi? Czy "olejek pod prysznic" jest olejem? Mycie ciała i oczyszczanie twarzy. Oczyszczanie skóry bez wody. Różne kosmetyki kąpielowe - sole, tabletki, "olejki". Potencjał drażniący preparatów myjących, test Zeinowy. Analiza treści etykiet kosmetyków rynkowych.
S8-Seminarium 8 – Temat: Preparaty do higieny jamy ustnej. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Płytka nazębna i kamień nazębny. Oddziaływania ze szkliwem i zębiną. Jak można kosmetycznie wpływać na kondycję dziąseł? Problem zębów "wrażliwych". Pasty do zębów i płukanki do jamy ustnej. Strategie recepturowania. Analiza treści kosmetyków rynkowych.
S9-Seminarium 9– Temat: Dezodoranty i antyperspiranty. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Problem nieprzyjemnego zapachu. Hamowanie wydzielania, dezodoryzacja, pochłanianie, maskowanie - różne strategie działania. Czy antyperspiranty powodują raka? Czy parabeny szkodzą? Skąd się biorą obiegowe opinie? Strategie recepturowania. Analiza treści kosmetyków rynkowych.
S10-Seminarium 10– Temat: Szampony i odżywki do włosów. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Skład i zasady komponowania szamponów. Czym się różni balsam od odżywki a czym od maski? Czy kosmetyk może wpływać na porost włosów. Kosmetyki do modelowania i utrwalania fryzury. Szampony przeciwłupieżowe. Analiza kosmetyków rynkowych.
S11-Seminarium 11 – Temat: Wypadanie włosów - częsty problem w gabinecie lekarza. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka. Czy jest się czego obawiać rozpoznając łysienie w gabinecie POZ i podejmując leczenie? , Co odpowiada za proces degradacji mieszka włosowego?, W jaki sposób dermatolog diagnozuje u pacjenta łysienie androgenowe? Dlaczego trichoskopia – TAK, a gabinet trichologa – NIE?
S12-Seminarium 12 – Temat: Detergenty. Wykładowca Dr n. med. Patryk Tarka
Usystematyzowana, najnowsza wiedza o wszystkich grupach środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów) stosowanych w recepturach kosmetycznych. Zastosowania praktyczne, właściwości użytkowe, wpływ na skórę.
Na pierwszych zajęciach studenci otrzymają informację dotyczące e-zajęć, na platformie e-learningowej WUM (e-learning.wum.edu.pl). Na platformie będą dostępne szkolenia z zakresu e-learningu dla studentów (w tym jak korzystać z Platformy, etc.).
Wszystkie pytania proszę kierować do prowadzącego zajęcia na adres e-mailowy: patryk.tarka@wum.edu.pl
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student potrafi wyjaśnić działanie wybranych substancji stosowanych w kosmetykach.
Zna wybrane substancje czynne stosowane w kosmetyce i ich działanie, zakres zastosowania.
Zna składniki czynne kosmetyków i zastosowanie kosmetyków i ich kategorii zgodnie z przeznaczeniem.
Student korzysta z dostępnych źródeł informacji o substancjach stosowanych w kosmetykach
Student potrafi ocenić wartość kosmetyku na podstawie składu podanego wg INCI oraz określić zakres jego działania
Student potrafi decydować o doborze właściwych preparatów kosmetycznych w gabinecie lekarskim w zależności od schorzeń skóry.
Posiada umiejętność współpracy z innymi członkami zespołu terapeutycznego
Kryteria oceniania
Zaliczenie testowe na platformie e-learningowej Prawidłowe udzielenie odpowiedzi na 16 pytań z 20
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Martini M C: Kosmetologia i farmakologia skóry. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
2. Z.D. Draelos. Kosmeceutyki. Seria Dermatologia Kosmetyczna, II wydanie. ELSEVIER URBAN & PARTNER, 2011
Literatura uzupełniająca:
1. E. Fink, Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, MedPharm,Polska, Wrocław, 2007.
2. J. Arct, K. Pytkowska, Leksykon Surowców Kosmetycznych, Wydawnictwa WSZKiPZ, Warszawa, 2010
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: