Prawo dowodowe 4027-KNS-KO-21-PRD
1. Wprowadzenie: siatka pojęciowa, pojęcie dowodu, istota poznania procesowego i naukowego (przyrodniczego)
2. Źródła prawa dowodowego
3. Historia prawa dowodowego - teorie dowodowe, ocena dowodów, dowód w systemie common law i prawie kontynentalnym
4. Zasady prawa dowodowego: zasada prawdy, kontradyktoryjności, swobodnej oceny, bezpośredniości, jawności, ustności, domniemanie niewinności i in dubio pro reo
5. Przedmiot dowodu: zasada iura novit curia, facta probantur, notoria, prawo jako przedmiot dowodu, fakty jako przedmiot dowodu w postępowaniu karnym i cywilnym, fakty i „stany prawne” jako przedmiot dowodu w postępowaniu administracyjnym
6. Systematyka dowodów w prawie: karnym, cywilnym i administracyjnym, domniemanie a dowód
7. Inicjatywa dowodowa: czynności procesowo-kryminalistyczne zmierzające do uzyskania dowodów, czynności operacyjno-rozpoznawcze, wniosek dowodowy, problematyka dowodów przeprowadzanych z urzędu
8. Żródła i środki dowodowe: podejrzany, świadek, biegły, dokument, przesłuchanie, oględziny, eksperyment procesowy
9. Zakazy dowodowe: pojęcie i znaczenie, klasyfikacja, skutki naruszenia
10. Ocena dowodów: ciężar dowodu, udowodnienie a uprawdopodobnienie, kryteria swobodnej oceny dowodów, ocena a priori i a posteriori
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna podstawowe pojęcia i instytucje z zakresu prawa dowodowego w procesie karnym i cywilnym, potrafi przedstawić oraz obronić swoje stanowisko na temat poprawnej interpretacji danych pochodzących z badań kryminalistycznych. Zna i rozumie ograniczenia metod badawczych oraz warunki użycia wyników badań i ekspertyz w procesie.
K_W01; Absolwent zna i rozumie w sposób pogłębiony znaczenie kryminalistyki i nauk sądowych oraz ich miejsce w szerokiej perspektywie systemu nauk; zna relacje występujące między kryminalistyką a obszarami nauk ścisłych i przyrodniczych; zna metodologię badań w podstawowych dziedzinach kryminalistyki; zna terminologię stosowaną w literaturze przedmiotu kryminalistyki i nauk z nią związanych tj. z zakresu chemii, fizyki i biologii.
K_U01; Absolwent potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i społecznych do rozwiązywania i interpretowania złożonych zadań i zagadnień kryminalistycznych dotyczących strategii i taktyk efektywnego postępowania, zarówno w rzeczywistości jak i w sieci.
K_U02; Absolwent umie bezpiecznie zastosować techniki ujawniania i zabezpieczania śladów adekwatnie do ich rodzaju oraz warunków otoczenia, bazując na wiedzy z zakresu fizyki, chemii i biologii; jest w stanie formułować wersje kryminalistyczne na różnym poziomie uszczegółowienia.
K_K01; Absolwent ma zdolność uważnego i krytycznego oceniania odbieranych informacji, oceny ich wiarygodności i przydatności z punktu widzenia kryminalistyki, stosując przy takiej ocenie wiedzę z zakresu nauk: fizycznych, chemicznych, biologicznych, psychologicznych i prawnych; rozumie jednocześnie ograniczenia we wnioskowaniu na podstawie śladów kryminalistycznych i w ich badaniu, wynikające z możliwości stosowanych współcześnie metod badawczych.
Kryteria oceniania
Test pisemny jednokrotnego wyboru
Literatura
R. Kmiecik: Prawo dowodowe. Zarys Wykładu, Warszawa 2008 (albo nowsza), A. Bojańczyk: Dowód prywatny w postępowaniu karnym w perspektywie prawnoporównawczej, Warszawa 2011, kodeks postępowania karnego, kodeks postępowania cywilnego, kodeks postępowania administracyjnego (teksty w domenie publicznej)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: