- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Fabryka podróży – kulisy systemów transportowych 4208-Fp-OG
Zajęcia składają się ze spotkania wprowadzającego i cyklu 2-3 kilkugodzinnych wizyt w terenie bądź przejazdów z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu.
Program daje możliwość poznania od strony praktycznej firm, instytucji i procesów, które decydują o funkcjonowaniu sektora transportu. Wspólne podróże oraz wizyty w wybranych lokalizacjach, takich jak biura firm przewozowych, obiekty infrastruktury transportowej, centrale zarządzania ruchem, porty lotnicze, warsztaty utrzymaniowe przybliżają specyfikę funkcjonowania przewozów drogowych, kolejowych i lotniczych.
Wykład wprowadzający obejmuje kwestie organizacyjne oraz podstawowe informacje o odwiedzanych obiektach. Część praktyczna pozwala przyjrzeć się bezpośrednio funkcjonowaniu systemów transportowych i prześledzić na konkretnych przykładach planowanie oraz organizację i nadzór nad realizacją przewozów.
Kierunek podstawowy MISMaP
geografia
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA: Kurs pozwala poznać technologie i rozwiązania organizacyjne wykorzystywane w wybranych rodzajach transportu, struktury instytucjonalne i firmy funkcjonujące na poszczególnych rynkach, elementy decydujące o dostępności i użyteczności. Kontekst zajęć stanowi konfrontacja oczekiwań i dostępnych rozwiązań kształtujących współczesną mobilność – w tym kwestii środowiskowych, społeczno-gospodarczych, sfery bezpieczeństwa i potencjału postępu technologicznego.
UMIEJĘTNOŚCI: Program zajęć daje podstawy do samodzielnej obserwacji i analizy rozwiązań transportowych oraz oceny ograniczeń oferty przewozowej i możliwości oraz barier jej opytmalizacji. Równolegle uczy otwartość na różne modele organizacyjne i biznesowe. Omawiane zagadnienia analizowane są przede wszystkim pod kątem użyteczności i efektywności ich stosowania.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Praca w terenie rozwija umiejętności praktyczne, w tym odpowiedzialność oraz świadomości wyzwań jakie wiążą się ze sferą bezpieczeństwa. Spotkania z praktykami i pracownikami odwiedzanych firm są okazją do poznania zróżnicowanego środowiska pracy i różnorodności wyzwań występujących na różnych etapach przygotowania i realizacji przewozów.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie obecności.
Literatura
Portale do planowania i organizacji podróży, strony internetowe przewoźników, materiały odwiedzanych firm i instytucji
Uwagi
W cyklu 2023Z:
Wykład wprowadzający oraz cykl 3-4 zajęć w terenie w kilkugodzinnych blokach w wybrane piątki lub soboty |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: