MA seminar: American society and politics 4219-ZS134-AM
Lista tematów badawczych wymienionych poniżej, nie jest listą zamkniętą - służy jedynie jako wskazówka mająca pomóc w wyborze projektu. Studenci są jak najbardziej zachęcani do podejmowania badań według własnych zainteresowań, chociaż należy przyjąć, że ze względu na krótki, bo tylko dwusemestralny, czas trwania seminarium, studenci powinni podejmować badania w kwestiach, które są im już znane.
Społeczeństwo USA: mniejszości,
Świat idei: i wartości
Klasy i grupy społeczne:
Konflikty i problemy społeczne
Prawa obywatelskie i interpretacje Konstytucji
Kultura polityczna
Przywództwo w różnych wersjach
Psychologia polityki
Instytucje polityczne: prezydentura, Kongres, Sąd Najwyższy
Partie polityczne i ruchy społeczne
Wybory i zachowania wyborcze
Partycypacja polityczna
Komunikacja polityczna: reklamy, debaty, przemówienia
Media polityczne
Political pathology: corruption, scandals
Foreign policy: diplomacy, wars, alliances
Foreign policy decision making
Rozwój gospodarczy i deindustrializacja
Reprezentacja polityki w sferze kultury: muzyce, filmie
Mitologia polityki, rytuały polityczne
Broń, przemoc i militaryzacja sfery publicznej
Należy zakładać, że większość problemów powinna być badania przy pomocy metod nauk społecznych. Tezy, pytania badawcze, sposób doboru materiałów powinny być użyteczne do wyjaśniania i tłumaczenia dynamiki badanych zjawisk społecznych i politycznych. Dominować zapewne będzie podejście jakościowe, choć dla tych, którzy w swoim wykształceniu mają przygotowanie statystyczne użycie metod ilościowych jest wielce zalecane. Studenci są zachęcani do tworzenia własnych narzędzi badawczych, teoretyzowania, budowania modeli i typologii tak aby nadać badaniom własny - oryginalny rys.
Każda perspektywa ideologiczna będzie traktowana z szacunkiem. Studenci mają prawo, a nawet są zachęcani do demonstrowania własnych perspektyw i przekonań, pod warunkiem że ich obecność w badaniach będzie miała charakter wyważony, a badacze będą gotowi do poddania ich opinii i wartości krytycznemu osądowi przez innych uczestnik ów seminarium. Swoboda wyrażania opinii i poszukiwanie dla nich naukowego wsparcia są fundamentem wolności akademickiej. .
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. WIEDZA:
- znajomość koncepcji o teorii w wybranej dziedzinie;
- poznają metody badań jakościowych;
- nauczą się czytać teksty naukowe z dziedziny politologii;
- rozumieją znaczenie nauki we współczesnym świecie;
- mają pogłębioną wiedzę na temat współzależności kultury i polityki;
- znają zaawansowaną terminologię w dziedzinie swoich badań, rozpoznają złożone relacje między zjawiskami politycznymi i społecznymi;
2. UMIEJĘTNOŚCI:
- odczytywanie wyników badań jakościowych;
- zadawać pytania naukowe, rozumieć sposób w jaki nauka może pomóc zrozumieć rzeczywistość;
- budować projekt badawczy i wyszukiwać materiały źródłowe i opracowania;
- potrafią interpretować teksty naukowe i zajmować krytyczny wobec nich stosunek;
- formułują własne hipotezy badawcze;
- przygotowują pisemne i ustne raporty z badań;
- piszą dłuższe teksty naukowe;
3. KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- potrafią samodzielnie wyznaczyć zadania do wykonania i dostosować do nich działania;
- przygotowują projekty z wykorzystaniem poprzednio zdobytej wiedzy co pokazuje, że uczenie jest procesem ciągłym;
- popularyzują wiedzę występując publicznie z wynikami badań;
- sprawnie posługują się językiem angielskim dla przekazania zaawansowanych treści naukowych
Kryteria oceniania
w pierwszym semestrze zadaniem studentów jest stworzenie projektu badawczego (do końca grudnia) i potem do połowy lutego napisanie pierwszego rozdziału pracy. W semestrze letnim praca będzie postępować według dokładnego planu napisanego na pierwsze zajęcia w styczniu. Na każdym etapie przygotowania i realizacji projektu badawczego studenci będą proszeni o publiczną prezentację swoich dokonań celem poddani ich krytyce grupy seminaryjnej. W semestrze letnim, większość zajęć będzie miała charakter indywidualnych konsultacji wedlug wcześniej zatwierdzonego grafiku.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
większość literatury dotyczyć będzie metodologii nauk społecznych i zasad pisania prac naukowych. Do tego, poszczególne zajęcia będą poświęcone prezentacji sposobów analizowania najważniejszych problemów dzisiejszej Ameryki
Wayne Booth, Gregory Colomb, Joseph Williams, The Craft of Research
James Lester, James Lester jr Writing Research Papers - A Complete Guide
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: