Techniki biologii molekularnej w kryminalistyce 4027-KNS-BG-23-TBM
Budowa oraz skład chemiczny komórki i organizmu człowieka. Budowa i właściwości podstawowych związków organicznych występujących u żywych organizmów: białek, kwasów nukleinowych, cukrów i lipidów. Budowa i właściwości enzymów i przeciwciał. Genom jądrowy i mitochondrialny. Replikacja DNA. Budowa genu. Mutacje i polimorfizmy. Izolacja DNA z materiału ludzkiego. Elektroforeza kwasów nukleinowych. Klonowanie DNA. Sekwencjonowanie DNA. Hybrydyzacja kwasów nukleinowych. PCR. Elektroforeza białkowa. Immunoblotting, ELISA, immunoprecypitacja i aglutynacja. Spektrofotometria VIS i UV. Spektrofluorymetria. Chromatografia. Spektrometria mas.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma podstawową wiedzę w zakresie biologii molekularnej. Zna i rozumie molekularne podstawy funkcjonowania komórek. Potrafi stosować techniki biologii molekularnej i przeprowadzać podstawowe eksperymenty z tego zakresu. Potrafi prowadzić logiczne wnioskowanie na podstawie uzyskanych wyników. Potrafi współpracować z innymi ekspertami, bazując na wynikach przeprowadzonych przez siebie badań.
K_W05; Absolwent zna i rozumie zasady poprawnego interpretowania zjawisk i procesów przyrodniczych i fizykochemicznych opartych na danych empirycznych w pracy badawczej.
K_U03; Absolwent potrafi przeprowadzić czynności wykrywcze, zabezpieczające oraz dokumentacyjne związane z dowodami kryminalistycznymi, odpowiednio dobierając sprzęt, materiały i metody naukowo-badawcze, w zależności od badanych śladów, posługując się terminologią dyscyplin pokrewnych fizyki, chemii, biologii, informatyki.
K_K02; Absolwent ma zdolność do formułowania i proponowania specjalistycznych naukowych metod do rozwiązania problemów oraz do skutecznej i efektywnej współpracy z ekspertami z różnych obszarów nauki.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny; w celu przystąpienia do egzaminu konieczne jest zaliczenie laboratorium.
Literatura
Anna Lewandowska-Ronnegren "Techniki laboratoryjne w biologii molekularnej", MedPharm Polska 2018.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: