Wstęp do prawoznawstwa 4030-PRAW
W czasie wykładu zostaną zaprezentowane następujące zagadnienia:
(1) Czym jest prawo? Prawo jako system norm postępowania. Prawo w znaczeniu prawniczym. Prawo a inne regulatory zachowań. Funkcje prawa.
(2) Państwo i prawo: wzajemne relacje. Państwo – próby zdefiniowania fenomenu. Prawo jako zjawisko polityczne. Demokratyczne państwo prawne. Idee sprawiedliwości społecznej.
(3) Język prawny i prawniczy. Dwupoziomowość języka prawnego: przepis prawny a norma prawna. Norma prawna i jej budowa (hipoteza, dyspozycja, sankcja). Generalność i abstrakcyjność norm prawnych. Rodzaje norm prawnych a rodzaje przepisów prawnych.
(4) System prawny i warunki obowiązywania normy prawnej. Wady w systemie prawa i sposoby ich usuwania w procesie stanowienia i stosowania prawa Obowiązywania prawa w przestrzeni, co do osób i w czasie. Przestrzeganie prawa.
(5) Tworzenie prawa: Źródła współczesnego prawa polskiego. Akt normatywny: charakter i struktura wewnętrzna na przykładzie ustawy. Hierarchia aktów normatywnych powszechnie obowiązujących w Polsce. Polski tryb ustawodawczy. Prawo polskie a prawo europejskie. Prawo powszechnie obowiązujące a prawo wewnętrzne. Promulgacja i dzienniki promulgacyjne.
(6) Stosowanie prawa i wykładnia prawa: założenia, koncepcje, rodzaje, sposoby dokonywania. Sądowe a administracyjne stosowanie prawa.
(7) Pojęcie, rodzaje i zasady odpowiedzialności prawnej. Stosunki prawne: pojęcie i rodzaje. Powstanie i ustanie stosunków prawnych. Rodzaje faktów prawnych. Czynności prawne jako typ czynności konwencjonalnych. Elementy stosunku prawnego. Osoby fizyczne i osoby prawne. Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Wiedza: Uzyskanie przez studentów wiedzy na temat podstawowej terminologii związanej z systemem prawnym i naukami prawnymi oraz wybranymi instytucjami prawnymi, a także zagadnieniami związanych z funkcjonowaniem i istotą prawa w państwie.
2. Umiejętności: Efektem wykładu powinno być zdobycie podstawowej indywidualnej umiejętności posługiwania się aktami normatywnymi, odnajdowania konkretnych przepisów i wyprowadzania z nich norm prawnych oraz prowadzenia samodzielnej refleksji uczestnika na temat zagadnień związanych z funkcjonowaniem władzy publicznej, pozwalającej Studentowi na kontynuowanie nauki w ramach innych, specjalistycznych przedmiotów.
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem: egzamin w formie pisemnej-testowej (do 30 pytań) wraz z zadaniem praktycznym (kazusem).
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Podręcznik:
T. Chauvin, T. Stawecki, P. Winczorek, Wstęp do prawoznawstwa, wyd. 10 Warszawa 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: