Katastrofy geośrodowiskowe w dziejach ziemi 4030-KGwDZ
W trakcie zajęć omawiane są następujące zagadnienia:
- klasyfikacja zagrożeń przyrodniczych w podziale na sześć głównych grup ( geologiczne, hydrologiczne, oceanograficzne, - meteorologiczne, związane z pokrywą wegetacyjną, antropogeniczne) ich związki przyczynowo skutkowe
- trzęsienia ziemi i katastrofy sejsmiczne, przyczyny i rodzaje trzęsień ziemi, siła trzęsień ziemi i metody rejestracji, obszary aktywności sejsmicznej, powstawanie fal tsunami
- wybuchy wulkanów, największe erupcje w przeszłości geologicznej i czasach historycznych, indeks eksplozywności wulkanicznej, wpływ wybuchów wulkanów na zmiany klimatu
- osuwiska (podział, przyczyny, skutki, zasady rejestrowania, przeciwdziałania i monitoringu)
- powodzie (podział, przyczyny, skutki, strategie ograniczania)
- szkody górnicze i katastrofy w górnictwie
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W01 - absolwent zna i rozumie podstawy zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych i geologicznych zachodzących w przyrodzie.
K_W04 - absolwent zna i rozumie podstawowe uwarunkowania geologiczne, geomorfologiczne, hydrologiczne i klimatyczne funkcjonowania przyrody, zwłaszcza w kontekście historii Ziemi.
K_U01 - absolwent potrafi rozpoznawać elementy przyrody ożywionej i nieożywionej.
K_K03 - absolwent jest gotów do krytycznej weryfikacji informacji z literatury naukowej, platform internetowych, a szczególnie informacji dostępnej w masowych mediach, mających odniesienie do ochrony środowiska, szczególnie w kontekście nauk o Ziemi i środowisku.
K_K05 - absolwent jest gotów do stałego pogłębiania wiedzy z zakresu dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauk o Ziemi i środowisku.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest pozytywna ocena z kolokwium końcowego.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
Cowie, J. (2009). Zmiany klimatyczne: przyczyny, przebieg i skutki dla człowieka. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Graniczny, M. & Mizerski, W., 2007. Katastrofy przyrodnicze. Wyd. Nauk. PWN. Warszawa.
Grabowski, D., Marciniec, P., Mrozek, T., Nescieruk, P., Rączkowski, W., Wójcik, A. & Zimnal, Z., 2008. Instrukcja opracowania mapy osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi w skali 1:10.000. PIG-PIB. Warszawa.
Maund, J. G., Eddleston, M., 1998. Geohazards in Engineering Geology. Geological Society Publ. House, 448 pp.
Zilinga de Boer, J., Sanders, D.T., 2005. Earthquakes in Human History. Princeton University Press, 278 pp.
Keller, E.A., Blodget, R.H., 2008. Natural Hazards – Earth’s Processes as Hazards, Disasters, and Catastrophes. Pearson Prentice Hall, 488 pp.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: