Język niemiecki - poziom ponad średnio zaawansowany 4100-NIEOB2
Po kursie na tym poziomie student potrafi zrozumieć dłuższą wypowiedź, wykład oraz nawet złożoną dyskusję pod warunkiem, że temat wypowidzi jest mu znany. Potrafi zrozumieć większość wiadomości i programów TV, dotyczących wydarzeń. Rozumie filmy w wersji oryginalnej, jeśli aktorzy posługują się językiem literackim (standardowym). Rozumie artykuły i reportaże dotyczące współczesnych problemów, których autorzy przedstawiają szczegółowe opinie i argumenty. Jest w stanie zrozumieć współczesną prozę literacką. Potrafi porozumiewać się z płynnością i spontanicznością, która umożliwia noramlną komunikację z rozmówcą posługującym się danym językiem jako ojczystym. Może brać czynny udział w dyskusji, wyjaśniając i podtrzymując swoje poglądy. Potrafi zaprezentować jasny i szczegółowy opis w szerokim zakresie tematów z różnych dzedzin związanych ze swoimi zainteresowaniami. Umie przedstawić swój pogląd na dany temat, podając argumenty za i przeciw. Potrafi napisać przejrzysty, precyzyjny tekst na tematy związane ze swoimi zaintersowaniami. Umie napisać krótki esej lub sprawozdanie, przekazując informacje lub przedstawiając argumenty za i przeciw. Potrafi napisać list, podając istotę i wagę osobistych doświadczeń i wrażeń.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu, student:
Umiejętności
U01 potrafi wyszukiwać, analizować,oceniać, selekcjonować i użytkować informację z wykorzystaniem różnych źródeł i sposobów H1P_U01
U10 potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych, ze specjalistami w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów. H1P_U11
U19 posiada umiejętność prezentowania własnych pomysłów, wątpliwości i sugestii, popierając je argumentacją w kontekście wybranych perspektyw teoretycznych, poglądów różnych autorów. H1A_U06
Wiedza
W07 zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony prawa autorskiego H1P_W10
W15 ma elementarną wiedzę dotyczącą procesów komunikowania interpersonalnego i społecznego, ich prawidłowości i zakłóceń S1A_ W05 S1A_W09
W23 ma uporządkowaną wiedzę na temat zasad i norm etycznych S1A_W07
Kompetencje społeczne
K01 rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie H1P_K01
K02 potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role H1P_K02
Kryteria oceniania
Zajęcia rozwijają cztery podstawowe umiejętności: czytanie, słuchanie, mówienie i pisanie. Stosowane metody kładą główny nacisk na działania przygotowujące studentów do komunikacji w sytuacjach związanych ze studiami i przyszłą pracą zawodową. Studenci otrzymują zadania do rozwiązania, które opracowują w grupach o różnej liczebności lub indywidualnie.
Metody praktyczne: opis, instrukcja, praca z czytanką, tekstem słuchanym, ćwiczenia leksykalne i gramatyczne, konwersacje, dyskusja, opis, gry, scenki sytuacyjne.
Kryteria zaliczenia.
Odpowiedź ustna ( prezentacja, odgrywanie ról, udział w dyskusji), wypowiedź pisemna ( list, esej, streszczenie), testy dydaktyczne ( prawda/fałsz, wybór jednokrotny i wielokrotny, uzupełnienie luk, podawanie właściwych zwrotów – funkcje językowe)
Metoda oceny kompetencji społecznych: rozmowa z wykładowcą i studentami, obserwacja przez wykładowcę, samoocena.
Obowiązująca skala ocen:
60-70% 3.0 dostateczny
71-76% 3,5 dostateczny plus
77 -86% 4,o dobry
87-92% 4.5 dobry plus
93-98% 5.0 bardzo dobry
99-100% 5! celujący
Warunkiem otrzymania zaliczenia jest:
1. Obecność na zajęciach ( w semestrze dopuszcza się dwie nieobecności)
2. Uzyskanie pozytywnych ocen z odpowiedzi ustnych, testów i wypowiedzi pisemnych.
Ocena końcowa jest średnią ocen uzyskanych w trakcie nauki. Każdy prowadzący zajęcia może dodatkowo wprowadzić obowiązek testu zaliczeniowego z całości materiału.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
podręczniki do nauki języka niemieckiego na poziomie B2 do wyboru przez lektora
słowniki języka niemieckiego
literatura uzupełniająca do wyboru przez lektora
materiały przygotowane przez lektora
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: