Europejskie systemy ochrony praw człowieka i obywatela 4003-EU-L35-ESOPCO
Celem konwersatorium jest charakterystyka europejskiego systemu ochrony praw człowieka i obywatela opartego o standardy normatywne Rady Europy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Unii Europejskiej. Dokładnej analizie poszczególnych podsystemów akompaniować będzie dyskusja na temat roli europejskiego systemu ochrony praw człowieka w rozwoju współczesnej koncepcji ochrony praw jednostki w wymiarze międzynarodowym i krajowym. Istotne jest zbadanie oddziaływania pomiędzy poszczególnymi podsystemami oraz możliwości ujednolicenia europejskiego systemu ochrony praw człowieka. Bardzo istotne znaczenie ma również podkreślenie tzw. skutku krajowego orzeczeń europejskich organów sądowych dotyczących praw indywidualnych. Wszystkie tematy omawiane będą w kontekście orzecznictwa sądów międzynarodowych i krajowych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć student:
WIEDZA:
• zna podstawy prawne ochrony praw człowieka w Europie.
UMIEJĘTNOŚCI - student umie:
• posługiwać się terminologią z zakresu międzynarodowej ochrony praw człowieka w Europie i potrafi wypowiadać się oraz przygotowywać prace pisemne z tej tematyki;
• posiada umiejętność analitycznego i krytycznego myślenia i oceny zjawisk międzynarodowych.
KOMPETENCJE:
• ma świadomość znaczenia przestrzegania praw człowieka w relacjach między państwami i innymi podmiotami stosunków międzynarodowych.
Kryteria oceniania
Zaliczenie student otrzymuje na podstawie:
obecności na zajęciach, terminowego odrobienia zadań zleconych oraz końcowej pracy pisemnej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: