Geologia I 4030-GEO1
Celem zajęć jest nauczenie wykonywania przekrojów geologicznych z ćwiczebnych map planisekcyjnych. Omawiane i ćwiczone są następujące struktury geologiczne: budowa płytowa, monoklina, antyklina, fałd, uskoki, różne typy niezgodności geologicznych Do przeprowadzenia ćwiczeń służy skrypt geologiczny z blokdiagramami w/w struktur geologicznych, objaśnieniem podstawowych pojęć i symboli stosowanych na mapach geologicznych oraz ilustrujący sposób odwzorowania w/w struktur geologicznych na mapach planisekcyjnych. Po wstępnym omówieniu problemu przez prowadzącego studenci pod jego kierunkiem samodzielnie wykonują przekroje geologiczne. Studenci powinni mieć na ćwiczeniach własne przybory kreślarskie, jak kątomierz, ekierka, linijka, cyrkiel, ołówek i gumka.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu ćwiczeń student umie nazwać struktury geologiczne na mapach geologicznych. Wie co to jest bieg i upad warstw. Rozumie i potrafi odwzorować na mapie i w przekroju budowę płytową, monoklinę, antyklinę, fałd, uskoki i niezgodności. Potrafi omówić budowę geologiczną danego obszaru. Potrafi wykonać przekroje geologiczne z map planisekcyjnych. Potrafi zaprojektować wiercenie w miejscu określonym zadanymi warunkami geologicznymi.
Kryteria oceniania
I. Student uzyskuje dwie oceny cząstkowe na podstawie dwóch pisemnych kolokwiów przeprowadzonych w trakcie trwania kursu. Składają się one na końcową ocenę zaliczeniową do USOSa. Termin wpisania oceny do USOSA upływa w ostatnim dniu semestru zimowego którego data wynika z Kalendarza Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego (https://www.uw.edu.pl/kalendarz-akademicki/)
II. Na ćwiczeniach dopuszczalne są DWIE nieobecności w semestrze, ale TYLKO JEDNA może być bez usprawiedliwienia lekarskiego.
Opuszczone ćwiczenia – ze zwolnieniem lekarskim lub bez – muszą być uzupełnione we własnym zakresie.
III. Terminy kolokwiów ustalane są osobno z każdą grupą.
KOLOKWIUM 1 obejmuje program ćwiczeń 1-3 zgodnie z numeracją zastosowaną w „Materiałach do ćwiczeń z map i przekrojów dla MSOŚ”. ZALICZENIE KOLOKWIUM 1 na ocenę pozytywną daje preferencję pisania „małej wersji Kolokwium 2”, tj. tylko z ćwiczeń 4-6. Przeciwnie, NIEZALICZENIE KOLOKWIUM 1 sprawia, że trzeba pisać „dużą wersję KOLOKWIUM 2”, tj. obejmującą program ćwiczeń 1-6.
Uzyskanie oceny niedostatecznej z KOLOKWIUM 2 jest równoznaczne z niezaliczeniem ćwiczeń w semestrze zimowym, co jest równoznaczne z wpisaniem oceny niedostatecznej w I terminie do USOSa.
IV. Poprawa oceny niedostatecznej z ćwiczeń przysługuje tylko raz, w II terminie USOS, tj. w terminie sesji poprawkowej która jest zgodna z Kalendarzem Akademicim UW (https://www.uw.edu.pl/kalendarz-akademicki/) na dany rok akademicki. Student poprawia wtedy KOLOKWIUM 2 w tej wersji, której nie zaliczył (tj. Teoria, Rozpoznawanie Skał albo jedno i drugie).
V. Ocena niedostateczna w II terminie USOS oznacza warunkowe uczestnictwo na Praktikum z przedmiotu GEOLOGIA II w kolejnym, letnim semestrze,. Studentowi przysługuje wtedy prawo jednokrotnej poprawy KOLOKWIUM 2 z niezaliczonych ćwiczeń w semestrze zimowym, lecz tylko w wersji dużej, i dopiero na koniec semestru letniego. Warunkiem dopuszczenia do tej poprawy będzie jednak pozytywne zaliczenie cyklu kolokwiów z rozpoznawania skał i minerałów przewidzianych w programie praktikum semestru letniego.
VI. Przypadki losowe, których nie regulują powyższe ustalenia, będą rozstrzygane indywidualnie przez koordynatora ćwiczeń oraz Kierownika MSOŚ.
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane.
Literatura
„Materiały do ćwiczeń z geologii dla MSOŚ” – skrypt przygotowany przez zespół prowadzących ćwiczenia.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: