Wstęp do ekonomii 4030-WEKON
1. Wprowadzenie do ekonomii: Definicja ekonomii, problem ekonomiczny, rzadkość zasobów i konieczność wyboru, podstawowe zasady ekonomii. Podział ekonomii na mikro i makro. Zestaw narzędziowy ekonomisty.
2. Popyt, podaż i rynek: Czym jest rynek? Rodzaje rynków. Popyt i wielkość popytu. Reakcje popytu na zmiany cen i dochodów. Podaż i wielkość podaży. Równowaga rynkowa. Elastyczność i jej zastosowania.
3. Popyt a teoria wyboru konsumenta: Standardowy model ekonomiczny. Ograniczenie budżetowe. Zmiana dochodu. Zmiana ceny. Preferencje. Użyteczność.
4. Podaż a przedsiębiorstwa na rynkach konkurencyjnych: Koszty produkcji. Funkcja produkcji. Maksymalizacja zysku.
5. Konsumenci, producenci i efektywność rynków.
6. Zachowanie przedsiębiorstw i struktury rynkowe: Formy rynku. Struktury rynkowe. Monopol- regulacja i deregulacja. Konkurencja monopolistyczna. Oligopol.
7. Ekonomia sektora publicznego: system podatkowy i koszty opodatkowania. Podaż, popyt i polityka państwa.
8. Dobra publiczne, zasoby wspólne i dobra społecznie pożądane. Efekty zewnętrzne i zawodność rynku. Ekonomiczna analiza problemów ochrony środowiska.
9. Pomiar dochodu narodowego i pomiar kosztów utrzymania: Składniki produktu krajowego brutto (PKB). Różnica między realnym a nominalnym PKB. Produkt krajowy brutto a dobrobyt. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Deflator PKB.
10. Produkcja, wzrost gospodarczy i bezrobocie: Teoria wzrostu gospodarczego. Efekt doganiania. Czynniki produkcyjności. Pojęcie bezrobocia i stopa bezrobocia. Naturalna stopa bezrobocia.
11. Oszczędności, inwestycje i system finansowy: Oszczędności i inwestycje w systemie rachunków narodowych. Instytucje finansowe w gospodarce. Rynek funduszy pożyczkowych. Zmiana wartości pieniądza w czasie.
12. Pieniądz i ceny w długim okresie: System pieniężny. Funkcje pieniądza. Płynność aktywów. Rola banków centralnych. Europejski Bank Centralny i wspólna waluta. Banki i podaż pieniądza. Zmiany w bankowości i kryzys finansowy. Wzrost ilości pieniądza i inflacja. Koszty inflacji. Deflacja.
13. Krótkookresowe wahania w gospodarce: Cykle koniunkturalne. Wpływ polityki fiskalnej i pieniężnej na zagregowany popyt.
14. Gospodarka otwarta: Korzyści z wymiany handlowej. Międzynarodowe przepływy dóbr i kapitału. Realne i nominalne kursy walutowe. Parytet siły nabywczej. Podaż i popyt na rynku funduszy pożyczkowych i rynku walutowym.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- Opanowanie podstawowych zagadnień i definicji z zakresu mikroekonomii i makroekonomii.
- Zrozumienie najważniejszych mechanizmów działania całej gospodarki, jak i poszczególnych uczestników rynku.
- Umiejętność wykorzystania podstawowych pojęć i narzędzi ekonomii do analizy współczesnych problemów ekonomicznych.
- Umiejętność zastosowania narzędzi analizy ekonomicznej do problemów ochrony środowiska.
- Rozwinięcie umiejętności krytycznego i analitycznego myślenia.
- Umiejętność analizy prostych danych ekonomicznych, posługiwania się wykresami i podstawowymi modelami ekonomicznymi.
Kryteria oceniania
Podstawą oceny i zaliczenia przedmiotu jest egzamin końcowy w formie pisemnej, składający się z testu i pytań otwartych.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Mikroekonomia, Gregory N. Mankiw, Mark P. Taylor, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 2015
Makroekonomia, Gregory N. Mankiw, Mark P. Taylor, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, 2015
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: