Wspinaczka skałkowa 4023-O-WSP
Zajęcia przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania, również takich, które nie miały dotychczas do czynienia z tym sportem. Każdy może zmierzyć się z grawitacją. Początkujący nauczą się podstaw wspinaczki i niezbędnych operacji asekuracyjnych w zakresie wystarczającym do samodzielnego korzystania z tego typu obiektów. Aktywni wspinacze mają możliwość treningu i rozwijania umiejętności pod opieką instruktora PZA.
Zajęcia mają za zadanie :
1 Nauczenie studentów zasad bezpieczeństwa podczas wspinaczki - BHP na ściance, regulamin SWFiS UW-1 godz.
2 Zapoznanie ze ścianką wspinaczkową – budowa, punkty asekuracyjne, stanowiska do wędki, bulder - 1 godz.
3 Przekazanie podstawowych informacji o sprzęcie wspinaczkowym – liny, uprzęże biodrowe, karabinki, ekspresy, przyrządy asekuracyjne, buty i akcesoria: magnezja, woreczek-1godz.
4 Opanowanie zasad asekuracji – zapięcie uprzęży i przywiązanie do niej liny, asekuracja na wędkę, asekuracja dolna, zeskok z bulderu na materace, podtrzymywanie bulderującego-10 godz.
5 Poznanie i zastosowanie wybranych węzłów – ósemka, kluczka; zwijanie liny - 1 godz.
6 Opanowanie techniki wspinania – wykorzystania stopni i chwytów, pozycji frontalnej i bocznej, wspinaczki statycznej i dynamicznej, pokonywania formacji wspinaczkowych za pomocą różnych technik wspinaczkowych - 15 godz.
7 Poznanie zasad uprawiania wspinaczki w Polsce, zapoznanie z systemem szkolenia – Polski Związek Alpinizmu www.pza.org.pl, najważniejsze rejony wspinaczkowe w Polsce- 1 godz.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student jest przygotowany do samodzielnego korzystania ze sztucznych ścian wspinaczkowych:
1. Zna zasady bezpieczeństwa w czasie wspinaczki na sztucznej ścianie
2. Jest zorientowany w budowie ściany wspinaczkowej, wie jak wykorzystać punkty asekuracyjne, stanowiska do wędek, bulder
3. Ma podstawy wiedzy o sprzęcie, jego parametrach, atestach, oznaczeniach i zastosowaniu
4. Stosuje w praktyce zasady asekuracji: umie zapiąć uprząż i związać się liną, potrafi asekurować na wędkę ( obsługiwać płytkę Stichta, kubek, reverso, przyjmuje prawidłową postawę asekuranta), potrafi stosować asekurację dolną ( umie wpinać linę, wie jak prowadzić linę, podawać linę do wpinek, potrafi prawidłowo odpadać od ściany, przyjmuje prawidłową pozycję w czasie asekuracji), umie zaskoczyć ze ściany i z bulderu na materace, potrafi asystować – podtrzymywać przy bulderowaniu
5. Umie wiązać węzły: ósemkę i kluczkę, oraz prawidłowo zwijać linę
6. Stosuje w praktyce technikę wspinania: zna ustawienie frontalne i boczne, wspina się statycznie i dynamicznie, umie pokonywać różne formacje wspinaczkowe – rysę, przewieszkę, zacięcie, kant, płytę, przewieszoną płytę, okap. Korzysta z technik wspinaczkowych – zacieraczki, rozpieraczki, pchnij-pociągnij, hak piętą, klinowanie dłoni i stóp, małpi zwis – skręt
7. Jest zaznajomiony z zasadami uprawiania wspinaczki w Polsce i systemem szkolenia, ma informację o najważniejszych rejonach wspinaczkowych w Polsce
Kryteria oceniania
Oceniane jest praktyczne stosowanie zasad bezpieczeństwa, asekuracji i techniki wspinania. Kryterium zaliczenia przedmiotu jest aktywne uczestnictwo w zajęciach i odpowiednia frekwencja.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: