- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Miasto w ruchu – przestrzeń, społeczeństwo, mobilność 4208-Mwr-psm-OG
Wyzwania klimatyczne i społeczno-gospodarcze, nowe priorytety rozwojowe oraz postęp technologiczny to tylko niektóre elementy kształtujące współczesną mobilność i logistykę.
Warsztat przybliża proces przygotowania oraz instrumenty realizacji zintegrowanej i zrównoważonej polityki transportowej. Obejmuje kurs praktycznej wiedzy, oparty na konkretnych przykładach z różnych państw i regionów oraz rynków przewozowych, w tym zajęcia przybliżające charakterystykę poszczególnych systemów transportowych instrumentów kształtujących rynki przewozów pasażerskich i towarowych.
W blokach 5 tematycznych znajduje się: transport drogowy, kolej, lotnictwo, podróże piesze i rowerowe oraz logistyka i transport intermodalny.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA: Kurs pozwala poznać uwarunkowania funkcjonalne i zalety poszczególnych rodzajów transportu, podstawowe paradygmaty polityki transportowej oraz przykłady regulacji kształtujących rynki transportowe na poziomie międzynarodowym, krajowym i regionalnym. Tłem dla omawianych pojęć i zjawisk są konkretne przykłady oparte na omawianych podczas zajęć obserwacjach i doświadczeniach praktycznych.
UMIEJĘTNOŚCI: Program zajęć daje podstawy do samodzielnej analizy i konfiguracji różnych instrumentów polityki transportowej oraz oceny potencjału i barier w jej wdrażaniu. Równolegle uczy otwartość na różne modele organizacyjne i biznesowe. Omawiane zagadnienia analizowane są przede wszystkim pod kątem użyteczności i efektywności ich stosowania.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Elementy warsztatowe uczą dialogu z prowadzącym i interakcji pomiędzy słuchaczami. Spotkania z praktykami i wizyty studyjne są okazją do poznania pracy w różnych zawodach i na różnych szczeblach systemu transportowego.
Kryteria oceniania
Wynik testu (próg zaliczenia 45%) lub alternatywnie obecność i aktywność na zajęciach
Literatura
Biała Księga Transportu, 2011, Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu, UE, Bruksela.
Fundacja ProKolej, 2021, Kolej dla klimatu – raport podsumowujący
Komornicki T., 2010, Ocena wpływu inwestycji infrastruktury transportowej realizowanych w ramach polityki spójności na wzrost konkurencyjności regionów, Warszawa, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Majewski J. 2016, Analiza doktryn współczesnej polityki transportowej, Ekonomika Transportu i Logistyka Nr 59 (2016), s. 467-481, Uniwersytet Gdański, Gdańsk
Majewski Jakub, 2021, Rola infrastruktury transportu jako jednego z czynników rozwoju regionalnego, Prace Komisji Geografii Komunikacji PTG, 24(3), ss. 7-18.
Mężyk A., Zamkowska S., 2004, Idea zrównoważonego rozwoju w dokumentach polityki transportowej, w: Problemy ekonomiki transportu, nr 1
Strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności – europejski transport na drodze ku przyszłości, 2020, Komisja Europejska
Wyszomirski O., 2008, Kształtowanie rozwoju lokalnego i regionalnego transportu publicznego w Polsce w świetle polityki transportowej w Unii Europejskiej, Transport Miejski i Regionalny nr 2
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: