Zagrożenia i ochrona atmosfery 4030-ZOA-W
Najważniejsze zagadnienia
1. Wykorzystanie błękitno-zielonej infrastruktury oraz najnowszych rozwiązań technologicznych w celu melioracji klimatu obszarów zurbanizowanych oraz kreowania w nich dobrych warunków aerosanitarnych.
2. Lokalne, regionalne i globalne problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza (rozwinięcie zagadnień przedstawionych w ramach Podstaw meteorologii i klimatologii oraz nowe aspekty – jak problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza azbestem, tlenkiem węgla). Zdrowotne i środowiskowe skutki oddziaływania omawianych zanieczyszczeń powietrza. Technologiczne i prawne drogi ograniczania emisji zanieczyszczeń. Możliwości identyfikacji zagrożeń w konkretnych miejscach.
3. Monitoring zanieczyszczenia powietrza w Polsce.
4. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce: stan obecny oraz w ostatnich latach, środki podejmowane w celu jego poprawy.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Student zna najważniejsze przyczyny zanieczyszczenia powietrza.
Student zna wpływ zanieczyszczeń powietrza na człowieka i jego środowisko.
Student wie, jakie działania są podejmowane w celu ochrony atmosfery.
Student zna sposoby melioracji klimatu i warunków aerosanitarnych miasta.
Student zna sytuację Polski w zakresie zanieczyszczenia powietrza.
Umiejętności
Student potrafi identyfikować stany zagrożenia atmosfery.
Student potrafi określić wpływ różnych rodzajów działalności człowieka na stan atmosfery.
Student potrafi wskazać formy BZI pomocne w rozwiązywaniu problemów środowiskowych miasta.
Kompetencje społeczne
Student rozumie znaczenie badań atmosfery i potrzebę ochrony atmosfery.
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem pisemnym. Test składa się zadań otwartych, problemowych. Przy ich rozwiązywaniu student może korzystać z wybranych przez siebie źródeł informacji. Za test można zdobyć do 40 punktów. Aby uzyskać ocenę pozytywną należy zdobyć co najmniej 21 punktów.
Przystąpienie do egzaminu kończącego przedmiot jest możliwe tylko dla tych uczestników wykładu, którzy wcześniej zaliczą na pozytywną ocenę ćwiczenia z Zagrożeń i ochrony atmosfery.
Przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sytuacji, gdy student uzyskał w pierwszym terminie egzaminacyjnym ocenę pozytywną, jest możliwe na takich samych zasadach, jakie podano w paragrafie 9 Uchwały Nr 18 Rady Dydaktycznej dla kierunków geografia i gospodarka przestrzenna z dnia 30 września 2020 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów i oceniania na kierunku geografia.
Sprawy organizacyjne
Obecność na wykładach nie jest bezwzględnie wymagana, jednak ciąg trzech nieusprawiedliwionych nieobecności na zajęciach będzie potraktowany jako rezygnacja z uczestnictwa w zajęciach. Ponadto student opuszczający bez usprawiedliwienia zajęcia nie może liczyć na indywidualne rozszerzone konsultacje służące tym samym celom, którym służył pominięty przez niego wykład (może na to liczyć student, który usprawiedliwił swą nieobecność). Usprawiedliwienie powinno być przedstawione bezpośrednio po wykładzie, na którym student był nieobecny.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Andrews J. E., Brimblecombe P., Jickells T. D., Liss P. S., 2000, Wprowadzenie do chemii środowiska, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa.
Czarnecka M., Koźmiński C., 2006, Meteorologia a zanieczyszczenie atmosfery, Akademia Rolnicza w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin.
Falkowska L., Korzeniewski K., 1995, Chemia atmosfery, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
Hewitt C. N., Jackson A. V., 2003, Handbook of Atmospheric Science. Principles and Applications, Blackwell Publishing.
Juda-Rezler K., 2000, Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa.
Olszewski K., 1995, Meteorologia zanieczyszczeń. Wybrane zagadnienia, Uniwersytet Warszawski. Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska. Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Warszawa.
Siemiński M., 2007, Środowiskowe zagrożenia zdrowia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Wiąckowski S. K., 2000, Przyrodnicze podstawy inżynierii środowiska, Stanisław K. Wiąckowski, Kielce.
Wiąckowski S., Wiąckowska I., 1999, Globalne zagrożenia środowiska, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska WSP, Kielce.
Zakrzewski S. F., 1995, Podstawy toksykologii środowiska, Wydawnictwo Naukowe PWN Sp. z o.o., Warszawa.
Raporty Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: