Zagadnienia analityczne i badawcze w lotnictwie i komunikacji 4010-LIK
Tematyka zajęć:
1. Przegląd zagadnień lotniczych, które były, są, bądź będą w obszarze prac analitycznych ICM, wyk. 5 godz.
2. Omówienie funkcjonowania sektora lotniczego w wieloprzekrojowym kontekście (actors: manufacturers, operators, regulators, air traffic management organisations, airports and the public / ingredients of business life: people, capital, technology, industrial relations and politics), wyk. 15 godz.
3. Powiązanie z całościowym sektorem komunikacyjnym (transportowym), wyk. 3 godz.
4. Wskazanie wybranych zagadnień analityczno-badawczych w lotnictwie, wyk. 2 godz.
5. Rozwiązywanie wybranych lotniczych problemów analitycznych (jak np. analiza porównawcza wybranych wskaźników bzpieczeństwa lotniczego lub efektywności operacyjnej, opracowanie studium przypadku lub studium wykonalności, krótki program optymalizacyjny, etc), wyk. 5 godz.
6. Projekt identyfikacji lotów w bazie danych ADS-B ICM, lab. 30 godz.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Projekt jest realizowany w ramach laboratorium i w oparciu o tutorial. Studenci mają dostęp do bazy danych wszystkich lotów z całego świata dla jednorocznego okresu, jest to na podstawie zgody od ICAO, którą otrzymaliśmy żeby takie dane udostępnić do prac naukowych i studenckich. Następnie odbywa się egzamin na koniec wykładu i ocena końcowa jest oceną średnią z obydwu tych ocen.
Jeśli chodzi o projekt to jest on oceniany w trzystopniowej skali: trójkę otrzymuje student, który na podstawie bazy danych identyfikuje pojedynczy punkt odpowiadający położeniu statku powietrznego w przestrzeni powietrznej, student który wyznaczy trajektorię czyli połączy kilka kolejnych punktów ze sobą otrzymuje ocenę dobrą, zaś bardzo dobrą ocenę otrzymuje student który wyznaczy trajektorię dla dwóch rejsów oraz policzy separację pionową i poziomą pomiędzy nimi.
UWAGA
1. Zwolnienie lekarskie nie zwalnia ze znajomości materiału. Uprawnia jedynie do zindywidualizowanej formy zaliczenia.
2. Osoby, które otrzymały zgodę na indywidualny tok studiów, mają obowiązek zgłosić się koordynatora przedmiotu w celu ustalenia sposobu realizacji wszystkich efektów uczenia się przypisanych do zajęć. W przypadku braku możliwości realizacji wyżej wymienionych efektów koordynator może odmówić zaliczenia przedmiotu.
3. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. W sytuacjach uzasadnionych nieobecności, student zobowiązany jest do niezwłocznego kontaktu z koordynatorem przedmiotu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: