Analiza statystyczna wyników doświadczalnych 4027-KNS-CHS-23-ASD
Kurs ma zapoznać słuchaczy z technikami stosowanymi przy opracowywaniu danych doświadczalnych. Zwrócić ich uwagę na różnego rodzaju niepewności pomiarowe wynikające z "efektów" statystycznych oraz wprowadzane przez wykorzystywane przyrządy pomiarowe.
Wprowadza takie pojęcia jak statystyczna niepewność pojedynczego pomiaru, statystyczna niepewność wielkości średniej. Wprowadza pojęcie średniej ważonej.
Przedstawia podstawowe metody statystycznego testowania hipotez.
Jednoczenie zapoznaje słuchaczy z problemami statystycznymi w naukach przyrodniczych.
Wykład na poziomie nieco wyższym niż elementarnym, przedstawia podstawy rachunku prawdopodobieństwa, najważniejsze rozkłady i ich własności oraz podstawowe koncepcje i metody statystycznej analizy danych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Student uczy się podstaw i metod przeprowadzania analizy statystycznej wyników badań z zakresu chemii, fizyki i dziedzin pokrewnych. Potrafi poprawnie zinterpretować wyniki badań na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Wie jak zaprojektować badania naukowe w oparciu o tego typu dane. Potrafi przedstawić wynik pracy badawczej w postaci danych statystycznych. Potrafi współpracować z innymi ekspertami, bazując na wynikach przeprowadzonych przez siebie badań.
K_W05; Absolwent zna i rozumie zasady poprawnego interpretowania zjawisk i procesów przyrodniczych i fizykochemicznych opartych na danych empirycznych w pracy badawczej.
K_U03; Absolwent potrafi przeprowadzić czynności wykrywcze, zabezpieczające oraz dokumentacyjne związane z dowodami kryminalistycznymi, odpowiednio dobierając sprzęt, materiały i metody naukowo-badawcze, w zależności od badanych śladów, posługując się terminologią dyscyplin pokrewnych fizyki, chemii, biologii, informatyki.
K_K02; Absolwent ma zdolność do formułowania i proponowania specjalistycznych naukowych metod do rozwiązania problemów oraz do skutecznej i efektywnej współpracy z ekspertami z różnych obszarów nauki.
Kryteria oceniania
kartkówki, egzamin pisemny i egzamin ustny. Do egzaminu ustnego dopuszczone są osoby, które uzyskały odpowiednią liczbę punktów z kartkówek i egzaminu pisemnego.
Literatura
Polecana do wykładu Statystyka dla przyrodników 1100-2BO11
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: