Laboratorium z chemii ogólnej i analitycznej A 4030-CHOG-CW-A
Przedmiotem ćwiczeń są podstawowe czynności laboratoryjne - rozpuszczanie, roztwarzanie, ogrzewanie, strącanie osadów, sączenie, przemywanie osadów itp. Zapoznanie z analizą jakościową, z miareczkowaniem, z przebiegiem reakcji charakterystycznych. Wykrywanie kationów i anionów a także identyfikacja soli. Równowaga reakcji chemicznych. Zobojętnianie, strącanie, utlenianie i redukcja. Reakcje charakterystyczne, identyfikacja niektórych jonów i związków chemicznych (np. metali, niemetali, kwasów, zasad, soli, niektórych częściej spotykanych i mających znaczenie dla osób zajmujących się ochroną środowiska).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu ćwiczeń student posiada umiejętność wykonywania identyfikacji niektórych związków z zakresu chemii analitycznej jakościowej oraz wykonywania podstawowych obliczeń chemicznych.
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową składają się oceny z czterech krótkich testów pisemnych, ocen wykonywanych analiz oraz wynik kolokwium zaliczeniowego.
Zaliczenie zajęć może nastąpić po wykonaniu i zaliczeniu części praktycznej oraz uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów z testów i sprawdzianu końcowego. Obecność na zajęciach obowiązkowa, dopuszczalne dwie nieobecności, które mogą być odrobione na pracowni poprawkowej.
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane.
Literatura
1. Skrypt dla studentów: "Laboratorium chemii ogólnej i analitycznej", Warszawa, 2022.
2. Z. Galus (red.): "Ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej", PWN, Warszawa, 2010.
3. J. Minczewski, Z. Marczenko: "Chemia analityczna", t. 1, PWN, Warszawa 2012.
4. J. Minczewski, Z. Marczenko: "Chemia analityczna", t. 2, PWN, Warszawa 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: