Współpraca jst z sektorem pozarządowym i konsultacje społeczne 4007-L3WJST
Celem przedmiotu jest przedstawienie definicji, rodowodu, potencjału ekonomicznego i społecznego oraz zakresu i form współpracy jst z sektorem pozarządowym i jej znaczenia dla sprawczości władz samorządowych w realizacji polityk lokalnych.
Na zajęciach zostaną przedstawione teoretyczne i prawne podstawy współpracy jst z organizacjami pozarządowymi, główne zasady dot. opracowywania programów współpracy jst z organizacjami pozarządowymi, standardy współpracy jst z sektorem pozarządowym oraz dobre i nieprawidłowe praktyki w tym zakresie.
Z uwzględnieniem zasad i praktyki prowadzenia konsultacji społecznych (pojęcie, cele i funkcje, procedury prowadzenia konsultacji społecznych i ich efekty).
Każda jednostka zajęć składa się z części warsztatowej. W kolejnych tygodniach studenci w ramach zespołów przedstawią cele i zadania dot. inwentaryzacji dokumentów społecznych i innych źródeł lokalnych nt. wybranych form współpracy na przykładzie jednej z gmin, z których pochodzą.
Następnie studenci formułują sposoby ich realizacji i w kolejnych tygodniach przedstawiają charakterystykę i ocenę realizacji zasad i standardów współpracy na wybranym przykładzie. W maju odbędą się prezentacje zespołów.
Warsztaty mają formułę ekspercką, przewidziane są spotkania z zaproszonymi specjalistami: z pracownikiem Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, gminnej rady pożytku publicznego, naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola prowadzącym współpracę z NGO w zakresie realizacji zadań publicznych ochrony zdrowia i usług społecznych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
- posiada podstawową wiedzę nt typów prawnych NGO, ich funkcji, dziedzin usług społecznych i aktywności oraz znaczenia w wybranych obszarach lokalnej polityki społecznej;
- posiada podstawową wiedzę dot. zasad współpracy jst. z sektorem pozarządowym;
- zna wybrane współczesne koncepcje dot. organizacji trzeciego sektora;
- potrafi identyfikować i analizować dokumenty społeczne i dane lokalne dot. relacji jst z ngo
- potrafi dokonać oceny programu współpracy jst z NGO pod względem jego zgodności z przyjętymi standardami;
- potrafi rozróżnić różne formy współpracy jst z sektorem pozarządowym;
- potrafi przygotować wystąpienie ustne w języku polskim dot. problematyki współpracy jst z organizacjami trzeciego sektora;
- potrafi pracować zespołowo.
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu na podstawie aktywnego uczestnictwa w zajęciach i prawidłowej realizacji zadań w grupie warsztatowej oraz końcowej prezentacji.
Prace zaliczeniowe przygotowywane są w grupach 5 osobowych.
Dopuszczalne są 2 nieobecności w ciągu całego semestru. Nieobecność na więcej niż 4 zajęciach oznacza brak zaliczenia zajęć.
Praktyki zawodowe
-
Literatura
1. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
2. Zasady tworzenia programu współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, http://www.pozytek.gov.pl/Zasady,tworzenia,programow,wspolpracy,402.html;
3. Strategia Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2009-2015, http://www.mpips.gov.pl/gfx/mpips/userfiles/File/pozytek/SWRSO%202009-2015.pdf
4. Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej, Warszawa 2014;
5. Standardy współpracy administracji publicznej z sektorem pozarządowym, Rymsza M., Frączak P., Skrzypiec R., Wejcman Z., Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2007;
6. Poradnik „Dobrych Praktyk Konsultacji Społecznych”, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Warszawa 2011;
7. Baza dobrych praktyk partycypacji: http://dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl/
8. Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
9. Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020;
10-11. Narastające dysfunkcje, zasadnicze dylematy, konieczne działania. Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce, Małopolska Szkoła Administracji Publicznej, Tom I (Kraków 2013) i Tom II Kraków 2014.
12. Ewa Leś, Rola organizacji trzeciego sektora w usługach społecznych w Polsce, w: Polityka społeczna, red. nauk. G. Firlit-Fesnak, J. Męcina, Warszawa, PWN 2018.
13. Roman Wasylewski, Lokalna polityka społeczna, s. 459-460 oraz s.466-468, w:Polityka społeczna, red. nauk. G. Firlit-Fesnak, J. Męcina, Warszawa, PWN 2018.
Inne przydatne źródła:
Dokumenty urzędowe wydawane przez urząd gminy/miasta:
m.in.: raporty urzędu miasta st. z działalności; sprawozdania biur miasta/gminy, np. Biura Edukacji, Biura Polityki Społecznej urzędu m.st. Warszawy;
programy, opracowania, budzet, strategie np. Strategia rozwoju m.st Warszawy do 2020.
Źródła statystyczne:
GUS, Wojewódzkie Urzędy Statystyczne, Urząd Statystyczny w Warszawie (publikacje: Panorama dzielnic, Ranking dzielnic);
http://polskawliczbach.pl
Miejski system informacji: Warszawa.
https://poradnik.ngo.pl/programy-wspołpracy
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: