Ilościowe analizy ekonomiczne, społeczne i przestrzenne - warsztat badacza-wykład 4208-IAE-w
Wykład jest poświęcony technikom analizy ilościowej i jakościowej stosownym w rozwiązywaniu problemów społeczno-ekonomicznych w ujęciu przestrzennym. Zawiera on przegląd wielu współczesnych metod statystycznych i ekonometrycznych, od prostych wskaźników i statystyk opisowych do zaawansowanych modeli ekonomicznych i ekonometrycznych. Główny element wykładu to zapoznanie studentów z różnymi technikami badawczymi na podstawie lektur opublikowanych artykułów naukowych oraz raportów badawczych. Nacisk położony jest na praktyczne przykłady, w których dane techniki się sprawdziły, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Od studentów jest wymagane regularne czytanie artykułów z zajęć na zajęcia. Pokazane będzie wykorzystanie metod statystycznych w nauce, w ewaluacjach polityk, w podejmowaniu optymalnych decyzji gospodarczych, w przewidywaniu zjawisk społeczno-ekonomicznych i wielu innych zastosowaniach praktycznych wykorzystywanych w administracji rządowej, consultingu, placówkach naukowo-badawczych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
(1) Zna i rozumie najważniejsze metody ilościowe wykorzystywane w studiach miejskich i regionalnych. (K_W01)
(2) Opisuje techniki i narzędzia pozyskiwania danych i modelowania procesów przestrzennych. (K_W01)
(3) Potrafi dobierać techniki i metody ilościowe do rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu studiów miejskich i regionalnych. (K_U03)
Kryteria oceniania
Ocena wystawiana jest na podstawie wyników egzaminu pisemnego (100%).
Literatura
1. W. Starzyńska, Statystyka praktyczna, WN PWN 2005.
2. E. Babbie, Badania społeczne w praktyce, WN PWN 2003.
3. R. Johnson , Elementary statistics, PWS-Kent, 1984.
4. Artykuły naukowe proponowane przez prowadzącego
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: