Prawo pracy 4007-L3PRPR
Wykład poświęcony jest omówieniu i wyjaśnieniu następujących zagadnień:
1. Charakterystyka stosunku pracy; inne podstawy prawne świadczenia pracy (w szczególności: umowa zlecenia, umowa o dzieło, stosunek służbowy).
2. Źródła prawa pracy: kształtowanie ich treści, hierarchia.
3. Zasady prawa pracy.
4. Strony stosunku pracy, przejście zakładu pracy na innego pracodawcę.
5. Nawiązanie stosunku pracy. Forma i treść umowy o pracę. Pozaumowne stosunki pracy. Zatrudnienie w administracji publicznej.
6. Wypowiedzenie umowy o pracę. Zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników.
7. Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia. Wygaśnięcie stosunku pracy.
8. Powszechna i szczególna ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Spory ze stosunku pracy.
9. Wynagrodzenie za pracę – kształtowanie, ochrona oraz publicznoprawne obciążenia wynagrodzenia za pracę (składka na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych).
10. Odpowiedzialność pracownicza (materialna, porządkowa i dyscyplinarna).
11. Pojęcie czasu pracy. Zasady planowania i rozliczania oraz systemy czasu pracy.
12. Praca w godzinach nadliczbowych, w nocy, niedziele i święta.
13. Urlopy pracownicze. Urlop wypoczynkowy.
14. Bezpieczeństwo i higiena pracy. Ochrona pracy kobiet, młodocianych i dzieci. Urlopy pracownicze związane z rodzicielstwem.
15. Podstawowe zasady zbiorowego prawa pracy.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student zna podstawowe zasady poszukiwania właściwych aktów prawnych regulujących stosunki społeczne i gospodarcze (w tym autonomicznych źródeł prawa pracy) oraz wyszukiwania danych statystycznych dotyczących rynku pracy i kształtowania treści stosunku pracy (K_W05).
Student potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role, w szczególności rozpoznawać zasady relacji między pracodawcami i pracownikami (K_U02).
Prawidłowo posługuje się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami i regułami (prawnymi, zawodowymi, moralnymi) w celu rozwiązania konkretnego zadania z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, rozpoznaje różne formy zatrudnienia i zna konsekwencje wyboru jednej z nich; dostrzega związek pomiędzy prawami i obowiązkami pracodawców i pracowników oraz ich odpowiedzialnością (K_U04).
Student rozpoznaje tendencje rozwojowe prawa pracy i innych form zatrudnienia, potrafi wskazać aksjologiczne i praktyczne dylematy w pracy pracownika samorządu terytorialnego, w szczególności wyboru podstawy zatrudnienia oraz kształtowania obowiązków pracowniczych (K_U05).
Kryteria oceniania
Ocenie służy pisemny test (pytania otwarte i zamknięte jednokrotnego wyboru) sprawdzający osiągnięty przez studenta poziom wiedzy z zakresu objętego wykładem, z uwzględnieniem umiejętności zastosowania uzyskanej wiedzy do konkretnych sytuacji i prezentowania własnych wniosków dotyczących poruszanych zagadnień.
Literatura
Najnowsze dostępne wydania:
a) podstawowa:
L. Florek, Prawo Pracy, Wydawnictwo C.H. Beck
M. Gersdorf, K. Rączka, Prawo pracy: Podręcznik w pytaniach i odpowiedziach, LexisNexis Polska
ustawy i rozporządzenia wskazane przez prowadzącego
b) uzupełniająca:
M. Barzycka-Banaszczyk, Prawo Pracy, Wydawnictwo C.H. Beck
A. Dubowik, Ł. Pisarczyk, Prawo urzędnicze, Lex a Wolters Kluwer business
M. Gersdorf, K. Rączka, M. Raczkowski, Kodeks pracy. Komentarz, LexisNexis Polska
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: