- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Astrobiologiczne aspekty ewolucji 4016-ASAE-OG
Astrobiologia (egzobiologia, kosmobiologia), to nauka powstała w wyniku zbliżenia się zainteresowań i pól badawczych astronomii, fizyki planetarnej i biologii. Poszukuje odpowiedzi na pytanie jak powstało życie na Ziemi, czy mogło powstać też w jej bliższym i dalszym sąsiedztwie, a także, jakie są ogólne właściwości życia pozwalające na jego wykrycie na innych globach Układu Słonecznego, także na planetach pozasłonecznych.
Z braku innych przykładów życia badania astrobiologiczne koncentrują się na życiu ziemskim, a w szczególności zależnościami między życiem a abiotycznymi właściwościami planety. Zajmuje się genezą właściwości biochemicznych życia, zakresem warunków w jakich istoty żywe mogą egzystować, i markerami jakie istniejące lub przeszłe życie zostawia na zamieszkiwanym globie.
Jednak zainteresowani astrobiologią studenci astronomii czy fizyki nie mają w toku normalnych studiów okazji do zapoznania się z wiedzą biologiczną, choćby na takim poziomie, żeby rozumieć biologiczne słownictwo, metodologię badań czy pytania, jakie biologia sobie stawia. Zajęcia mają za zadanie zapoznać studentów niemających biologicznego wykształcenia z tymi aspektami wiedzy o życiu, które są potencjalnie interesujące z punktu widzenie badań astrobiologicznych.
Wymagania wstępne od studenta: Zajęcia przeznaczone głównie dla studentów astronomii i fizyki zainteresowanych tematyką biologiczną.
Forma zaliczenia: Do wyboru dla studentów kolokwium/test pisemny z materiałów seminaryjnych albo praca pisemna dyskutująca wybrany artykuł w kontekście odbytych zajęć.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
"Astrobiologia - poprzez pył kosmiczny do DNA". Franco Ferrari, Ewa Szuszkiewicz. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2006 ISBN 83-7241-517-X
"Tajemnice przełomów ewolucji - od narodzin życia do początków mowy ludzkiej". John Maynard-Smith, Eörs Szathmary, PWN 2000
"Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens". Marcin Ryszkiewicz
"Mieszkańcy Światów Alternatywnych". Marcin Ryszkiewicz, Wiedza Powszechna, 1987
"Jak Zostać Człowiekiem - Przepis Ewolucyjny". Marcin Ryszkiewicz, Iskry 1989 albo wznowienie "Przepis na człowieka" CiS, 1996
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: