Socjologia przestrzeni-wykład 4208-M1SP
W socjologii, antropologii kulturowej i psychologii przestrzeń doczekała się już licznych studiów i analiz, a ich wzorem do dzisiaj pozostają prace uczonych skupionych wokół Emila Durkheima, Maurice Halbwachsa, Henri Lefebvra i wielu innych. Wykład prezentuje socjologiczne postrzeganie i analizowanie miasta i przestrzeni oraz przedstawia główne jej rodzaje, sposoby wytwarzania i użytkowania.
Refleksja o przestrzeni pojawia się we wszystkich niemal kolejnych szkołach, systemach i koncepcjach filozoficznych. Odszukamy ją w przemyśleniach Platona, w tym również w jego projekcji idealnego miasta (polis), w dziełach Arystotelesa, a zwłaszcza w Metafizyce, Demokryta i Epikura, Augustyna czy Tomasza z Akwinu. Wiele miejsca poświęcił przestrzeni Immanuel Kant i cała grupa jego kontynuatorów, twórców neokantyzmu. Również w socjologii i antropologii kulturowej przestrzeń doczekała się licznych studiów i analiz, a ich wzorem do dzisiaj pozostają prace uczonych skupionych wokół Emila Durkheima, Georga Gurvitcha czy Claude’a Lévi-Straussa.
Tak jak przestrzeń, tak i miasto fascynowało i intrygowało człowieka. Pierwsze miasto, Ur, powstało w królestwie Sumeru Jego rozkwit przypada na XXI–XX w. p.n.e. Od tamtego czasu pojawiła się też refleksja nad takim typem osadnictwa i jego przyszłością. Miasto bowiem od samego początku rodziło skrajne i ambiwalentne emocje. W wielu opisach symbolizowało kumulację zła i patologii, a biblijna opowieść z pierwszej księgi mojżeszowej o zniszczeniu Sodomy i Gomory jest dla tego typu myślenia charakterystyczna. Miasto, jak napisał w znakomitej książce Michel Foucault, było siedzibą obłędu i szaleństwa, ale też zachowań społecznie pożądanych. Miasto było w końcu oceniane jako pozytywny układ odniesienia, miejsce, w którym chce się żyć, mieszkać i pracować.
Rolę i znaczenie miasta, jako miejsca społecznego skupienia i organizacji, doceniali socjologowie, w tym również polscy. Na jego temat wypowiadali się między innymi Stanisław Rychliński, Stanisław Ossowski czy Florian Znaniecki. Przestrzeń i miasto interesują nie tylko socjologów, ale także psychologów, geografów i przedstawicieli innych dyscyplin.
Integralna częścią wykładu jest socjologiczna interpretacja ponad 500 fotografii różnych fragmentów przestrzeni. Wykład może zainteresować zarówno socjologów, psychologów, kulturoznawców, a także studentów innych kierunków, którzy także żyją w mieście i w przestrzeni.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
(1) Zna i rozumie podstawowe teorie i koncepcje dotyczące więzi społecznych i ich przestrzennych manifestacji. (K_W04)
(2) Zna i rozumie typy więzi i procesów społecznych obserwowanych w przestrzeni. (K_W04)
(3) Zna i rozumie rolę człowieka jako wytwórcę przestrzeni (K_W04)
(4) Zna i rozumie przekształcenia przestrzenne uwarunkowane społecznie i kulturowo. (K_W05)
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie eseju (100%)
Literatura
1. Libura H., 1990: Percepcja przestrzeni miejskiej, Instytut Gospodarki Przestrzennej UW.
2. Norberg-Schultz Ch., 1999 : Znaczenie w architekturze Zachodu, Murator, Warszawa.
3. Strassoldo R., 1990: The social construction and sociological analysis of Space (w:) Hamm B., Jałowiecki B., (red.), The Social, Nature of Space, PWN: Warszawa.
4. YI-Fu Tuan,1987: Przestrzeń i miejsce. PIW: Warszawa.
Do tematów: 8 do 13
5. Jałowiecki B., Szczepański M., 2006: Miasto i przestrzeń w perspektywie socjologicznej, Wydawnictwo Naukowe „Scholar” Warszawa.
Rozdz. VI.
6. Jałowiecki B., Majer A., Szczepański M., (2005) red. Przemiany miasta, wokół socjologii Aleksandra Wallisa, Wydawnictwo Naukowe „Scholar” Warszawa.
7. F. Zieliński, 1994: Szata ideologiczna miasta – o przemianowywaniu ulic i placów (w:) Kaltenberg-Kwiatkowska E., Miasta polskie w dwusetlecie prawa o miastach, PTS: Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: