- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Żydowski Uniwersytet Otwarty 8116-ZUO-OG
Przedmiot dla studentów, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje kulturowe, poznać i pogłębić swoją wiedzę z zakresu tematyki żydowskiej.
Zakres tematów: literatura, sztuka, historia i kultura żydowska; judaizm; związki pomiędzy kulturą polską a żydowską i wzajemne oddziaływania dziedzictwa kulturowego; wkład społeczności żydowskiej w proces tworzenia polskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego; więzi łączące dziedzictwo ze współczesnością.
Kolejny semestr ŻUO ogniskuje się wokół kategorii TRANSGRESJI. „Transgresja jest gestem dotyczącym granicy” - pisał w „Przedmowie do Transgresji” Michel Foucault (tłum. T. Komendant). W semestrze zimowym 2024/2025 będzie nas zarówno interesować filozoficzny i teoretyczny potencjał transgresji, różne rozumienia kategorii TRANS-, jak i przede wszystkim różne zjawiska kultury żydowskiej, które skupiają się wokół doświadczania przekraczania granic i norm: językowych, kulturowych, artystycznych czy cielesnych. Jak zwykle będziemy nasze rozważania prowadzić na różnych polach - historycznym, literackim, filmowym, artystycznym i sięgać do zjawisk kultury dawnej, jak i współczesnej. Przyjrzymy się trangresyjnym postaciom i praktykom. Nie zapominamy też o mistrzyni transgresji, Marii Janion, której badaniom nad problematyką żydowską poświęcimy blok wykładów.
W semestrze letnim zajmiemy się szeroko pojętą kategorią miasta w kulturze - w wymiarze historycznym, społecznym i artystycznym. Opowiemy o typowej architekturze miasteczek żydowskich w Europie Wschodniej i o modernistycznych projektach takich, jak Miasto Park Leśny Śródborów czy Tel Awiw. Zajmiemy się żydowskimi topografiami przed i po Zagładzie, będziemy się przyglądać transformacjom przestrzeni (po)żydowskiej, dyskutując o miastach takich, jak Warszawa, Wrocław czy Lwów. Przyjrzymy się rozmaitym reprezentacjom przestrzeni miejskiej w literaturze i sztuce dawnej i nowoczesnej. Poruszymy temat miasta i wojny, problematykę ruin i gruzów oraz materialnego dziedzictwa żydowskiego w kontekście nie tylko Zagłady, ale także obecnie toczących się wojen. Porozmawiamy o ochronie dziedzictwa i mieście jako przestrzeni performowania pamięci. Semestrowi towarzyszyć będą warsztaty i spotkania z przedstawicielami organizacji zajmujących się przestrzenią miejską.
Wśród naszych wykładowców znajdą się badacze i badaczki z całej Polski i nie tylko, m.in.: Bella Szwarcman-Czarnota, Jacek Leociak, Mariana Tarchanyn i inni. Przybliżą oni tematy takie jak: poetyka makabry, groza w literaturze jidysz, Holokaust w komiksie i literaturze dla dzieci i młodzieży.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
- zna i rozumie najważniejsze zagadnienia z zakresu literatury, sztuki, teatru, historii i kultury żydowskiej oraz etyki judaizmu,
- potrafi wskazać związki pomiędzy kulturą polską a żydowską,
- potrafi dokonać analizy kontaktów polsko- żydowskich,
- potrafi wskazać wzajemne oddziaływania i inspiracje dziedzictwa kulturowego,
- uświadamia sobie złożoność procesów kulturotwórczych, związki kultury polskiej i żydowskiej, wzajemne przenikania się kultur,
- nabywa kompetencji w zakresie odbioru różnych dzieł kultury,
- potrafi twórczo wykorzystać zdobytą wiedzę,
- potrafi uznać wkład społeczności żydowskiej w proces tworzenia polskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego,
- jest świadomy równoważnej godności kultur oraz więzi łączącej dziedzictwo ze współczesnością.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach oraz test zaliczeniowy u jednego z wybranych wykładowców na koniec semestru.
Każdy student, który będzie obecny na 75% zajęć (dopuszczalna liczba nieobecności w semestrze: 5) realizowanych w ramach przedmiotu oraz uzyska pozytywną ocenę z zaliczenia końcowego otrzyma 5 pkt. ECTS.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Literatura zostanie podana w trakcie realizacji zajęć.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: