Laboratorium z chemii organicznej A 4030-CHOR-CW-A
Zajęcia rozpoczynają się od spotkań seminaryjnych (spotkania na platformie Kampus), omawiających podstawowe grupy związków organicznych, w tym nazewnictwo, sposoby otrzymywania i reaktywność.
Opanowanie podstaw techniki laboratoryjnej następuje dzięki wykonaniu następujących ćwiczeń:
Ćwiczenie nr 1 – oczyszczanie substancji organicznej metodą destylacji;
Ćwiczenie nr 2 – oczyszczanie substancji organicznej metodą krystalizacji;
Ćwiczenie nr 3 – usuwanie domieszek lub/i zanieczyszczeń z substancji organicznej metodą ekstrakcji z wykorzystaniem różnic właściwości chemicznych substancji oczyszczanej i zanieczyszczeń.
Ćwiczenie nr 4 - przeprowadzenie reakcji chemicznej w celu otrzymania wybranego związku organicznego i wyodrębnienie go z mieszaniny poreakcyjnej;
Ćwiczenie nr 5 – badanie składu mieszaniny związków organicznych metodą chromatografii cienkowarstwowej. Identyfikacja składników przez porównanie z wzorcami.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- Zna podstawowe składniki materii i ich własności, zna własności pierwiastków chemicznych wynikające z prawa okresowości. Zna podstawowe pojęcia i prawa chemiczne, zna symbolikę, nomenklaturę i notację chemiczną, zna i rozumie zapis reakcji chemicznych.
- Zna podział związków organicznych na klasy odpowiadające rodzajom grup funkcyjnych (nomenklatura, budowa, reakcje chemiczne, metody otrzymywania, występowanie i zastosowanie).
- Zna podstawowe metody i techniki syntezy związków organicznych.
- Zna podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w stopniu wystarczającym do pracy w laboratorium chemicznym.
- Potrafi zastosować poznane prawa chemii w analizie wybranych problemów chemicznych.
- Potrafi przeprowadzić syntezy wybranych związków organicznych. Potrafi rozdzielać mieszaniny wybranych związków organicznych, oraz oczyszczać otrzymane składniki.
- Posiada umiejętność planowania i wykonywania podstawowych badań, doświadczeń i obserwacji w dziedzinie chemii, oraz krytycznej oceny własnych wyników i dyskusji błędów pomiarowych.
- Potrafi w sposób precyzyjny i spójny wypowiadać się w mowie i piśmie na tematy dotyczące problemów chemicznych.
- Posiada umiejętność organizacji pracy własnej w ramach realizacji zadań i projektów i krytycznie ocenia jej stopień zaawansowania.
- Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Przystąpienie do ćwiczeń praktycznych jest możliwe po zaliczeniu kolokwium wstępnego, weryfikującego wiedzę teoretyczną.
Podstawą zaliczenia ćwiczeń 1– 3 jest:
a – wykonanie wymienionych operacji jednostkowych
b – oddanie oczyszczonych substancji wraz z opisem ćwiczenia zawierającym charakterystykę substancji (tw, tt, właściwości toksyczne)
c – zaliczenie pisemnego sprawdzianu (nr 1) z techniki laboratoryjnej
Podstawą zaliczenia ćwiczeń nr 4 i 5 jest:
a – wykonanie ćwiczenia
b – oddanie otrzymanych substancji lub chromatogramów cienkowarstwowych wraz z opisem i charakterystyką
c – zaliczenie pisemnego sprawdzianu nr 2 z podstawowych reakcji chemicznych
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczeń nr 3, 4 i 5 obowiązuje wstępne omówienie z asystentem sposobu wykonania preparatu (= ćwiczenia ) ze szczególnym uwzględnieniem znajomości zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz potencjalnych zagrożeń wynikających z realizowanej operacji. Zakres materiału do sprawdzianów jest każdorazowo przedstawiany na tablicy ogłoszeń. Obecność na ćwiczeniach wymagana regulaminowo.
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane.
Literatura
Skrypt: B. Macierewicz, J. Ruszkowska „Ćwiczenia z chemii organicznej dla studentów chemii i biologii”, wyd. IV, Wydawnictwo Wydziału Chemii UW, Warszawa, 1999.
A.I. Vogel „Preparatyka organiczna” wybrane zagadnienia, WNT, Warszawa 2006.
Graham L. Patrick „Chemia organiczna ― krótkie wykłady” tłum. PWN, Warszawa, 2002.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: