Podstawy biologii środowiskowej 4030-PBŚ
W ramach wykładu studenci zapoznają się z etapami ewolucji roślin i zwierząt oraz zmianami w ich anatomii, morfologii i fizjologii pod wpływem zmieniających się warunków funkcjonowania. W szczególności omówione zostaną najważniejsze etapy rozwoju roślin, począwszy od prymitywnych form glonów, poprzez pojawienie się i rozwój roślin naczyniowych, aż po złożone organizmy kwiatowe. Studenci dowiedzą się, jakie adaptacje umożliwiły roślinom zdobywanie nowych siedlisk, przystosowanie się do różnych warunków środowiskowych, a także jak zmiany klimatyczne i działalność człowieka wpływają na różnorodność roślin.
Podobnie, szczegółowo przedstawione zostaną etapy ewolucji zwierząt, od form prostych do najbardziej złożonych. Omówione będą kluczowe adaptacje anatomiczne i fizjologiczne, które pozwoliły zwierzętom na przystosowanie się do życia na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Wykład poświęci również uwagę mechanizmom umożliwiającym organizmom uniezależnienie się od obecności wody oraz przystosowanie do powolnych i gwałtownych zmian środowiska, w tym wpływu działalności człowieka.
W trakcie wykładu poruszone zostaną także aspekty związane z ekologią i interakcjami międzygatunkowymi. Studenci poznają mechanizmy konkurencji, drapieżnictwa oraz innych relacji ekologicznych kształtujących struktury populacji i ekosystemów. Omówiona zostanie rola człowieka w kształtowaniu ekosystemów, zarówno poprzez działalność gospodarczą, jak i działania ochronne i proekologiczne.
Wykład ma na celu nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale również rozwinięcie umiejętności analitycznego myślenia. Ponadto uwzględni on najnowsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie biologii środowiskowej, co pozwoli studentom na aktualizację wiedzy i jej praktyczne zastosowanie w pracy zawodowej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu wykładu student:
- rozpoznaje główne etapy ewolucji roślin i zwierząt.
- opisuje kluczowe elementy anatomii, morfologii oraz fizjologii roślin i zwierząt oraz ich powiązanie ze warunkami środowiska, w których dany organizm występuje
- rozpoznaje mechanizmy adaptacyjne, które umożliwiły organizmom uniezależnienie się od wody
- analizuje mechanizmy przystosowania się roślin i zwierząt do zmian warunków ich życia, w tym pod wpływem działalności człowieka.
- opisuje interakcje ekologiczne (konkurencja, drapieżnictwo, mutualizm) oraz ich rolę w kształtowaniu struktur populacji i ekosystemów
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na wykładach, oraz egzamin końcowy
Egzamin będzie przeprowadzany w formie testu pojedynczego wyboru prawidłowej odpowiedzi. 60% poprawnie udzielonych odpowiedzi stanowi minimum do zaliczenia. Aktywność na wykładzie pozwala podnieść uzyskany wynik egzaminu o 15%
Literatura
1. A. Szweykowska, J. Szweykowski:
a) "Botanika - systematyka"
b) "Botanika - Morfologia".
2. Praca zbiorowa pod red A. Woźny: "Podstawy Biologii Komórki Roślinnej", PWN.
3. Prac zbiorowa pod red P. Wojtaszek "Biologia Komórki Roślinnej" PWN.
4.C.H. Walker, S.P. Hopkin, R.M. Sibly, D.B. Peakall "Podstawy ekotoksykologii" PWN.
5. Dzik, J. Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt, 2015, WUW
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: