- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Akademickie spojrzenia: konwersatorium actualité critique 4901-ASKAC-OG
Konwersatorium wpisuje się w sieć debat odbywających się w wielu krajach w Europie. Zostało ono zainicjowane przez École Normale Supérieure Paris w ramach seminarium interdyscyplinarnego Actualité critique européenne. Seminarium to skupia badaczy i studentów wokół zagadnień o kluczowym znaczeniu dla polityki, nauki, ekonomii, społeczeństwa oraz sztuki.
Analiza współczesnych wydarzeń na świecie, prowadzi coraz częściej do manipulacji, przekształceń i fałszywych interpretacji. Uczestnicy konwersatorium będą analizować bieżące wydarzenia w sposób krytyczny z różnych interdyscyplinarnych perspektyw.
Niniejsza formuła ma na celu stać się miejscem refleksji i analizy krytycznej.
W cyklu 2024L:
Konwersatorium wpisuje się w sieć debat odbywających się w wielu krajach w Europie. Zostało ono zainicjowane przez École Normale Supérieure Paris w ramach seminarium interdyscyplinar-nego Actualité critique européenne. Seminarium to skupia bada-czy i studentów wokół zagadnień o kluczowym znaczeniu dla polityki, nauki, ekonomii, społeczeństwa oraz sztuki. Tematem przewodnim tegorocznego konwersatorium jest ‘kryzys’. ‘Kryzys’ oznacza przede wszystkim ambiwalencję. To moment zagrożenia, ale też moment otwarcia na nowe możliwości powo-dowane rozpadem istniejącej struktury, a w rezultacie transforma-cję społeczną. W klasycznej pracy przedstawiającej genealogię tego pojęcia, Reinhart Koselleck przypomniał, że oryginalny sens ‘kryzysu’ dotyczył kluczowego momentu choroby: kiedy rozstrzyga się czy pacjent przeżyje, czy umrze. Jako krańcowy osąd nad życiem i śmiercią, ‘kryzys’ miał ten sam źródłosłów co ‘krytyka’. W toku konwersatorium będziemy wspólnie pytać o aktualne, nierozstrzygnięte kryzysy ogarniające społeczeństwa, instytucje i dyscypliny: czy poszczególni ‘pacjenci’, o których będziemy dys-kutować przeżyją, czy umrą; czy umiemy wyobrazić sobie co może przyjść po nich; i, co dla nas najważniejsze, czy analiza kryzysów może stanowić narzędzie naukowej krytyki. Pierwsze konwersatorium będzie miało charakter wprowadzający i organizacyjny. Następnie odbędzie się sześć debat akademickich z zaproszonymi badaczami, którzy opowiadając o swoich bada-niach poruszą temat kryzysu z perspektywy różnych dziedzin na-ukowych (filozofia, historia, nauki społeczne, nauki medyczne). |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2024L: |
Tryb prowadzenia
Ogólnie: zdalnie | W cyklu 2024L: mieszany: w sali i zdalnie |
Efekty kształcenia
Zdobycie kompetencji, wiedzy oraz umiejętności pozwalających na krytyczną analizę aktualności we współczesnym świecie w oparciu o wiedzę akademicką i szersze spojrzenie intelektualne opierające się na pogłębionej refleksji.
Kryteria oceniania
Obecność, aktywny udział w dyskusji, esej na koniec semestru nawiązujący do jednego z tematów prowadzonych konwersatoriów (6 stron) i (lub) wzięcie udziału w organizacji jednego z konwersatorium.
Literatura
Alain Badiou, Etyka, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2009
Henri Bergson, Energia duchowa, IFIS PAN, Warszawa 2004
Michel Foucault, Słowa i rzeczy. Archeologia nauk humanistycznych, Wyd. Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk, wyd I: 2005 (2 tomy)
Michel Foucault, Trzeba bronić społeczeństwa, Aletheia, Warszawa 1998
Michel Hardt, Antonio Negri, Imperium, WAB, Warszawa 2000
Dorota Pietrzyk-Reeves, Idea społeczeństwa obywatelskiego. Współczesna debata i jej źródła, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2012
Bernard Stiegler, Wstrząsy. Głupota i wiedza w XXI wieku, PWN, Warszawa 2017
Alexis de Tocqueville, O demokracji w Ameryce, Aletheia, Warszawa 2005
Frédéric Worms, Les maladies chroniques de la démocratie, Elidia, Paris 2017
W cyklu 2024L:
Bibliografia ogólna: Dodatkowe pozycje w języku angielskim: Ze względu na specyfikę zajęć, literatura będzie podawana na bieżąco, w trakcie ich trwania. Będą to źródła i opracowania doty-czące wykładów zaproszonych gości. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: