Edukacja ekologiczna w Polsce i na świecie. Treści, formy, organizacja 4015-MWC-EDE-L
Wykład: 30 godzin, przedmiot do wyboru, semestr letni, zaliczenie (może być zaliczony albo w ramach przedmiotów do wyboru, albo bloku pedagogicznego)
Ćwiczenia:60 godzin, zaliczenie
Historia przekazywania wiedzy i umiejętności w dziedzinie relacji człowieka z przyrodą w dziejach świata a tradycja polska. Kształtowanie się pojęcia "edukacji ekologicznej" na arenie międzynarodowej od Sztokholmu 72 po Rio 92 i Rio+10. Ewolucja obszaru zainteresowań edukacji ekologicznej (edukacja przyrodnicza, środowiskowa, dla zrównoważonego rozwoju). Cele edukacji ekologicznej i pola oddziaływania społecznego. Edukacja ekologiczna w świetle dokumentów państwowych (polityka ekologiczna państwa, strategie rozwoju regionalnego). Edukacja ekologiczna w międzynarodowych konwencjach (Agenda 21, Konwencja o różnorodności biologicznej, Konwencja klimatyczna, Konwencja z Aarhus) i wynikające z nich zobowiązania. Narodowa strategia "przez edukację do zrównoważonego rozwoju" i jej Program Wykonawczy. Organizacja edukacji formalnej na różnych poziomach nauczania - pogląd postaw programowych i zróżnicowanie w Szkolnictwie Wyższym. Formy realizacji i dyskusja treści - przegląd podręczników i pomocy dydaktycznych. Edukacja nieformalna - przegląd głównych organizacji pozarządowych i ich programów. Świadomość ekologiczna - definicje, możliwości pomiaru. Edukacja stanu świadomości ekologicznej w Polsce i na świecie. Edukacja mimowolna - rola mediów i instrumentów ekonomicznych. Metody ewaluacji i monitoringu efektu ekologicznego działań edukacyjnych. Dostęp do informacji i formy udziału społecznego w ochronie środowiska. Rola komunikacji społecznej w dziedzinie ochrony środowiska i ochrony przyrody. Sposoby finansowania i nakłady na edukację ekologiczną.
Rodzaj przedmiotu
Praktyki zawodowe
nie
Literatura
Kalinowska A., Ekologia - wybór przyszłości, Wyd. Spotkania, 1994.
Environmental Education Research Carfax, University of Bath, 1996-2001.
Gliński P., Polscy Zieloni, IFIS PAN, 1996.
Zielona Ścieżka - Edukacja ekologiczna. Przewodnik dla nauczycieli, WSIP, 1996.
Przez edukacje do zrównoważonego rozwoju - Narodowa Strategia Edukacji Ekologicznej, Ministerstwo Środowiska, 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: