Biologiczne metody oceny stanu środowiska 4030-BMOSŚ
Zajęcia będą prowadzone w formie projektu badawczego. W ramach zajęć laboratoryjnych studenci będą badać, jak wybrane grupy zanieczyszczeń, zawarte w próbkach środowiskowych wpływają na organizmy żywe z różnych grup troficznych. Ćwiczenia będą realizowane w laboratorium, gdzie studenci będą prowadzić doświadczenia z wykorzystaniem biologicznych metod oceny stanu środowiska – biotestów roślinnych, zwierzęcych i bakteryjnych. Będą badane próbki glebowe zanieczyszczone metalami ciężkimi, o różnym stopniu zakwaszenia oraz próbki z terenów hałd cynkowo-ołowiowych z okolic Olkusza.
Ocena stanu środowiska będzie realizowana w pracowni komputerowej, gdzie studenci będą się uczyć jak poprawnie opracować i przedstawiać wyniki z przeprowadzonych badań. Zajęcia zakończą się prezentacjami końcowymi studentów, na których zostaną omówione i zinterpretowane wyniki uzyskane z badań. Studenci przygotują także raport końcowy z badań, który będzie stanowił podstawę do wystawienia oceny z zajęć.
Dzięki praktycznemu wymiarowi zajęć studenci będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia badań oraz zapoznania się z metodami biologicznej oceny stanu środowiska.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024L: |
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
- Zna biologiczne metody oceny stanu środowiska;
- Potrafi wymienić organizmy, które są wykorzystywane do biologicznych metod oceny stanu środowiska;
- Potrafi przeprowadzić podstawowe badania biologiczne z wykorzystaniem biotestów;
- Potrafi zaplanować prowadzenie obserwacji i pomiarów;
- Potrafi opracować dane uzyskane z pomiarów;
- Interpretuje wyniki uzyskane z badań.
- Rozumie zastosowanie i potrafi wykorzystać metody biologiczne (biotesty) do określenia stopnia zanieczyszczenia środowiska;
- Posiada umiejętności praktyczne prowadzenia badań i pracy w laboratorium ekotoksykologicznym.
Kryteria oceniania
kontrola obecności (dopuszczalna 1 nieobecność), prezentacja końcowa, raport końcowy z doświadczeń
Literatura
- Traczewska T. 2011. Biologiczne metody oceny skażenia środowiska. Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław.
- Wierzbicka M. 2015. Ekotoksykologia. Rośliny, gleby, metale. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
- Kuczyńska A., Wolska L., Namieśnik J. 2003. Zastosowanie biotestów w badaniach środowiskowych. W: Nowe horyzonty i wyzwania w analityce i monitoringu środowiskowym. Red.: Namieśnik J., Chrzanowski W., Szpinek P. Wyd. Centrum Doskonałości Analityki i Monitoringu Środowiskowego, Gdańsk: 667-698.
- Phytotoxkit. Standardowa Procedura Obsługi. Tigret Sp. z o.o.
- Daphtoxkit F Magna. Standardowa Procedura Obsługi. Tigret Sp. z o.o.
- Microtox. Standardowa Procedura Obsługi. Tigret Sp. z o.o.
- Zimny H. 2006. Ekologiczna ocena stanu środowiska. Bioindykacja i biomonitoring. Agencja Reklamowo-Wydawnicza Arkadiusz Grzegorczyk, Warszawa.
- Sadowska A. 2010. Ekotoksykologia z elementami mutagenezy i kancerogenezy środowiskowej. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: