- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Współczesny transport kolejowy 4208-WTK-OG
Przedmiot prezentuje podstawową wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania transportu kolejowego w Polsce i w Unii Europejskiej. Tematyka uwzględnia wybrane kwestie techniczne, ekonomiczne, organizacyjne i prawne decydujące o rozwoju infrastruktury, przewozów pasażerskich oraz towarowych.
Cykl zajęć składa się wykładów, spotkań z praktykami oraz wizyt studyjnych, umożliwiających poznanie od strony praktycznej procesu organizacji i realizacji przewozów kolejowych.
W poszczególnych blokach tematycznych omawiane są:
- charakterystyka technologiczna, organizacyjna i ekonomiczna transportu kolejowego
- główne etapy rozwoju kolei w Europie i na świecie
- podstawy prawne funkcjonowania rynku transportu kolejowego w UE
- specyfikę rynku przewozów pasażerskich i towarowych
- zadania i rolę władz publicznych w organizacji i rozwoju kolei
- ekonomikę przedsiębiorstw kolejowych i proces liberalizacji rynku
- programy inwestycyjne i perspektywy rozwoju kolei
- modele organizacji i integracji systemów transportowych
- konkurencyjność międzygałęziową i rolę w zrównoważonej mobilności
Część teoretyczną rozwijają spotkania z przedstawicielami branży i wizyty studyjne, które umożliwiają poznanie od strony praktycznej organizacji systemu kolejowego i aktualnych problemów, które wpływają na funkcjonowanie branży.
Kierunek podstawowy MISMaP
geografia
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
W cyklu 2023L: w sali | Ogólnie: zdalnie w sali i w terenie |
Efekty kształcenia
WIEDZA: Kurs pozwala poznać podstawy organizacji i ekonomiki transportu kolejowego, przybliża podstawową terminologię związaną z rynkiem koleją, wiedzę o procesach, zjawiskach, podmiotach i instytucjach funkcjonujących na rynku transportu kolejowego. Tłem dla omawianych pojęć i zjawisk są konkretne przykłady oparte na omawianych podczas zajęć obserwacjach i doświadczeniach praktycznych.
UMIEJĘTNOŚCI: Program zajęć daje podstawy do samodzielnej obserwacji i interpretacji zjawisk oraz procesów zachodzących na rynku transportu kolejowego, definiowania barier technologicznych i prawnych ograniczających elastyczność systemów transportowych oraz identyfikowania przewag konkurencyjnych do wykorzystania w przyszłości. Elementy warsztatowe pozwalają zweryfikować wiedzę teoretyczną i odnieść ją do praktyki funkcjonowania podmiotów gospodarczych i rynków transportowych.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE: Konfiguracja oczekiwań i ograniczeń technicznych pozwala weryfikować priorytety i włączać do planowania wymagania prawne, ekonomiczne, ekologiczne, polityczne i społeczne. Spotkania z praktykami i wizyty studyjne dają okazję do poznania pracy w różnych zawodach i na różnych szczeblach systemu transportowego. Priorytetem zajęć jest również budowanie świadomości kluczowej roli bezpieczeństwa w transporcie.
Kryteria oceniania
Wynik testu (próg zaliczenia 50%) lub alternatywnie ocena z prezentacji wybranego problemu z zakresu transportu kolejowego
Literatura
Czasopisma: Transport Miejski i Regionalny, Technika Transportu Szynowego, Przegląd komunikacyjny, Prace Komisji Geografii Komunikacji
Portale internetowe: rynek-kolejowy.pl, nakolei.pl, utk.gov.pl,
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: