Postępowanie karne - podstawy 4027-KNS-BG-21-POK
Ćwiczenia z postępowania karnego w wymiarze I semestru dydaktycznego obejmują następujące ramowe zagadnienia:
1. Wstępna prezentacja przedmiotu. Zapoznanie studentów ze szczegółami zasad uczestnictwa w ćwiczeniach.
2. Przedmiot procesu karnego. Wprowadzenie do zasad procesowych oraz omówienie konstytucyjnych i konwencyjnych uwarunkowań procesu karnego.
3. Problematyka ustrojowa wymiaru sprawiedliwości. Organy procesu karnego
4. Pojęcie strony, rodzaje stron oraz zagadnienie innych uczestników procesu karnego.
5. Czynności procesowe – pojęcie i klasyfikacja. Orzeczenia, zarządzenia i polecenia. Narada i głosowanie. Porządek czynności procesowych. Terminy. Doręczenia.
6. Prawo dowodowe – zagadnienia ogólne. Pojęcie dowodu i rodzaje dowodów. Problem poszlak. Zakazy dowodowe. Wprowadzanie dowodów do procesu.
7. Osobowe i rzeczowe źródła dowodowe. Eksperyment procesowy. Wywiad środowiskowy i badanie osoby oskarżonego. Zatrzymanie rzeczy i przeszukanie. Kontrola i utrwalanie rozmów.
8. Środki przymusu procesowego. Charakterystyka wybranych typów.
9. Postępowanie przygotowawcze – zagadnienia ogólne. Model i cele postępowania przygotowawczego, formy postępowania przygotowawczego. Sposoby zakończenia postępowania przygotowawczego.
10. Postępowanie przed sądem I instancji – zagadnienia ogólne. Wstępna kontrola aktu oskarżenia. Przygotowanie do rozprawy głównej i jej ogólny porządek. Jawność rozprawy głównej.
11. Postępowanie odwoławcze – zagadnienia ogólne. Pojęcie i cechy środka odwoławczego. Zasady wnoszenia środków odwoławczych. Granice i kierunek środka odwoławczego. Przyczyny odwoławcze. Przebieg postępowania odwoławczego
12. Omówienie poszczególnych zwyczajnych i nadzwyczajnych środków zaskarżenia
13. Postępowania szczególne. Wybrane postępowania po uprawomocnieniu się orzeczenia (w tym odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie i ułaskawienie).
14. Wybrane zagadnienia dotyczące postępowania w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych (w tym ENA).
15. Podsumowanie semestru. Rozwiązywanie kazusów z zakresu materii objętej ćwiczeniami. Zaliczenie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student uczy się podstaw postępowania karnego, zna instytucje prawa karnego procesowego oraz etapy postępowania karnego. Potrafi brać udział w czynnościach procesowych i zna ich zakres, z poszanowaniem godności ludzkiej.
K_W06: Student w sposób pogłębiony znaczenie kryminalistyki i nauk sądowych oraz ich miejsce w szerokiej perspektywie systemu nauk prawnych;
K_U02: Student odpowiednio dobierając sprzęt, materiały i metody naukowo-badawcze podjąć się przeprowadzenia badań związanych z zagadnieniami kryminalistycznymi;
K_K01: Student ma zdolność uważnego i krytycznego oceniania odbieranych informacji, oceny ich wiarygodności i przydatności z punktu widzenia kryminalistyki; rozumie jednocześnie ograniczenia we wnioskowaniu na podstawie śladów kryminalistycznych i w ich badaniu, wynikające z możliwości stosowanych współcześnie metod badawczych;
K_K02: Student ma zdolność do formułowania i proponowania specjalistycznych naukowych metod do rozwiązania problemów;
Kryteria oceniania
Kryteria brane pod uwagę przy ocenie pracy studenta na ćwiczeniach:
- obecność na zajęciach;
- poziom przygotowania
- udział w dyskusji;
- odpowiedzi na pytania prowadzącego i zadawane kazusy.
Literatura
S. Waltoś, P. Hofmański, Proces karny. Zarys systemu, Warszawa 2016;
K. Zgryzek, R. Koper, J. Zagrodnik, K. Marszał, Proces karny, Warszawa 2017
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: