Ćwiczenia laboratoryjne z biologii - botanika 4030-BIBOT
Celem ćwiczeń laboratoryjnych z botaniki jest praktyczne zapoznanie się z budową i rozwojem przedstawicieli podstawowych jednostek taksonomicznych grzybów i roślin, budowy komórkowej i tkankowej, organów wegetatywnych i generatywnych, przystosowań do życia w określonych warunkach środowiska. Budowa komórek i tkanek roślinnych będzie poznawane na różnych etapach rozwoju. Ćwiczenia przeprowadzane są z zastosowaniem techniki mikroskopii świetlnej. Ćwiczenia obejmują przygotowanie materiału do obserwacji w mikroskopie świetlnym oraz pod binokularem, barwienia oraz inne zabiegi eksperymentalne mające na celu poprawę jakości obrazu i zobrazowanie wybranych struktur. Ważnym elementem ćwiczeń jest analiza obrazu mikroskopowego, umiejętność odróżniania artefaktów wynikających ze sposobu przygotowania preparatu mikroskopowego, wnioskowania na podstawie obserwacji o budowie danych komórek, tkanek, organów, a następnie zdolność identyfikacji odstępstw od prawidłowej budowy danego organu badanego obiektu. Umiejętność ta jest niezbędna w przyszłości dla stosowania mikroskopu do celów bioindykacji w oparciu o zmiany rozwojowe organizmu pod wpływem zanieczyszczeń środowiskowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
- potrafi przygotować materiał roślinny do obserwacji w mikroskopie świetlnym oraz pod binokularem (przygotowanie skrawków, późniejsza obróbka zależnie od potrzeb, barwienia struktur komórkowych),
- rozróżnia zróżnicowanie struktury komórkowej tkanek roślinnych,
- rozpoznaje i analizuje stadia rozwojowe grzybów, glonów, roślin niższych i wyższych,
- analizuje budowę anatomiczną roślin,
- potrafi ocenić stopień anomalii rozwojowych organizmu,
- potrafi stosować mikroskopię świetlną do oceny stopnia zmian morfologicznych, anatomicznych i rozwojowych roślin dla celów bioindykacji.
Kryteria oceniania
Ćwiczenia zaliczane na podstawie:
1. Obecności na ćwiczeniach (2 nieobecności nie zaliczają ćwiczeń).
2. Przygotowania do każdego ćwiczenia (przypomnienie materiału obowiązującego na każde ćwiczenie).
3. Przygotowania, aktywności na ćwiczeniach, zaliczenia przez prowadzącego wykonanej ze zrozumieniem dokumentacji analizowanych obiektów.
4. Zaliczenia dwóch pisemnych kolokwiów; kolokwia są przeprowadzane w postaci testów pojedynczego wyboru prawidłowej odpowiedzi, liczba pytań w każdym teście 20-25. 60% poprawnie udzielonych odpowiedzi stanowi minimum do zaliczenia.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
1. A. Szweykowska, J. Szweykowski:
a) "Botanika - systematyka"
b) "Botanika - Morfologia".
2. Praca zbiorowa pod red A. Woźny: "Podstawy Biologii Komórki Roślinnej", PWN.
3. Prac zbiorowa pod red P. Wojtaszek "Biologia Komórki Roślinnej" PWN 2006.
4.C.H. Walker, S.P. Hopkin, R.M. Sibly, D.B. Peakall "Podstawy ekotoksykologii" PWN.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: