Nauka o państwie i prawie 4100-1SNOPPO
W ramach pierwszego semestru przyjrzymy się różnym rozumieniom polityki oraz ich związkom z państwem. Następnie omawiane będą zagadnienia dotyczące istoty państwa, wskazane zostaną elementy definicji państwa (ludność, terytorium, władza) , jego cechy i podstawowe funkcje. Osobnym zagadnieniem będzie istota suwerenności państwa - w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.
Omówione zostaną kwestie związane z genezą państwa, następnie przedstawione koncepcje pochodzenia państwa w wybranych doktrynach starożytnych, średniowiecznych, nowożytnych i współczesnych. Istota państwa zostanie wskazana poprzez dokonania filozofów i teoretyków pańątwa państwo ( państwo wspólnotą dobra ogółu, wspólnotą etyczna, organizacją zła społecznego, korporacją terytorialną, przymusową organizacją społeczeństwa, globalną organizacją społeczeństwa).
Omówiony zostanie również problem typologii państw i Kontrowersje wokół pojęcia typ państwa. Forma państwa (Pojęcie formy państwa (trzy składniki). Forma rządów- modele i przykłady. Monarchie i republiki.
Ustrój terytorialny państwa. Federalizm. Unitaryzm. Regionalizm. Przykłady i charakterystyka państw unitarnych i federalnych. Konfederacje. Centralizacja i decentralizacja.
Pojęcie reżimu politycznego: Reżim demokratyczny. Definicja demokracji. Demokracja według starożytnych. Tradycje demokratyczne. Charakterystyka reżimu demokratycznego. Zagrożenia dla demokracji: populizm. Reżimy niedemokratyczne. Pojęcie autorytaryzmu i pojęcie totalitaryzmu. Reżim autorytarny oraz reżim totalitarny – cechy charakterystyczne, przykłady, różnice.
Władza polityczna i państwowa. Zjawisko władzy. Funkcje władzy. Pojęcie władzy politycznej i państwowej. Podziały i jedność władzy w państwie. Legitymizacja władzy. Koncepcje legitymizacji -D. Eastona, D. Beethama, M. Webera.
Zmiana w dziejach państwa. Rewolucja. Reforma. Transformacja. Zamach stanu. Pucz.
Jednostka, społeczeństwo, naród, państwo i ich relacje w rozwoju historycznym. Naród. Nacjonalizm. Państwo a naród – wzajemne relacje. Państwo narodowe i jego przemiany; państwo narodowe w obliczu globalizacji i integracji europejskiej. Pojęcia: państwo narodowe, globalizacja, europeizacja. Prawa człowieka
Funkcjonariusze państwa: Polityk a urzędnik. Etyka i polityka- wzajemne zależności. Etyka odpowiedzialności i etyka przekonań w polityce. Cechy dobrego polityka według M. Webera. Polityka a administracja w ujęciu M. Webera.).
W drugim semestrze będą omawiane zagadnienia z zakresu prawoznawstwa oraz prawa polskiego. Rola prawa w kształtowaniu stosunków społecznych w państwie: prawo powszechnie obowiązujące i prawo wewnętrzne. Podstawowe gałęzie prawa w Polsce.
W cyklu 2023Z:
W ramach pierwszego semestru omawiane będą zagadnienia dotyczące istoty państwa, wskazane zostaną elementy definicji państwa (ludność, terytorium, władza) , jego cechy i podstawowe funkcje. Osobnym zagadnieniem będzie istota suwerenności państwa - w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. |
W cyklu 2024Z:
W ramach pierwszego semestru omawiane będą zagadnienia dotyczące istoty państwa, wskazane zostaną elementy definicji państwa (ludność, terytorium, władza) , jego cechy i podstawowe funkcje. Osobnym zagadnieniem będzie istota suwerenności państwa - w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent rozpoznaje i rozumie w zaawansowanym stopniu omawiane na zajęciach teorie, instytucje, procesy oraz zjawiska z zakresu nauki o
polityce i administracji i nauk prawnych, właściwych dla wiedzy o
społeczeństwie, zorientowane na zastosowania praktyczne w zakresie
nauczania wiedzy o społeczeństwie w oddziałach jedno i
dwujęzycznych w języku angielskim (K_W01)
Absolwent zna i rozumie adekwatną do zakresu tematycznego zajęć terminologię polską z zakresu dziedzin nauki o polityce i administracji oraz nauk prawnych, właściwą dla nauczania przedmiotu wiedza o społeczeństwie (K_W02)
Absolwent zna i rozumie funkcjonowanie różnych rodzajów struktur społecznych i instytucji życia społecznego oraz zachodzące między nimi relacje, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Unii Europejskiej oraz krajów języka angielskiego (K_W05)
Kryteria oceniania
Student ma prawo do dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności. W przypadku większej liczby nieobecności konieczne jest stawienie się na dyżurze i rozmowa o omawianym na zajęciach tekście.
Przedmiot kończy się zaliczeniem na ocenę. Po omówieniu każdego tematu studenci dostają listę zagadnień. Na ich podstawie na ostatnich zajęciach w semestrze przeprowadzane jest kolokwium zaliczeniowe, które - w zależności od liczby studentów - ma formę pisemną lub ustną. Końcowa ocena z przedmiotu bierze pod uwagę wyniki kolokwium oraz aktywność na zajęciach.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
WINCZOREK P., Wstęp do nauki o państwie, Warszawa 2000, 2005, 2011
ZIELIŃSKI E., Nauka o państwie i polityce, Warszawa 2006.
SZMULIK B., ŻMIGRODZKI M. (red.), Wprowadzenie do nauki o państwie i polityce, Lublin 2003, 2007.
HEYWOOD A., Politologia, Warszawa 2010
POGGI, Państwo: jego natura i perspektywy, Warszawa 2010.
Wybrane teksty takich autorów, jak: H. Arendt, J. Baszkiewcz, F. Ryszka, A. Gehlen, C. Schmitt, H. Kelsen, C. W. Mills., M. Weber i inni.
W cyklu 2023Z:
WINCZOREK P., Wstęp do nauki o państwie, Warszawa 2000, 2005, 2011 |
W cyklu 2024Z:
WINCZOREK P., Wstęp do nauki o państwie, Warszawa 2000, 2005, 2011 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: