- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Epigramat i drobne formy literackie w literaturze staropolskiej 4012-066C-OG
Program zajęć:
1. Wprowadzenie do problematyki.
2. Epigramat - teoria gatunku w epokach dawnych.
3. Średniowieczne inskrypcje i rozwój epigramatyki.
4. Epigramat łaciński w poezji odrodzenia.
5. Epigramatyczna twórczość Mikołaja Reja i facecjonistyka.
6. Kochanowski i recepcja "Fraszek" w literaturze staropolskiej.
7. Epigramat a emblemat.
8. Stemmaty i epigramatyka okolicznościowa.
9. Epigramat i teoria konceptu.
10. Epigramatyka manierystyczna.
11. Epigramatyczna i emblematyczna poezja religijna.
12. Epigramat a poezja kunsztowna baroku.
13. Rama wydawnicza oraz inne funkcje epigramatu w dziele literackim w epokach. dawnych.
14. Elogium.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
T. Michałowska, Poezja epigramatyczna, w: taż, Staropolska teoria genologiczna, Wrocław 1974, "Studia Staropolskie", t. XLI.
A. Siomkajło, Od figlików do odezwy, w: taż, Ewolucja epigramatu (do początków romantyzmu w Polsce), Wrocław 1983, s. 24-90.
M. Plezia, Wiersze epigramatyczne, w: Najstarsza poezja polsko-łacińska, Wrocław 1952, s. XVII-XXI, BN I 141.
A. Budzisz, Epigramat łaciński w Polsce w pierwszej połowie XVI wieku. Studium analityczne, Lublin 1988.
S. Łempicki, Fraszki łacińskie Jana z Czarnolasu, w: tenże, Renesans i humanizm w Polsce. Materiały do studiów, Warszawa 1952, s. 159-179.
A. Szastyńska-Siemion, "Foricoenia" Kochanowskiego oraz ich antyczne wzory, w: Łacińska poezja w dawnej Polsce, red. T. Michałowska, Warszawa 1995, s. 63-75.
S. Graciotti, Polska facecja humanistyczna i jej włoskie wzorce, w: tenże, Od Renesansu do Oświecenia, t. Warszawa 1991, s. 185-203.
S. Graciotti, Fraszki i "fraszki". Z Padwy do Polski, w: tenże, Od Renesansu do Oświecenia, t. 1, Warszawa 1991, s. 218-229.
D. Miodyńska, Historia "Antologii greckiej" i jej wpływ na "Fraszki" Jana Kochanowskiego, w: Dzieło literackie i książka w kulturze. Studia i szkice ofiarowane Profesor Renardzie Ocieczek w czterdziestolecie pracy naukowej i dydaktycznej, Katowice 2002, s. 133-140.
J. Pelc, Fraszka polska XVI wieku terenem kształtowania się liryki nowożytnej, w: Studia z teorii i historii poezji. Seria pierwsza, red. M. Głowiński, Wrocław 1967, s. 88-125.
J. Trznadlowski, "Fraszka poważna" Jana Kochanowskiego, w: Kochanowski. Z dziejów badań i recepcji twórczości, wybór i oprac. M. Korolko, Warszawa 1980, s. 406-411.
J. Sokolski, Lipa, Chiron i labirynt, Wrocław 1998.
P. Buchwald-Pelcowa, Dzieje wydań tekstru "Fraszek" Jana Kochanowskiego od XVI do XVIII wieku, w: taż, Historia literatury i historia książki, Kraków 2005, s. 141-154.
P. Buchwald-Pelcowa, Emblematyka w polskim baroku, w: Barok w polskiej kulturze, literaturze i języku. Materiały z konferencji naukowej 25-29 sierpnia 1987 r. w Krakowie, red. M. Stępień i S. Urbańczyk, s. 19-29.
T. Bieńkowski, Panegiryk a życie literackie w Polsce XVI i XVII w., w: Z dziejów życia literackiego w Polsce XVI i XVII wieku, red. H. Dziechcińska, Wrocław 1980, "Studia Staropolskie", t. XLVIII, s. 183-196.
K. Mroczek, Formy epigramatyczne, w: taż, Epitalamium staropolskie. Między tradycją literacką a obrzędem weselnym, Wrocław 1989, s. 125-131, "Studia Staropolskie", t. LV.
B. Rok, Druki żałobne w dawnej Polsce, w: Wesela, chrzciny i pogrzeby w XVI-XVIII wieku. Kultura życia i śmierci, red. H. Suchojad, Warszawa 2001, s. 187-201.
D. Gostyńska, Retoryka iluzji. Koncept w poezji barokowej, Warszawa 1991.
M.K. Sarbiewski, De acuto et arguto, w: tenże, Wykłady poetyki (Praecepta poetica), przeł. i oprac. S. Skimina, Wrocław 1958, "Biblioteka Pisarzów Staropolskich" B 5, s. 1-20.
K. Mrowcewicz, Trivium poetów polskich epoki baroku: klasycyzm - manieryzm - barok, Warszawa 2005, s. 13-35.
M. Hanusiewicz, O poincie, Marcjalisie i tajemnicach wrażliwości estetycznej Morsztyna, w: Czytanie Jana Andrzeja Morsztyna, red. D. Gostyńska, A. Karpiński, Wrocław 2000, s. 5-23.
P. Rypson, Piramidy, słońca, labirynty. Poezja wizualna w Polsce od XVI do XVIII wieku, Warszawa 2002.
T. Mikulski, Ród Zoilów. Rzecz z dziejów staropolskiej krytyki literackiej, w: temże, Rzeczy staropolskie, Wrocław 1964, "Studia Staropolskie", t. XIV, s. 15-119.
R. Ocieczek, O różnych aspektach badań literackiej ramy wydawniczej w książkach dawnych, w: O literackiej ramie wydawniczej w książkach dawnych, red. R. Ocieczek, Katowice 1990, "Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach", nr 1099, s. 7-19.
E. Sarnowska-Temeriusz, Krytycznoliterackie treści przedmów i listów dedykacyjnych; Ars critica: w stronę nowożytnej krytyki literackiej; Wypowiedzi do czytelnika i wiersze do Zoila, w: E. Sarnowska-Temeriusz, T. Kostkiewiczowa, Krytyka literacka w Polsce w XVI i XVII wieku oraz w epoce oświecenia, Wrocław 1990.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: