- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Debaty o transporcie i mobilności 4208-DoTP-OG
Zajęcia mają formę cyklu uporządkowanych i podzielonych na etapy debat. Biorą w nich udział ustalone wcześniej i przygotowane grupy studentów. Tematy zajęć są wybierane wspólnie przez grupę i prowadzącego i odnoszą się do aktualnych problemów transportowych Polski i Europy. Formuła dyskusji pozwala, na wybranych przykładach, przybliżyć kwestie społecznych, gospodarczych i ekologicznych dylematów towarzyszących rozwojowi infrastruktury, kształtowaniu systemów transportowych, interakcji transportu z otoczeniem i środowiskiem naturalnym oraz jego wpływu na mobilność i procesy gospodarcze. Forma zajęć jest oparta na otwartej, merytorycznej dyskusji i uczy współpracy, formułowania argumentów, dialogu oraz umiejętności odmiennego spojrzenia na złożone problemy.
Cykl obejmuje wprowadzenie i prezentację narzędzi wykorzystywanych w kształtowaniu polityki transportowej, wspólny wybór tematów debat, pracę indywidualną i grupową nad wybranym zagadnieniem oraz cykl spotkań obejmujących debaty.
Kierunek podstawowy MISMaP
geografia
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
WIEDZA: Kurs pozwala spojrzeć z różnej perspektywy na współczesne wyzwania związane z sektorem transportu i jego relacji z otoczeniem społecznym i gospodarczym. Na wybranych przykładach dużych inwestycji infrastrukturalnych, konkurujących ze sobą koncepcji polityki transportowej czy decyzji przesądzających o priorytetach rozwojowych miast, regionów i państw uczy podstawa analizy wielokryterialnej, mechanizmów oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji społecznych.
UMIEJĘTNOŚCI: Zajęcia rozwijają zdolności analityczne, umiejętność łączenia pracy indywidualnej i grupowej oraz kultury dyskusji.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE: Otwartość na dialog, różnorodność poglądów i argumenty merytoryczne. Akceptacja różnic wynikających z przekonań i poglądów .
Kryteria oceniania
Przygotowanie do zajęć oraz forma i wynik wybranej debaty
Obecność i aktywność na zajęciach
Literatura
Strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności – europejski transport na drodze ku przyszłości, 2020, Komisja Europejska, COM/2020/789 final (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0789&from=PL)
European Commission, 2020: Sustainable and Smart Mobility Strategy – putting European transport on track for the future, Brussels (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0789&from=PL)
Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku (https://www.gov.pl/web/infrastruktura/projekt-strategii-zrownowazonego-rozwoju-transportu-do-2030-roku2)
Uwagi
W cyklu 2023L:
Przedmiot odbywa się w pierwszej połowie semestru. |
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: